more_horiz
Gospodarka

"Pieniądz nie śpi": czym jest emerytura obywatelska?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 16:32
Prognozy dla przyszłych emerytów są niepokojące. Polacy obecnie pracujący na etatach, gdy za kilka lat przejdą na emeryturę, dostaną emeryturę w wysokości 1/3 pensji. Czeka ich więc ostre zaciskanie pasa. Innym rozwiązaniem, zdaniem części ekspertów, może być potraktowanie emerytury jako niskiego świadczenia socjalnego i wprowadzenie tzw. emerytury obywatelskiej. Czym ona jest?
Audio
  • Czym jest emerytura obywatelska? (Justyna Golonko/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Teraz roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce na dany rok.
Teraz roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce na dany rok.Foto: shutterstock, And-One

Tomasz Kaczor z Instytutu Prevision mówi, że emerytura obywatelska jest pomysłem, u podstawy którego leży idea zapewnienia wszystkim obywatelom podstawowego bezpieczeństwa socjalnego.

- Obywatele, niezależnie od tego jak, gdzie i ile pracowali, są w takim systemie uprawnieni do pewnej minimalnej emerytury, tak żeby mogli przeżyć - wyjaśnia.

Innym pojęciem jest emerytura minimalna - czyli najniższa. Na nią jednak - tłumaczy Tomasz Kaczor - trzeba sobie zapracować i zgromadzić odpowiedni kapitał. A jeśli ktoś w ogóle nie pracował - to takiej emerytury nie dostanie. Należałaby się mu natomiast emerytura obywatelska.

Takie świadczenie wprowadziło kilkanaście państw na świecie - głównie są to mniejsze kraje.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Justyna Golonko, md

Zobacz więcej na temat: emerytura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy udział w programie PPK opłaca się?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 13:15
Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął kampanię informacyjną dotyczącą pracowniczych planów kapitałowych pod hasłem "W sumie się opłaca".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: wprowadzając matczyne emerytury doceniamy pracę mam

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 08:01
- "Mama 4+" to projekt o charakterze godnościowym. Po raz pierwszy ustawowo doceniamy i dowartościowujemy pracę mam, które wychowały co najmniej czworo dzieci – powiedziała w radiowej Jedynce minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń