more_horiz
Gospodarka

Rząd zajmuje się projektem ustawy o tzw. matczynych emeryturach

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 10:00
Na trwającym posiedzeniu rząd pracuje nad projektem ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, czyli tzw. matczynych emeryturach. Projekt przewiduje, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury.
Audio
  • Minister Elżbieta Rafalska: świadczenie ma być wsparciem dla matek, które nie nabyły uprawnień do świadczenia z ZUS czy KRUS bądź mają emeryturę niższą niż minimalna (IAR)
  • Minister Elżbieta Rafalska: wypłaty tych świadczeń rząd ma przeznaczyć ponad 960 milionów złotych z rezerwy celowej zapisanej w budżecie państwa (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Piotr Latacha/Shutterstock.com

Jak wyjaśniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska świadczenie ma być wsparciem dla matek, które nie nabyły uprawnień do świadczenia z ZUS czy KRUS bądź mają emeryturę niższą niż minimalna.

Wsparcie także dla ojców

O takie świadczenie będą mogli ubiegać się także ojcowie, którzy sami wychowali co najmniej czwórkę dzieci. Z szacunków wynika, że o świadczenie uzupełniające będzie mogło ubiegać się około 90 tysięcy mam a w niektórych przypadkach także ojców.

Koszt: prawie miliard złotych

Na wypłaty tych świadczeń rząd ma przeznaczyć ponad 960 milionów złotych z rezerwy celowej zapisanej w budżecie państwa. Zgodnie z obowiązującym obecnie wiekiem emerytalnym o świadczenie uzupełniające będą mogły ubiegać się osoby mające co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Z założeń resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, że nowe prawo miałoby obowiązywać od marca tego roku.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Matki, które wychowają czworo dzieci, mają otrzymać emerytury

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 12:29
Trwaja prace nad projektem ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, czyli emeryturach matczynych, nazywanych roboczo "Mama 4+". Projekt wprowadza prawo do otrzymywania minimalnej emerytury dla matek, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci, a także dla samotnych ojców, którzy wychowali czworo dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matczyna emerytura. W niektórych przypadkach także dla ojców

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 16:05
Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem ustawy w sprawie tzw. emerytur matczynych. Przewiduje on, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury.
rozwiń zwiń