more_horiz
Gospodarka

Ministerstwo finansów zapowiada, że obowiązkowy split payment ruszy w niektórych branżach pod koniec tego roku

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 19:28
Realny termin wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT (MPP), czyli split payment w niektórych branżach, to „nie wcześniej niż na koniec tego roku” - powiedział PAP wiceminister finansów Filip Świtała.
Dobrowolny split payment obowiązuje od 1 lipca 2018 r.
Dobrowolny split payment obowiązuje od 1 lipca 2018 r.Foto: pixabay

Pod koniec stycznia br. Komisja Europejska zgodziła się, by od 1 marca br. Polska mogła wprowadzić obligatoryjną podzieloną płatność w VAT (tzw. split payment) w określonych branżach. Chodzi o sektory, w których obowiązuje odwrócony VAT (np. w elektronice czy budowlance), solidarna odpowiedzialność (np. paliwa) oraz w handlu węglem i częściami samochodowymi.

Polska zaczyna proces legislacyjny ws. podzielonej płatności

„Pierwszego marca br. zaczęła obowiązywać decyzja derogacyjna Komisji Europejskiej o obowiązkowym split payment. Natomiast my musimy przeprowadzić proces legislacyjny w tym zakresie. Jesteśmy zaawansowani, bowiem spodziewaliśmy się, że KE wyda taką zgodę” – powiedział Świtała.

Według niego proces legislacyjny może potrwać kilka miesięcy. „Zakładam, że w tym tygodniu rozpoczniemy konsultacje wewnątrzresortowe. Projekt może być gotowy w ciągu miesiąca-dwóch” – powiedział.

Realny termin wprowadzenia split payment nie wcześniej niż na koniec tego roku

Jeśli harmonogram ten by się sprawdził, to – zdaniem Świtały - realny termin wprowadzenia zmiany będzie „nie wcześniej niż na koniec tego roku”. Dotychczas resort finansów wskazywał na połowę 2019 r.

Podzielona płatność nie zacznie obowiązywać we wszystkich branżach jednocześnie

„Zastanawiamy się nad wprowadzeniem zmiany fazowo, by nie było tak, że jednego dnia we wszystkich tych branżach zacznie obowiązywać podzielona płatność” – dodał minister.

Wyjaśnił, że np. w branży budowlanej jest więcej małych firm, dla których dostosowanie się do zmian będzie trudniejsze niż w przypadku dużych podmiotów działających np. w branży paliwowej, dla których koszt z tym związany będzie relatywnie mniejszy.

„Wprowadzenie obligatoryjnego split payment-u nie jest prostą zmianą legislacyjną. Aby mógł funkcjonować, trzeba do niego dostosować systemy bankowe. Poza tym myślimy intensywnie o przygotowaniu uproszczeń dla firm, które będą objęte tą procedurą, aby ułatwić jej stosowanie” – powiedział.

Do split payment muszą się przygotować i banki i firmy

Zastrzegł, że na razie jest za wcześnie, by mówić o szczegółach, niemniej mogą one dotyczyć kwestii technicznych związanych z płatnościami bankowymi. „Poza tym trzeba dać czas przedsiębiorcom, aby dostosowali się do nowych obowiązków, którymi zostaną objęci. Nie możemy przejść w krótkim okresie z obecnego systemu, w którym mamy odwróconą płatność w VAT na system, w którym firmy będą otrzymywać płatności na konta VAT” – tłumaczy Świtała.

Resort finansów też musi dostosować swój system informatyczny do nowego narzędzia podatkowego

Jak dodał, także resort finansów potrzebuje trochę czasu, aby dostosować swoje systemy informatyczne do stosowania obligatoryjnej podzielonej płatności w VAT.

Dobrowolny split payment obowiązuje od 1 lipca 2018 r.

Przepisy o dobrowolnym split payment zaczęły obowiązywać 1 lipca ubiegłego roku br. Przewidują one, że do standardowego rachunku wykorzystywanego w działalności gospodarczej banki otworzyły każdemu przedsiębiorcy osobne konto VAT.

Gdy kontrahent decyduje się na realizację płatności z wykorzystaniem podzielonej płatności, kwota netto trafia na zwykły rachunek, a część odpowiadająca VAT zostaje przelana na konto VAT.

 Możliwości dysponowania pieniędzmi z kont VAT jest ograniczona - z zasady można nimi regulować zobowiązania VAT wobec fiskusa, bądź płacić dostawcom część dotyczącą VAT, także na specjalne konto. Inne wykorzystanie środków z rachunku VAT jest możliwe wyłącznie za zgodą organu podatkowego i po upływie określonego czasu.

Resort finansów chce jednak, aby mechanizm ten był obowiązkowy w niektórych branżach i w obrocie określonymi towarami. Chodzi o obszary, gdzie ryzyko nadużyć w VAT jest największe. Podzielona płatność miałaby zastąpić inne środki specjalne obecnie tam stosowane, czyli zarówno odwrócone obciążenie VAT, jak i solidarną odpowiedzialność. PAP, jk

Zobacz więcej na temat: vat split payment podatki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od stycznia 2019 r. decyzja ws. obowiązkowego split payment

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 08:23
Resort finansów planuje wprowadzenie możliwości opłacania z konta VAT nie tylko tego podatku, ale także innych danin; niewykluczone, że w systemie split payment będzie można płacić kartą - poinformował PAP dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w MF Wojciech Śliż.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: przyczyną polskiego cudu gospodarczego jest lepsza ściągalność podatków

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 13:13
- Z mafiami VAT-owskimi jest tak, że walczyć z nimi ich bronią było trudno, ale my wyciągnęliśmy nową technologię, technologię analizy informatycznej - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Luka w VAT coraz mniejsza z powodu uszczelniania podatków

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 21:13
Luka w podatku VAT w Polsce w 2018 roku wyniosła 12,2 procent, według szacunków Ministerstwa Finansów i stanowiła 1,1 proc. PKB - podał Polski Instytut Ekonomiczny.
rozwiń zwiń