more_horiz
Gospodarka

W 2019 r. przebudowa lotniska Chopina w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 14:30
Hochtief Polska przebuduje Terminal A Lotniska Chopina w Warszawie - poinformowała we wtorek spółka. Jak dodano, zakończenie prac zaplanowano na IV kwartał 2019 r.
Hochtief Polska przebuduje Terminal A Lotniska Chopina w Warszawie - poinformowała we wtorek spółka. Jak dodano, zakończenie prac zaplanowano na IV kwartał 2019 r.
Hochtief Polska przebuduje Terminal A Lotniska Chopina w Warszawie - poinformowała we wtorek spółka. Jak dodano, zakończenie prac zaplanowano na IV kwartał 2019 r. Foto: shutterstock

W ramach prac powstaną m.in. dodatkowe stanowiska kontroli dokumentów oraz bezpieczeństwa osób i bagażu podręcznego.

"Hochtief Polska pozyskał kontrakt na przebudowę Terminala A Lotniska Chopina w Warszawie. Zakończenie prac zaplanowano na IV kwartał 2019 r." - poinformowano w komunikacie.

Przebudowa poczekalni autobusowych w strefie dla pasażerów spoza Schengen

Jak przekazano, w ramach zlecenia zrealizowane zostaną dwa zadania.

"Pierwsze z nich polegać będzie na budowie czterech poczekalni autobusowych w strefie dla pasażerów spoza Schengen w pirsie północnym wraz z adaptacją pomieszczeń w pirsie południowym oraz w Terminalu A" - czytamy.

Przebudowa terminala A

W przypadku drugiego zadania zakres prac budowlano-montażowych przewiduje: rozbudowę Terminala A o częściowo dwukondygnacyjny obiekt kubaturowy, przeznaczony na powiększoną strefę kontroli bezpieczeństwa na kierunkach Non Schengen-Schengen, strefę wejściową dla gości VIP oraz maszynownię wentylacyjno-klimatyzacyjną. Oprócz tego powstaną dodatkowe stanowiska kontroli dokumentów oraz bezpieczeństwa osób i bagażu podręcznego.

Obecnie trwa przebudowa w sortowni bagażu

Hochtief Polska przypomniał, że przebudował Terminal A Lotniska Chopina w Warszawie w latach 2012-2015. Obecnie firma prowadzi tam prace związane z modernizacją sortowni bagażu.

W planach rozbudowa warszawskiego lotniska jako portu przesiadkowego

W ubiegłym tygodniu prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" Mariusz Szpikowski poinformował, że Lotnisko Chopina będzie rozbudowywane jako lotnisko przesiadkowe. PPL zarządza Lotniskiem Chopina.

PPL zaprezentowało koncepcję przebudowy Lotniska Chopina w latach 2019-22. Inwestycje zakładają m.in. przebudowę istniejących dróg kołowania oraz budowę nowych. Jednak - jak zaznaczono - lotnisko mimo rozbudowy do maksymalnych parametrów nie będzie w stanie obsłużyć od 5 do 15 milionów pasażerów w 2028 r.(zgodnie z prognozami popytowymi). Łączna liczba pasażerów, których port nie będzie w stanie obsłużyć do 2028 r. może sięgnąć nawet 23-86 milionów.

Warszawskie Lotnisko Chopina to największy port lotniczy w Polsce. W 2018 r. port obsłużył 17,76 mln pasażerów. W sezonie zima 2018/2019 port oferuje 114 połączeń regularnych i 40 czarterowych.
PAP, jk

Zobacz więcej na temat: lotnictwo infrastruktura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak