X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Hasło: kontroferta, czyli jak reagować na próby zatrzymania w firmie

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 12:30
Moment, w którym pracownik zmienia pracę, bywa impulsem dla pracodawcy. Jeśli odchodzi wartościowy pracownik, szefa stać na wiele, by nie opuścił zespołu. A pracownik sam siebie pyta: jaki krok umożliwi najbardziej dynamiczny rozwój kariery?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Przyjęcie oferty od nowego pracodawcy wiąże się z koniecznością złożenia wypowiedzenia w obecnym miejscu pracy, to oczywiste. W takiej sytuacji nierzadko zdarza się, że otrzymujemy kontrofertę mającą na celu zatrzymanie cennego pracownika w organizacji.

W dobie konkurencyjności i presji płacowej, nie zawsze w grę wchodzi podwyżka płacy - coraz częściej szefowie kuszą perspektywą awansu czy pakietem świadczeń pozapłacowych. Pracownik staje przed trudnym wyborem: relacje nawiązane w obecnym miejscu pracy połączone z dodatkowymi benefitami czy nowa, atrakcyjna propozycja zmiany wiążąca się z pewnym ryzykiem.

Kluczem do podjęcia trafnej decyzji jest chłodna ocena sytuacji. Warto pamiętać o czterech podstawowych zasadach:
Nie kieruj się emocjami

Przy podejmowaniu decyzji dotyczących życia zawodowego, kluczowe jest zachowanie dystansu, racjonalnego myślenia i „chłodnego podejścia”. Mimo że oferta na pierwszy rzut oka wydaje się być kusząca, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, aby z czasem nie żałować podjętej (może się zdarzyć, że zbyt pochopnie) decyzji.

Upewnij się, jakie są prawdziwe powody złożenia kontroferty

Może być to spowodowane faktyczną chęcią zatrzymania dobrego pracownika w organizacji i dowód spóźnionego uznania. Równie dobrze jednak może to być umotywowane brakiem chęci szukania nowej osoby na stanowisko i wyszkolenia jej (znaczne koszty) lub zyskaniem czasu na... znalezienie następcy.
Sprawdź, co kryje się za kontrofertą

Jeśli pracując w obecnej firmie od kilku lat nie otrzymałeś żadnej podwyżki, należy założyć, że po przyjęciu kontroferty może minąć znowu długi czas bez kolejnej zmiany wynagrodzenia. W nowej firmie, jeśli osiągnięcia nowego pracownika będą widoczne, ma on dużą szansę na awans i dalszy wzrost wysokości pensji. Jeśli z kolei awans polega tylko na zmianie nazwy stanowiska, bez realnej zmiany obowiązków, warto zastanowić się, czy dalsza praca w obecnej organizacji przyczyni się do realnego rozwoju zawodowego.

Zastanów się, co skłoniło Cię do przyjęcia nowej pracy

Z jakich powodów pojawiła się myśl o zmianie pracy? Czy była to chęć zdobycia nowych doświadczeń w innej kulturze organizacyjnej, chęć nowych wyzwań, chęć rozwoju? Czy pozostanie w obecnej organizacji rozwiąże te problemy czy tylko je spotęguje?

Z doświadczeń większości pracodawców wynika, że przyjęcie kontroferty od obecnego pracodawcy bywa ryzykowne. Duża część kandydatów, którzy zdecydowali się przyjąć kontrofertę, w ciągu 6 miesięcy znów szukała pracy. Wynika to z 2 powodów:

Po pierwsze, kandydat mimo pozostania w organizacji wciąż myśli o zmianie pracy. Zastanawia się, co by było, gdyby jednak zmienił pracodawcę. W tym przypadku podjęcie decyzji o udziale w procesie rekrutacyjnym musiało być spowodowane brakiem zadowolenia z sytuacji w obecnej firmie, dlatego po zaakceptowaniu kontroferty, jego wątpliwości nie zniknęły, a często nawet się pogłębiły.

Obecny pracodawca, nie chcąc w krótkim czasie stracić dobrego pracownika, zdecydował się przedstawić kontrofertę. Jednak firma ma do takiej osoby ograniczone zaufanie, nie mając pewności, czy za kilka miesięcy znów nie będzie chciała odejść. Pracownik zostaje w organizacji, jednak firma zaczyna poszukiwania kandydatów, którzy mogliby ją zastąpić. W rezultacie, po znalezieniu zastępstwa, kandydat zostaje zastąpiony przez nowego pracownika.

Po drugie, przyjmując kontrofertę należy również pamiętać o tym, czy ta decyzja będzie opłacalna.

- Nawet jeśli kontroferta jest atrakcyjniejsza finansowo, musimy zastanowić się czy pozostanie w firmie przyniesie długofalowe korzyści - zauważa Joanna Skoczeń, prezes VanityStyle i dodaje - Przede wszystkim powinniśmy chłodno ocenić wszelkie plusy i minusy obu możliwości i podjąć decyzję bez nadmiernego pośpiechu, pamiętając, że pensja to nie wszystko. Dobry pracodawca, to taki, który dba o równowagę między pracą a życiem prywatnym zatrudnionego.


.
 

Naczelna Redakcja Gospodarcza, pulshr.pl, md

Zobacz więcej na temat: praca firma
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Po 33 miesiącach umowy terminowej umowa na stałe

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 19:57
Od 22 listopada 2018 roku zaczynają obowiązywać limity dotyczące pracy na czas określony. To skutek nowelizacji Kodeksu pracy z 2016 roku. Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca może zatrudnić pracownika na czas określony maksymalnie przez 33 miesiące.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koszty pracy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:40
O wysokości kosztów pracy decyduje w dużym stopniu wynagrodzenie pracownika, ale nie tylko. To co pracownik uzyskuje na swoim koncie, co dostajemy na rękę, czyli wypłata netto stanowi efekt opodatkowania całkowitego kosztu zatrudnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracodawcy na łowach, czyli czym przyciągnąć pracowników

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 11:01
Firmy walczą o zatrzymanie pracowników. Jak wynika z badania Hays Poland ponad połowa polskich firm deklaruje, że brakuje jej talentów poszukiwanych na rynku pracy. Najpotrzebniejsi - tak jak w zeszłym roku są specjaliści IT, sprzedawcy i menedżerowie. 
rozwiń zwiń