more_horiz
Gospodarka

KAS wykryła "karuzelę podatkową" zajmującą się fikcyjną sprzedażą półproduktu na bazie oleju roślinnego

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 15:28
Budżet państwa mógł stracić ponad 8 mln zł przez działania „karuzeli podatkowej" zajmującej się fikcyjną sprzedażą półproduktu na bazie oleju roślinnego - poinformowały służby prasowe Krajowej Administracji Skarbowej. Dodano, że w transakcjach wyłudzających podatek VAT uczestniczyło pięć podmiotów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- Pracownicy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie we współpracy z departamentem nadzoru nad kontrolami zidentyfikowali +karuzelę podatkową+ zajmującą się fikcyjną sprzedażą półproduktu na bazie oleju roślinnego - poinformował w poniedziałek wydział ds. komunikacji Krajowej Administracji Skarbowej.

Jak przekazano, w transakcjach mających na celu wyłudzanie podatku VAT uczestniczyło pięć podmiotów krajowych z województwa zachodniopomorskiego i mazowieckiego, które pełniły role brokerów, buforów i znikających podatników i jeden podmiot zagraniczny będący spółką wiodącą.

- W transakcjach tych jako broker tj. podmiot czerpiący zyski występowała firma z woj. zachodniopomorskiego. Oleje były nabywane ze Słowacji i Niemiec za pośrednictwem tzw. +znikających podatników+ kierowanych przez figurantów. W jednym z przypadków prezesem spółki, która nabyła oleje o wartości niemalże 23 milionów zł była osoba zmarła - napisano.

Jak poinformowano, funkcjonariusze KAS przeprowadzili przeszukania w siedzibie firmy i w lokalach mieszkalnych podmiotów objętych śledztwem. Zabezpieczyli materiał dowodowy w sprawie. Działania prowadzone były między innymi w Szczecinie i okolicach oraz w Warszawie.

- Zebrany przez Krajową Administrację Skarbową materiał dowodowy, wskazuje, że podmioty biorące udział w fikcyjnym obrocie olejem naraziły Skarb Państwa na straty w kwocie co najmniej 8 mln zł. Wartość obrotu w ramach karuzeli podatkowej to ponad 36 milionów zł - czytamy.

Jak wskazano, w efekcie dokonanych przeszukań zajęto dokumentację finansowo - księgową podmiotów objętych śledztwem, co ma pozwolić na dalsze analizy mechanizmów procederu.

- Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie wszczął wobec podmiotu kontrolę celno-skarbową. Śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie. Sprawę prowadzi Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie - poinformowano. 

PAP, kw 

Zobacz więcej na temat: vat podatki firma
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wzrost wpływów z VAT: pomaga nowe, ostrzejsze prawo

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 15:54
Nowe przepisy zaostrzające kary za wielkie afery gospodarcze przynoszą wymierne rezultaty, szczególnie w sprawach związanych z VAT, które dotychczas często „wymykały się” wymiarowi sprawiedliwości. Rośnie ściągalność tego podatku, oraz liczba osób podejrzanych o wyłudzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent podpisał ustawę o utrzymaniu stawek VAT 23 proc. i 8 proc. na kolejny rok

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 10:22
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, zakładającą wydłużenie obowiązywania stawek VAT w wysokości 23 proc. i 8 proc. - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta.
rozwiń zwiń