X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ile będą kosztowały propozycje gospodarcze PiS? Eksperci są dobrej myśli

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 14:34
W czasie sobotniej konwencji PiS zaprezentowano pięć nowych propozycji programowych, skoncentrowanych na sprawach gospodarczych. Zdaniem ekonomistów finanse publiczne udźwigną nowe wydatki.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki przedstawił harmonogram realizacji obietnic Prawa i Sprawiedliwości i poinformował o możliwościach ich sfinansowania. /IAR/.
  • Mateusz Morawiecki zapewnił, że wie, skąd wziąć na to pieniądze./IAR/.
  • Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział rozszerzenie programu 500 plus./IAR/.
  • Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiada, że rząd będzie wspierał ludzi młodych. Prezes PiS wyjaśniał, że ulga będzie dotyczyć osób do 26. roku życia./IAR/.
  • Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przedstawił program partii na rok wyborczy. To 500 plus także na pierwsze dziecko, obniżenie podatku dla młodych do 26. roku życia, dodatkowa, trzynasta wypłata emerytury w wysokości 1100 złotych, przywracanie zlikwidowanych połączeń PKS./IAR/.
Zdj. ilustr.
Zdj. ilustr.Foto: twitter.com/pisorgpl

Wśród propozycji znalazło się: 500+ od pierwszego dziecka, zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, "trzynastka" w postaci najniższej emerytury - 1100 zł - dla każdego emeryta, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych i obniżenie kosztów pracy – podniesienie sumy zaliczanej do kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie PIT-a pracowniczego.

Koszt nowych propozycji to 30-40 mld zł

Jak wyliczają ekonomiści, koszt realizacji nowych elementów programu gospodarczego PiS, może wynieść od 30 do 40 mld zł.

Eksperci wyliczyli, że 500+ na każde dziecko oznacza większe wydatki w tym roku o 8,5 mld zł,  a w przyszłym o 19 mld zł, trzynastki dla emerytów to 10 mld zł, likwidacja PiT dla młodych to 2 mld zł, a przywrócenie połączeń autobusowych to 1,5 mld zł.

W przypadku obniżenia kosztów pracy, dane są jeszcze nieznane, bo rząd nie podjął decyzji o ile i jak te parametry zostaną zmienione.

Premier Mateusz Morawiecki mówił na konwencji, że wydatki zostaną sfinansowane z dalszego uszczelniania systemu podatkowego, walki z nadużyciami i wzrostu gospodarczego.

Łączny koszt realizacji zapowiedzi to 1 proc. PKB

Według Piotra Bujaka, główny ekonomisty PKO BP, łączny roczny koszt tych zapowiedzi to ok. 1 proc. PKB. - To jeszcze nie będzie w tej skali widoczne w 2019 r., bo żadne z tych działań nie będzie od początku roku wchodziło w życie - dodał ekspert.

Jego zdaniem, polskie finanse publiczne udźwigną taki ciężar i Polska nie przekroczy unijnego limitu dla deficytu fiskalnego na poziomie 3 proc. PKB.

Program pozwoli Polsce wejść w przewidywane spowolnienie gospodarcze

- W świetle oczekiwanego, a właściwie następującego już spowolnienia gospodarczego na świecie jest to stymulacja fiskalna gospodarki, która będzie przeciwdziałała skutkom tego globalnego spowolnienia w polskiej gospodarce. Mamy w Niemczech niemal recesję, w tym kontekście ta stymulacja fiskalna w ramach polityki makroekonomicznej jest w dużej mierze adekwatną reakcję. Te działania pobudzą przede wszystkim popyt konsumpcyjny, będą utrzymywać wysoką dynamikę dochodów gospodarstw domowych i będą przeciwdziałać hamowaniu wzrostu popytu - ocenił Piotr Bujak.

Program gospodarczy ograniczy też szarą strefę, wyjazdy młodych Polaków za granice oraz zwiększy popyt wewnętrzny

Eksperci mówiąc o programie gospodarczym przedstawionym na konwencji PiS uważają, że takie punkty jak: likwidacja PIT dla młodych ludzi oraz rozszerzenie programu 500+ na każde dziecko mogą ograniczyć szara strefę, skłonność do wyjazdów za granice oraz rozruszać konsumpcję wewnętrzną.

