X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nowe przepisy dotyczące użytkowania wieczystego: paraliżu sprzedaży mieszkań nie ma

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 13:46
Mija miesiąc obowiązywania ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Urzędy gmin z większym lub mniejszym sukcesem próbują uporać się z wnioskami o wydanie zaświadczeń o przekształceniu. Narzekają na dodatkowe obowiązki, mało pracowników i skomplikowane kwestie prawne. 
Audio
  • Mija miesiąc obowiązywania ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Urzędy gmin z większym lub mniejszym sukcesem próbują uporać się z wnioskami o wydanie zaświadczeń o przekształceniu. Więcej w radiowej Jedynce w materiale Karolu Mózgowiec/Naczelna Redakcja Gospodarcza
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Bez zaświadczenia teoretycznie można sprzedać mieszkanie z rynku wtórnego, w praktyce mogą być jednak z tym problemy.

- Paraliżu w obrocie nieruchomościami nie ma, choć ciągle jest dużo wątpliwości w jakim zakresie potrzebne są zaświaczenia, Krajowa Rada Notarialna jak i minister sprawiedliwości stoja na stanowisku, że zaświadczenia nie są potrzebne do tego aby sprzedać nieruchomość, ale wielu notariusz oczekuje takiego zaświadczenia - mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse.

Szczęśliwie początek roku jest czasem kiedy i tak do transakcji dochodzi rzadziej. 

Jeśli ktoś sprzedaje mieszkanie, może się starać o wydanie zaświadczenia w ciągu 30 dni.  W  mniejszych miastach, gdzie obrót nieruchomościami jest niewielki, dokument można dostać szybciej.
Poślizg może być w największych miastach. 

W Warszawie - w Śródmieściu i na Woli żadne zaświadczenie jeszcze nie zostało wydane i na rozpatrzenie tych pierwszych wniosków trzeba jeszcze trochę poczekać. - Na Ochocie  pierwsze zaświadczenia zostały wystawione wczoraj.

- Pierwszych około 30 takich zaświaczeń dostało wystawiony ale nie dotyczyły one skomlikowanych sytuacji prawnych - mówi rzecznik urzędu dzielnicy Monika Beuth - Lutyk. 

- Część notariuszy nie wymaga zaświadczeń, choć pytanie czy ich ocenę podzielą orzecznicy w sądach  wieczystoksięgowych - mówi Lech Borzemski, członek Krajowej Rady Notarialnej.

Na wpis do księgi wieczystej w niektórych miastach czeka się nawet pół roku. Brak zaświadczenia może jeszcze tę procedurę wydłużyć.

W piątek Senat przyjął nowelizację ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Dotyczy ona wysokości bonifikat przy jednorazowej opłacie przekształceniowej, a także przekształcania terenów pod garażami i miejscami postojowymi.

 Naczelna Redakcja Gospodarcza, Karolina Mózgowiec, kw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec drakońskich opłat za przekształcenie użytkowania wieczystego. Sejm przyjął nowelizację ustawy

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 07:17
Sejm przyjął senacką nowelizację o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, która przewiduje, że na gruntach należących do Skarbu Państwa bonifikata za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nie będzie niższa niż zaproponowana przez lokalny samorząd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zrównanie bonifikat w ustawie przekształceniowej. Co się zmieni

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 10:07
Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń zapewnił, że rząd nie stosuje prawa wstecz w przypadku bonifikat za użytkowanie wieczyste. W nocy Sejm przyjął senacką nowelizację ustawy w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Możliwa sprzedaż mieszkań bez zaświadczenia o przekształceniu

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 13:50
Resort inwestycji i rozwoju przypomina, że od początku stycznia Krajowa Rada Notarialna (KRN) poinformowała, że obrót wtórny mieszkaniami na nieruchomościach, w których użytkowanie wieczyste przekształciło się 1 stycznia 2019 r. we własność jest możliwy nawet bez zaświadczenia o przekształceniu. Pogląd o dopuszczalności takiej umowy o przeniesieniu własności lokalu, podzielił Minister Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń