X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rosnące koszty i brak ludzi hamuje budowlankę, ale oczekiwania "mniej pesymistyczne"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 14:50
Firmy budowlane narzekają przede wszystkim na wysokie koszty zatrudnienia i brak wykwalifikowanych kadr - wynika z badania koniunktury przeprowadzonego przez GUS.
Pierwszy raz od września poprzedniego roku firmy budowlane wskazują na możliwość wzrostu zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach.
Pierwszy raz od września poprzedniego roku firmy budowlane wskazują na możliwość wzrostu zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach.Foto: shutterstock, corgarashu

Jak podaje GUS odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 7,9 proc. (przed rokiem 6,0 proc.).

- Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (59,5 proc. w lutym br., 58,1 proc. przed rokiem). W porównaniu z lutym 2018 r. w największym stopniu wzrosło znaczenie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 46,5 proc. do 50,4 proc.), natomiast spadło – barier związanych ze zbyt dużą konkurencją na rynku (z 32,6 proc. do 23,8 proc.) oraz niedostatecznym popytem (z 17,1 proc. do 13,2 proc.) - poinformował GUS.

Jak podano - w lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 4,9, podczas gdy przed miesiącem plus 2,7.

- Bieżące oceny dotyczące portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są bardziej niekorzystne od zgłaszanych przed miesiącem. Prognozy portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są w odróżnieniu od formułowanych w ostatnich czterech miesiącach optymistyczne. Oczekiwania dotyczące sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem. Opóźnienia płatności za wykonane roboty budowlanomontażowe rosną, podobnie jak sygnalizowano w styczniu. Po raz pierwszy od września 2018 roku firmy budowlane wskazują na możliwość wzrostu zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach. Ceny robót budowlano-montażowych mogą rosnąć, choć w mniejszym stopniu od oczekiwanego w styczniu - podał Główny Urząd Statystyczny.

PAP, GUS, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszkaniówka rośnie, ale kuleje budownictwo społeczno-czynszowe

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 13:36
Dane GUS pokazują, że rynek ciągle się rozwija. Wzrasta popyt na mieszkania i spotyka się to z rosnącą podażą. Mam nadzieję, że trend wzrostowy podaży będzie się utrzymywał - skomentował informacje Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące budownictwa mieszkaniowego Włodzimierz Stasiak, wiceprezesa zarządu BGK Nieruchomości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Branża budowlana wyhamuje. Ale to dla niej lepiej

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 12:36
Wolniejszy w listopadzie wzrost produkcji przemysłowej może być oznaką nadchodzącego spowolnienia polskiej gospodarki, ale może też pomóc branży budowlanej i uchronić ją przed kryzysem z 2012 r., uważają goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boom w mieszkaniówce. Zdrożało prawie wszystko co potrzebne do budowy

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 10:01
W 2018 roku wzrosły ceny większości materiałów budowlanych - podała Grupa PSB. Najbardziej zdrożały płyty OSB - o blisko 28 proc., oraz materiały do budowy ścian i kominów - o 13,5 proc. Za cement i wapno płacono o 4,1 proc. więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto buduje mieszkania? Dominują deweloperzy i osoby fizyczne

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 15:02
Wzrost w 2018 roku łącznej liczby mieszkań oddanych do użytkowania to efekt nowych inwestycji z 2016 roku - zauważył Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Jak podał GUS, liczba mieszkań oddanych do użytku wzrosła w ubiegłym roku o 3,6 proc. w porównaniu do roku 2017.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS o oddanych do użytkowania mieszkaniach w styczniu: mniej budowanych przez inwestorów indywidualnych, wzrost u deweloperów

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 10:45
Według wstępnych danych, w styczniu 2019 r. oddano do użytkowania 16,3 tys. mieszkań, tj. o 8,6% więcej niż przed rokiem.
rozwiń zwiń