X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ubóstwo energetyczne: są ścisłe kryteria

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 07:22
Ubóstwo energetyczne to brak zdolności gospodarstw domowych do zapewnienia sobie energii niezbędnej przy  zaspokajaniu potrzeb dotyczących: ogrzewania, oświetlenia, gotowania czy prania.
Audio
  • Jakie są zmiany w definicji ubóstwa energetycznego - wyjaśnia w radiowej Jedynce Jakub Sokołowski z Instytutu Badań Strukturalnych w rozmowie z Dariuszem Kwiatkowskim/Naczelna Redakcja Gospodarcza
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/CC0

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego o Unii Energetycznej, Polska jest zobowiązana do oceny rozmiarów ubóstwa energetycznego. Dotychczas brakowało do tego narzędzi. Dlatego eksperci z Instytutu Badań Strukturalnych opracowali model statystyczny oraz zestaw pięciu wskaźników odpowiednich dla Polski. Identyfikują one ubogie gospodarstwa domowe, których dotyka  problem, a także określają dotkliwość ubóstwa.

Zaproponowane zostały dwa poziomy uszczegółowienia tego zagadnienia - wyjaśnia w radiowej Jedynce Jakub  Sokołowski z Instytutu Badań Strukturalnych w rozmowie z Dariuszem Kwiatkowskim.

- Oferujemy nową definicję ubóstwa energetycznego, która ma dwa poziomy szczegółowości. Na takim najbardziej ogólnym poziomie który mógłby być stosowany przez administrację rządową do planowania krajowej polityki dot. ubóstwa energetycznego. Poza tym oferujemy wskaźniki, które pozwalają na identyfikacje ubogich energetycznie gospodarstw domowych - mówił ekspert. 

Tych wskaźników jest pięć. - Dwa z nich opierają się na wydatkach i pozwalają na identyfikację ubogich energetycznie gospodarstw domowych. To jest wskaźnik wysokie koszty-niskie dochody, opracowany w Wielkiej Brytanii i polega na identyfikacji gospodarstw, które spełniają kryteria niskich dochodów i wysokich kosztów - wyjaśnił Jakub Sokołowski. 

Przy zastosowaniu wskaźnika wysokie koszty-niskie dochody, można powiedzieć, że  ubóstwem  energetycznym  jest dotkniętych około 10 proc. mieszkańców Polski.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw  

 

Zobacz więcej na temat: energetyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak