X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Pieniądz nie śpi": czy "szklany sufit" nadal jest problemem dla kobiet?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 08:18
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Warto pamiętać, że w tym dniu nie wystarczy obsypać kobiety tulipanami i czekoladkami, czy złożyć urocze życzenia. Święto wszystkich kobiet to również czas rozmowy o ich sytuacji na rynku pracy. O tym czy kobietom w Polsce łatwo jest osiągnąć zawodowy sukces i czy istnieje "szklany sufit" z Moniką Kurtek główną ekonomistką Banku Pocztowego rozmawia Justyna Golonko.
Audio
  • "Szklany sufit" nadal problemem dla kobiet w pracy (Justyna Golonko/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Unsplash

Ekspertka mówi, że "szklany sufit" to niewidzialna bariera, związana z awansem i zajmowaniem kierowniczych stanowisk. Zjawisko głównie dotyczy kobiet, ale może też występować w odniesieniu do mniejszości etnicznych czy niepełnosprawnych.

W przypadku kobiet "szklany sufit" to poważny problem.

- Mimo że kobiety mają ambicje, to na wyższych szczeblach bardzo często zajmują one mniej eksponowane stanowiska niż mężczyźni - podkreśla Monika Kurtek.

Jest postęp, ale nadal dużo do zrobienia

W zarządach firm w Polsce tylko kilkanaście procent stanowisk kierowniczych zajmują kobiety.

- Przyczyną nie jest niższe wykształcenie czy mniejsze ambicje, bardziej wynika to z ogólnie przyjętej w społeczeństwie roli kobiety jako matki, opiekunki domowego ogniska. Do tego dochodzą cechy kobiet. To sprawia, że w którymś momencie życia pojawia się bariera, którą trudno jest przekroczyć - mówi ekspertka.

Najlepiej pod względem aktywności zawodowej kobiet i ich obecności w kierownictwie firm radzą sobie kraje skandynawskie. Polska robi postępy, ale do północy kontynentu jeszcze nam daleko - zaznacza Monika Kurtek. Dodaje, że mimo poprawiającej się sytuacji kobiet na rynku pracy nadal jest sporo nierozwiązanych problemów. Jednym z nich jest luka płacowa między mężczyznami i kobietami, wynosząca, według danych OECD, 5 procent.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Justyna Golonko, md

Zobacz więcej na temat: dzień kobiet praca
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gender na rynku pracy, czyli seksizm w portfelu

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 11:23
Szklany sufit, czyli niewidzialne bariery, które mimo zdolności i wykształcenia kobiety - nie pozwalają jej na awans czy lepsze zarobki nadal istnieją.
rozwiń zwiń