X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

NBP: w IV kw. 2018 optymizm firm wzrósł do najwyższego poziomu od 2009 r.

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 15:46
Jako dobrą i stabilną oceniały własną sytuację ekonomiczną polskie firmy w IV kw. 2018 r., a optymizm ocen wzrósł (w ujęciu kwartalnym i rocznym) - do najwyższego poziomu od 2009 r. - poinformował bank centralny w styczniowej edycji opracowania NBP "Szybki monitoring. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- Poprawę nastrojów zanotowano w wielu analizowanych branżach i klasach, w tym m.in. w budownictwie, handlu oraz sekcji Przetwórstwo przemysłowe. Ten optymizm znajduje odzwierciedlenie także w odczytach wskaźnika ESI (Economic Sentiment Indicator - PAP) dla Polski - pod koniec 2018 r. wskaźnik ESI dla Polski ukształtował się bowiem nieco powyżej średniej wartości wskaźnika dla 28 krajów UE , podczas gdy jeszcze rok temu oceny dla Polski były znacznie niższe od tej średniej - napisano w analizie.

Dodano jednocześnie, że mimo pozytywnych ocen sytuacji własnej w III kw. 2018 r. przedsiębiorcy częściej sygnalizowali występowanie problemów, z którymi muszą się borykać. Za główną barierę rozwoju przedsiębiorstwa uważały rosnące ceny surowców i materiałów zaopatrzeniowych, w tym szczególnie podwyżki cen energii elektrycznej.

NBP poinformował, że jednocześnie znaczenie bariery rosnących kosztów produkcji wyraźnie zwiększyło się w ciągu kwartału. W dalszym ciągu firmy wskazywały na rosnące trudności w pozyskaniu pracowników i nasilającą się barierę wysokich kosztów pracy. Za poważną barierę rozwoju przedsiębiorstwa nadal wymieniały zmieniające się i niekorzystne, w ich ocenie, przepisy i inne elementy systemu prawnego. Natomiast bariera popytu wciąż kształtuje się na historycznie niskim poziomie.

W IV kw. 2018 r. odczuwana przez przedsiębiorstwa niepewność nieznacznie obniżyła się względem poprzedniego kwartału. Niższym ocenom niepewności towarzyszyła poprawa ocen sytuacji ekonomicznej, w tym utrzymanie się dobrych warunków sprzedażowych, oraz dobre odczyty rentowności. Przedsiębiorstwa pytane o natężenie niepewności w trzech obszarach – własnej firmy, w otoczeniu krajowym i w zagranicznym – oceniały, że największe jest ono w otoczeniu krajowym.

PAP, kw 

Zobacz więcej na temat: firma przedsiębiorca NBP
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NBP: lepsza kondycja przedsiębiorstw w drugim kwartale 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 11:50
Kondycja sektora przedsiębiorstw w II kwartale 2015 r. poprawiła się i pozostawała na dobrym poziomie - wynika z badania Narodowego Banku Polskiego. Firmy optymistycznie oceniają stan koniunktury w kraju, ale prognozy na kolejny kwartał są mieszane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces sukcesji gwarantem, że firma przetrwa założycieli

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 20:39
Firmy rodzinne to ważna część polskiej gospodarki, ale często myślimy o nich dosyć stereotypowo. Tymczasem wśród nich są giganci tacy jak: Solaris, Neuca, Komputronik czy Grupa AB.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W UE sukces firm należy do silnych lobbystów

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 21:59
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii chce, żeby w Brukseli powstał skupiający przedsiębiorców hub lobbingowy. Chodzi o to, aby polskie biznes miał większy wpływ na unijną legislację, bo obecnie jego głos na forum Unii Europejskiej jest słabo słyszalny.
rozwiń zwiń