more_horiz
Gospodarka

Ubóstwo energetyczne: są ścisłe kryteria

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 07:22
Ubóstwo energetyczne to brak zdolności gospodarstw domowych do zapewnienia sobie energii niezbędnej przy  zaspokajaniu potrzeb dotyczących: ogrzewania, oświetlenia, gotowania czy prania.
Audio
  • Jakie są zmiany w definicji ubóstwa energetycznego - wyjaśnia w radiowej Jedynce Jakub Sokołowski z Instytutu Badań Strukturalnych w rozmowie z Dariuszem Kwiatkowskim/Naczelna Redakcja Gospodarcza
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/CC0

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego o Unii Energetycznej, Polska jest zobowiązana do oceny rozmiarów ubóstwa energetycznego. Dotychczas brakowało do tego narzędzi. Dlatego eksperci z Instytutu Badań Strukturalnych opracowali model statystyczny oraz zestaw pięciu wskaźników odpowiednich dla Polski. Identyfikują one ubogie gospodarstwa domowe, których dotyka  problem, a także określają dotkliwość ubóstwa.

Zaproponowane zostały dwa poziomy uszczegółowienia tego zagadnienia - wyjaśnia w radiowej Jedynce Jakub  Sokołowski z Instytutu Badań Strukturalnych w rozmowie z Dariuszem Kwiatkowskim.

- Oferujemy nową definicję ubóstwa energetycznego, która ma dwa poziomy szczegółowości. Na takim najbardziej ogólnym poziomie który mógłby być stosowany przez administrację rządową do planowania krajowej polityki dot. ubóstwa energetycznego. Poza tym oferujemy wskaźniki, które pozwalają na identyfikacje ubogich energetycznie gospodarstw domowych - mówił ekspert. 

Tych wskaźników jest pięć. - Dwa z nich opierają się na wydatkach i pozwalają na identyfikację ubogich energetycznie gospodarstw domowych. To jest wskaźnik wysokie koszty-niskie dochody, opracowany w Wielkiej Brytanii i polega na identyfikacji gospodarstw, które spełniają kryteria niskich dochodów i wysokich kosztów - wyjaśnił Jakub Sokołowski. 

Przy zastosowaniu wskaźnika wysokie koszty-niskie dochody, można powiedzieć, że  ubóstwem  energetycznym  jest dotkniętych około 10 proc. mieszkańców Polski.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw  

 

Zobacz więcej na temat: energetyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak