more_horiz
Gospodarka

"Rzeczpospolita": Skarbówka ogranicza ulgę dla małych i nowych firm

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 07:43
Spółki mogą płacić 9 proc. CIT. Wystarczy jednak jedna transakcja, aby oddać fiskusowi dwa razy więcej - informuje w piątek "Rzeczpospolita".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- Ministerstwo finansów niekorzystnie dla przedsiębiorców interpretuje przepisy o obniżonej stawce CIT. Twierdzi, że o prawie do ulgi decyduje suma wszystkich przychodów, nie tylko ze sprzedaży (jak w poprzednich latach) - czytamy w "Rz".

Radca prawny, partner w Accreo Michał Roszkowski powiedział dziennikowi: "Wiele firm może szybko stracić preferencję i już w trakcie roku zapłacić fiskusowi 19 proc. podatku".

Gazeta przypomina, że od 1 stycznia br. obniżona stawka CIT przysługująca rozpoczynającym działalność oraz małym podatnikom (mającym przychody 1,2 mln euro) wynosi 9 proc. W latach 2017-2018 było to 15 proc. Spółki z o. o. oraz akcyjne dostały więc sporą ulgę, ale też nowe, surowsze warunki jej stosowania. "Przede wszystkim okazało się, że prawo do niższego podatku można stracić już w trakcie roku (w poprzednich latach mniejszy CIT płaciło się przez cały rok). Dotyczy to zarówno małych firm, jak i rozpoczynających działalność" - czytamy w Rzeczpospolitej.

Adwokat i menedżer w Crido Taxand, Michał Kwaśniewski tłumaczy na łamach dziennika, że jeśli przychody spółki przekroczą 1,2 mln euro np. w lipcu, za ten miesiąc zapłaci dużo wyższą zaliczkę. - Liczoną od dochodu z całego roku według stawki 19 proc., a nie jak za wcześniejsze miesiące 9 proc. - wyjaśnia.

Według "Rzeczpospolitej" druga zła wiadomość to inne liczenie limitu przychodów. Wskazano, że definicja małego podatnika została w ustawie o CIT, z nowych przepisów wynika jednak, że od 1 stycznia prawo do niższej stawki traci spółka, która przekroczy 1,2 mln euro przychodu. Regulacje te nie wspominają nic o sprzedaży.

Gazeta zapytała ministerstwo finansów czy do limitu trzeba wliczać inne przychody, także te z zysków kapitałowych, które są odrębnie rozliczane. Ministerstwo odpowiada na łamach "Rz" - "Do ustalenia, czy podatnik nie przekroczył limitu 1,2 mln euro, bierze się pod uwagę wszystkie przychody, także zyski kapitałowe". 

PAP, przegląd prasy, kw 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd szykuje duże zmiany w podatkach. Będzie exit tax

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 13:56
Tzw. exit tax od firm i osób fizycznych, które chcą się wynieść z Polski, opodatkowanie dochodów z obrotu kryptowalutami, 9-proc. CIT dla małych firm oraz nadanie nowych uprawnień KAS - zakłada m.in. kompleksowa zmiana w podatkach, którą we wtorek zajmie się rząd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej barier w otoczeniu biznesu. Pakiet MŚP coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 11:04
Sejm zdecydował w głosowaniu, że projekt tzw. pakietu MŚP trafi do komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ulga IP box od nowego roku. Na czym polega?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 08:20
Od Nowego Roku wchodzi w życie rozwiązanie podatkowe wspierające innowatorów - przypomina minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Podkreśla, że dzięki tzw. IP box podatek CIT i PIT dla tych, którzy komercjalizują własność intelektualną, będzie rekordowo niski.
rozwiń zwiń