more_horiz
Gospodarka

Państwowa Inspekcja Pracy sygnalizuje: rośnie liczba skarg na pracodawców, także od cudzoziemców

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 15:06
Do Państwowej Inspekcji Pracy wpływa coraz więcej skarg od pracowników i to nie tylko od naszych rodaków, ale też od cudzoziemców.
Audio
  • Do Państwowej Inspekcji Pracy wpływa coraz więcej skarg od pracowników i to nie tylko od naszych rodaków, ale też od cudzoziemców./IAR/.
  • Skargi składają najczęściej zatrudnieni w budownictwie i przetwórstwie przemysłowym. Coraz częściej są to skargi od cudzoziemców./IAR/
  • Danuta Rutkowska podkreśla, że skargę do Inspekcji może złożyć każdy pracownik, który poczuje się poszkodowany, i nie jest to proces skomplikowany./IAR/.
Do PiP wpłynęło 54 tysięcy skarg, w tym najwięcej dotyczyło braku zapłaty za pracę, przy nadgodzinach.
Do PiP wpłynęło 54 tysięcy skarg, w tym najwięcej dotyczyło braku zapłaty za pracę, przy nadgodzinach.Foto: pixabay

Z raportu Inspekcji wynika, że tylko w ubiegłym roku wpłynęło o ponad 4 tysiące więcej skarg, niż w roku poprzednim - podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową rzeczniczka PIP, Danuta Rutkowska.

54 tysięcy skarg, w tym najwięcej dotyczyło braku zapłaty za pracę, przy nadgodzinach

Wyjaśnia, że w sumie było to ponad 54 tysiące skarg. Dotyczyły najczęściej braku zapłaty za pracę, w tym pracę w nadgodzinach, braku podpisanej umowy, nieprzestrzegania przepisów o czasie pracy, sposobu nawiązania i rozwiązania stosunku pracy. Znacznie rzadziej dotyczyły przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Najwięcej skarg od pracowników budowlanych i przemysłowych

Skargi składają najczęściej zatrudnieni w budownictwie i przetwórstwie przemysłowym. Coraz częściej są to skargi od cudzoziemców, w większości od obywateli Ukrainy.

2300 skarg od cudzoziemców, najczęściej z powodu niewypłacenia wynagrodzenia czy zaniżenia stawki godzinowej

Jak informuje Danuta Rutkowska, w ubiegłym roku ponad 2300 skarg to skargi od cudzoziemców. Dotyczą najczęściej niewypłacania wynagrodzeń i zaniżania minimalnej stawki godzinowej.

Danuta Rutkowska podkreśla, że skargę do Inspekcji może złożyć każdy pracownik, który poczuje się poszkodowany, i nie jest to skomplikowane. Dodała, że Inspekcja gwarantuje pełną anonimowość. Utrzymuje też w tajemnicy fakt, że przeprowadzona kontrola ma związek z badaniem zasadności złożonej skargi.

IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozmowa: w jakie branże uderzy odpływ ukraińskich pracowników?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 17:24
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców stwierdził, że w związku z tym, iż do otwarcia swojego rynku dla pracowników spoza Unii Europejskiej przygotowują się Niemcy, nasz kraj może czekać odpływ wielu pracowników z Ukrainy. To duże zagrożenie dla naszej gospodarki, bo – jak podał ZPP – możemy stracić 1,6 proc. PKB. O tym m.in., jakie sektory i branże są najbardziej zagrożone i kto zastąpiłby Ukraińców, mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Katarzyna Włodarczyk-Niemyjska ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nepalczycy w Polsce. Dlaczego tak chętnie ściągają do nas w celach zarobkowych?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 13:23
Choć w zeszłym roku wydano im aż 27 razy mniej zezwoleń na pracę w Polsce niż Ukraińcom, to i tak stanowili trzecią siłę roboczą z zagranicy. Nepalczycy niespodziewanie tłumnie ściągnęli do nas w celach zarobkowych, bo od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. przybyło ich ponad 7 tys. Najczęściej obsadzali miejsca w przetwórstwie przemysłowym i budownictwie. Jakimi są pracownikami i dlaczego wybrali akurat nasz kraj?
rozwiń zwiń