X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Rządy Pieniądza": projekt ustawy o prostej spółce akcyjnej budzi kontrowersje

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 15:30
Negocjacje umowy dotyczącej brexitu, w tym między innymi spraw celnych po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej; rozszerzenie kontroli jakości żywności oraz nowe przepisy dotyczące nowej spółki akcyjnej - to tematy audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24. 
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Gośćmi Anny Grabowskiej byli: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego; Andrzej Sadowski, Centrum im. Adam Smitha; Arkadiusz Pączka, Pracodawcy RP. 

Z projektu wynika, że prosta spółka akcyjna będzie łatwa w założeniu i prowadzeniu. Będzie można ją założyć elektronicznie w ciągu 24 godzin, posiadając 1 złoty kapitału. Decyzje w takiej firmie będą mogły być podejmowane z pomocą poczty elektronicznej czy wideokonferencji.

Zamiast zarządu i rady nadzorczej w firmie będzie mogła działać rada dyrektorów. Podobne rozwiązania wprowadzono już między innymi we Francji, Wielkiej Brytanii czy na Słowacji. Jak informuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, projekt jest ostatnim rozwiązaniem z pakietu 100 zmian dla firm. Nowe przepisy mają obowiązywać od pierwszego kwartału przyszłego roku.

Czy to ułatwi zakładanie spółek? 

- Dysponuje analizą prawną tego rozwiązania i wynika z niej, że jest to niezwykle ryzykowna ustawa dla tych, którzy powierzaliby swoje pieniądze spółce akcyjnej uproszczonej dlatego, że nie ma tam odpowiedzialności ludzi którzy biorą pieniądze - ocenił Andrzej Sadowski.

- To jest złe rozwiązanie i to nie jest rozwiązanie 1:1 tak, jak w Wielkiej Brytanii - stwierdził ekspert. 

Elżbieta Mączyńska podkreśliła, że pomysł takich rozwiązań ma na celu wyeliminowanie wad, które ma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i klasyczna spółka akcyjna. A jedną z tych wad jest duży kapitał na starcie.

- Poza tym obowiązki informacyjne np. trzeba publikować sprawozdania a akcjonariusze muszą mieć do nich otwarty dostęp - mówiła prof. Mączyńska. Przypomniała, że wiele spółek giełdowych właśnie ze względu na uciążliwość publikacji sprawozdań rezygnuje z giełdy.  

- Uważam, że świat się zmienia i problem kapitału własnego będzie narastał zwłaszcza w gospodarce 4.0, bo już się odwróciły proporcje i teraz w wielu spółkach aktywa niematerialne stanowią nawet 80 proc. - podkreśliła. Powstaje problem - jej zdaniem - czy i w jaki sposób ułatwić zakładanie spółek bez konieczności gromadzenia ogromnego kapitału.

- W projekcie nie ma należytej ochrony dla tych, którzy wkładają kapitał - dodała. 

Czy zatem uda się przekonać kogoś do finansowania?

- My pozytywnie oceniliśmy projekt. Ale praktyka może pokazać, że prosta spółka akcyjna będzie miała wady w obszarze ochrony wierzycieli - mówił Arkadiusz Pączka.

- To będzie idealny twór dla środowiska start-upowego - dodał. 

NRG, PR24, kw 

Zobacz więcej na temat: podatki firma vat
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak