X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: ciągle sporo do zrobienia ws. kobiet na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 10:53
Kobiety na stanowiskach kierowniczych najczęściej pracują w sprzedaży, działach HR i marketingu. Na takich stanowiskach mogą liczyć na pensję w wysokości 7-10 tysięcy złotych brutto. Wciąż jednak mężczyzn w kierownictwach firm jest dużo więcej. O tym, jak wygląda sytuacja kobiet na rynku pracy w naszym kraju, rozmawiali eksperci, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
Audio
  • Rządy Pieniądza 8.03.2019, cz. 2 (Polskie Radio 24)
  • Rządy Pieniądza 8.03.2019, cz. 1 (Polskie Radio 24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: fot. shutterstock

Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej mówiła, że jeśli chodzi o statystyki, to Polki na rynku pracy radzą sobie całkiem nieźle, a wskaźniki np. zatrudnienia na wyższych stanowiskach niewiele odbiegają od średniej unijnej, podobnie jak ich zarobki w porównaniu do mężczyzn. Przyznała przy tym, że w Polsce nadal istnieje problem "szklanego sufitu", choć są też czynniki osobowościowe, kulturowe, które mogą hamować awans kobiet.

- Na rynku pracy jest wiele kobiet. Awans mają zapewniony, ale muszą go same chcieć - i tu mamy pewne ograniczenia, które wynikają też z roli kobiet w domu, w kwestii opieki nad dziećmi - dodała ekspertka.

Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP mówił, że jeśli np. chodzi o mniejszą liczbę kobiet na stanowiskach menedżerskich, to to powoli się zmienia na ich korzyść, zwłaszcza że badania pokazują, że mogą one w niektórych sytuacjach lepiej sprawdzać się niż mężczyźni. Zwrócił przy tym uwagę, że np. macierzyństwo "wypycha kobiety z systemu" na kilka lat i hamuje ich awans zawodowy, zwłaszcza jeżeli chodzi o wyższe stanowiska w firmie.

Kamil Maliszewski z mBanku mówi, że właśnie wypychanie kobiet z rynku pracy z powodu macierzyństwa jest poważnym problemem, który wynika m.in. z konstrukcji systemu w Polsce. I tu - jego zdaniem - władze mają sporo do zrobienia, a takie programy jak Rodzina 500 Plus są słuszne, ale niewystarczające.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md

Zobacz więcej na temat: dzień kobiet praca
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gender na rynku pracy, czyli seksizm w portfelu

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 11:23
Szklany sufit, czyli niewidzialne bariery, które mimo zdolności i wykształcenia kobiety - nie pozwalają jej na awans czy lepsze zarobki nadal istnieją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pieniądz nie śpi": czy "szklany sufit" nadal jest problemem dla kobiet?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 08:18
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Warto pamiętać, że w tym dniu nie wystarczy obsypać kobiety tulipanami i czekoladkami, czy złożyć urocze życzenia. Święto wszystkich kobiet to również czas rozmowy o ich sytuacji na rynku pracy. O tym czy kobietom w Polsce łatwo jest osiągnąć zawodowy sukces i czy istnieje "szklany sufit" z Moniką Kurtek główną ekonomistką Banku Pocztowego rozmawia Justyna Golonko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport KE: kobiety mają średnio niższe zarobki, brakuje ich w wielu dziedzinach życia

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 08:58
W wielu dziedzinach kobiety zmagają się z nierównościami - zarabiają średnio o 16 procent mniej niż mężczyźni, są bardziej zagrożone ubóstwem i niedostatecznie reprezentowane w polityce i biznesie. Tak wynika z raportu, który opublikowała Komisja Europejska w związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet.
rozwiń zwiń