- Główne elementy programu przedstawionego w sobotę na konwencji PiS mają charakter stricte socjalny – powiedział PAP główny ekonomista banku ING Rafał Benecki. - Chodzi o program 500+ i "trzynastkę" dla emerytów – wyjaśnił.

Ekspert szacuje, że program 500+ na pierwsze dziecko może kosztować budżet w tym roku 8,5 mld zł, a w przyszłym wydatki na ten cel sięgną 18 mld zł. Z kolei "trzynastka" dla emerytów to koszt rzędu 10 mld zł.

Pozostałe obietnice, tj. obniżenie PIT dla młodych i podniesienie kwoty wolnej, oznaczają "obniżenie klina", ale kosztują zdecydowanie mniej.

Jak mówił, Benecki, obietnice socjalne będą wymagały nowelizacji budżetu, ale jednocześnie zwrócił uwagę, że PIT i podniesienie kosztów uzyskania prawdopodobnie będą obowiązywały dopiero w przyszłym roku.

Dodał, że prezes PiS mówił, że szczegóły tych rozwiązań zostaną podane do końca września, ale konstytucja mówi, że zmiany, np. w PIT, trzeba wprowadzić do końca listopada, by można je dla podatników wprowadzić od początku roku. A więc będą one obowiązywały w 2020 r.

Likwidacja PIT dla młodych osób ograniczy szarą strefę

Zdaniem Beneckiego, podniesienie kosztów uzyskania przychodów nie tylko spowoduje podniesienie dochodów dla młodych ludzi, ale może także zaktywizować najmniej zarabiających lub może np. zachęcić do wyjścia z szarej strefy i podjęcia legalnej pracy.

Jak dodaje uważa adiunkt w Katedrze Makroekonomii i Badań nad Rozwojem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu dr Sławomir Kuźmar, to właśnie młodzi ludzie decydują się najczęściej na nieformalne stosunki pracy.

- Jeśli chodzi o najmłodszych pracowników i ich obciążenia podatkowe, to dobrze, żeby je ograniczać. W Polsce mamy jeden z największych klinów podatkowych, czyli kosztów pracy. Dlatego uważam, że w przypadku osób zaczynających pracę to może być argument do ograniczenia szarej strefy, bo bardzo często ci najmłodsi decydują się na nieformalne stosunki pracy - powiedział Kuźmar.

Mniej wyjazdów za granicę młodych Polaków

Dodał, że likwidacja PIT dla najmłodszych pracowników, jako jeden z wielu czynników, może ograniczyć skłonność młodych Polaków do wyjazdów za granicę w poszukiwaniu pracy.

Rozszerzenie 500+ oraz "trzynastka" dla emerytów spowoduje wzrost konsumpcji wewnętrznej

Zdaniem Sławomira Kuźmara, dzięki rozszerzeniu programu 500+ na pierwsze dziecko i "trzynastce" dla emerytów wzrośnie konsumpcja wewnętrzna.

- Rozszerzenie programu 500+ i tzw. trzynastka dla emerytów poprawi konsumpcję wewnętrzną i wpłynie to na funkcjonowanie gospodarki przynajmniej w perspektywie roku czy dwóch. Jednak później ten pozytywny efekt będzie słabł – stwierdził Kuźmar.

PAP, IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cztery najważniejsze zmiany dotyczące pracowników w 2019 r.: płaca minimalna, waloryzacja rent i emerytur, nowy system emerytalny, PIT

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 17:10
W 2019 r. pracujących Polaków czekają cztery kluczowe zmiany, wszystkie związane z wynagrodzeniami, emeryturami i podatkami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Ministerstwa Finansów: "Twój e-PiT" pracuje bez zakłóceń

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 13:55
W Ministerstwie Finansów postawiliśmy na analitykę, która pozwala uszczelniać system podatkowy, ale także pomaga podatnikom uczciwym, każdemu kto wypełnia swoje obowiązki podatkowe. To, co my dzisiaj robimy w odniesieniu do podatników, stawia nas w czołówce Europy, jeśli chodzi o rozwiązanie tych kwestii – mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Jurek, rzecznik Ministerstwa Finansów.
rozwiń zwiń