more_horiz
Gospodarka

Lokaty bankowe ponownie zaczynają się cieszyć popularnością

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 08:20
Rosną kwoty oszczędności, jakie odkładamy w bankach. W grudniu odłożyliśmy tam blisko 13,5 mld zł. Co ciekawe, wyjątkowo dużo, bo aż 5,5 mld zł, umieściliśmy na lokatach, które w ostatnim czasie nie cieszyły się zbyt dużą popularnością.
Audio
  • Lokaty bankowe wracają do łask (Justyna Golonko/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PIXABAY

Główny analityk Expandera Jarosław Sadowski mówi, że grudniowy wynik to niespodzianka, bo Polacy w ostatnich latach raczej wypłacali pieniądze z lokat, niż umieszczali na nich pieniądze. Jego zdaniem Polaków do banków przyciągnęły przede wszystkim bardzo atrakcyjne oferty - dwa banki były zmuszone podnieść oprocentowanie lokat do prawie 4 procent, co mogło się przyczynić do wzrostu popularności tej formy oszczędzania. Z drugiej strony inne sposoby na odłożenie pieniędzy, jak inwestycje w nieruchomości, przestają być już tak popularne, więc Polacy chętniej wracają do starych, dobrych, sprawdzonych lokat.

A odkładać pieniądze można, bo i środków w kieszeni nie powinno nam brakować. Jak mówi Roman Przasnyski z Gerda Brokera, sytuacja na rynku pracy nadal jest bardzo dobra, dobre są też nastroje konsumenckie.

- Jest duże zapotrzebowanie na pracowników, czemu towarzyszy szybki wzrost płac, który w zeszłym roku wyniósł średnio 6-7 procent. Mamy więc wreszcie z czego oszczędzać, bo część Polaków do tej pory nie miała takiej możliwości - dodaje ekspert.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Justyna Golonko, md

Zobacz więcej na temat: oszczędzanie finanse osobiste
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Raport ZBP: Polacy oszczędzają głównie krótkoterminowo

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 08:15
Polacy odkładają coraz więcej, jednak wciąż nie stawiają sobie długoterminowych celów związanych z pomnażaniem oszczędności. Tak wynika z raportu Związku Banków Polskich na temat oszczędzania i kredytowania Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skracamy dystans do najbardziej oszczędnych

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 19:34
Polacy pod względem oszczędzania pieniędzy są jeszcze daleko za europejską czołówką, do której należą państwa skandynawskie czy Niemcy. Także Czesi są wyżej od Polski, jeśli chodzi o odkładanie pieniędzy. Dziś przypada Światowy Dzień Oszczędzania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PPK, czyli jak państwo i pracodawca dołożą do naszej emerytury

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 19:30
Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych została podpisana 19.11.2018 r. przez Prezydenta RP. Pracownicze Plany Kapitałowe mają być powszechnym, dobrowolnym i prywatnym systemem oszczędzania, współtworzonym przez pracowników, pracodawców i państwo.
rozwiń zwiń