Brakuje rąk do pracy a szczególnie księgowych i programistów

2019-01-24, 12:55

Brakuje rąk do pracy a szczególnie księgowych i programistów
Z raportu "Business Services 2022" wynika, że liczba ofert pracy w sektorze BSS wróciła do poziomu sprzed pandemii.Foto: Pixabay.com

Urzędy pracy w Polsce przeprowadziły badania na podstawie których powstał  „Barometr zawodów 2018”. Eksperci rynku pracy opracowali ranking zawodów, których szczególnie brakuje w naszym kraju.

Posłuchaj

Urzędy pracy w Polsce przeprowadziły badania na podstawie których powstał „Barometr zawodów 2018”. Eksperci rynku pracy opracowali ranking zawodów, których szczególnie brakuje w naszym kraju. Więcej na ten temat w materiale Tomasza Matusiaka/ Naczelna Redakcja Gospodarcza
+
Dodaj do playlisty

Publikacja prezentuje wyniki ogólnopolskiego badania i wskazuje poprawę sytuacji na rynku pracy w Polsce – wzrosła liczba osób pracujących, a bezrobocie spadło do najniższego poziomu od 1991 roku. Autorzy raportu wskazują na wzrost liczby zawodów, w których występuje niedobór rąk do pracy w stosunku do potrzeb lokalnych rynków.

Lista zawodów deficytowych w naszym kraju jest długa - podkreśla Mateusz Żydek z Randstad Polska.

Niemal w każdym regionie powtarzają się te same grypy i tutaj mówimy przede wszystkim o deficycie księgowych ale także programistów jeśli chodzi i IT ale także osoby podstawowego wsparcia w kwestiach informatycznych dlatego że w Polsce powstają centra zagranicznych korporacji obsługujące w zasadzie cały świat - dodał Mateusz Żydek. 

Drugą grupą zawodów deficytowych są te, jakie wyemigrowały wraz z osobami, które wyjechały z Polski za pracą podkreśla ekspert. - szczególnie widać to w branży hotelarskiej i gastronomicznej. Brakuje kucharzy, kelnerów, osób które pracują w obsłudze restauracji, barów. Ma to związek z bardzo atrakcyjnymi ofertami pracy zagranicą dla Polaków - dodał. 

Mateusz Żydek podkreśla, że jest w Polsce spora liczba zawodów, na których deficyt wpłynęła sytuacja związana ze szkolnictwem.  

- Wyniki Barometru zawodów nie zaskakują. - Największą szansę na prace maja osoby mające umiejętności ścisłe - mówi Jarema Piekutowski z Nowej Konfederacji. 

Lista zawodów deficytowych w Polsce wciąż się wydłuża. W naszym kraju brakuje osób wykonujących prace fizyczne – począwszy od pracowników najniższego szczebla aż do  wykwalifikowanych specjalistów. Braki kadrowe  widoczne są także wśród pracowników wykonujących  proste prace, często dorywcze.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Tomasz Matusiak, kw 

 

Polecane

Wróć do strony głównej