X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Mieszkanie plus po trzech latach: 480 mieszkań już oddanych, ponad 1050 w budowie, w przygotowaniu inwestycyjnym 26,7 tysiąca, w planach 110 tysięcy

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 13:29
W ramach programu Mieszkanie plus powstają obecnie 1054 lokale, a w przygotowaniu i projektowaniu jest 26 tysięcy 702  mieszkań – podsumował trzy lata działania programu prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości Mirosław Barszcz. I zapowiedział, że na gruntach przekazanych do Krajowego Zasobu Nieruchomości powstanie kolejnych 60 tysięcy lokali.
Audio
  • Ponad tysiąc pięćdziesiąt lokali powstaje obecnie w ramach programu Mieszkanie Plus. Poinformował o tym na konferencji prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości, Mirosław Barszcz. Prawie 27 tysięcy mieszkań jest w przygotowaniu i projektowaniu./IAR/.
  • Grzegorz Muszyński szacuje, że budowa ponad 100 tysięcy mieszkań to perspektywa około 10 lat./IAR/.
  • Jedną z inwestycji w ramach programu jest budowa ponad 500 mieszkań na katowickim Nikiszowcu./IAR/.
  • Podczas konferencji podkreślono, że Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości działa na zasadach rynkowych, co oznacza, że musi zarabiać na inwestowaniu w mieszkania na wynajem./IAR/.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

− W przygotowaniu i projektowaniu, po decyzjach inwestycyjnych, jest obecnie 26 tys. 702 lokali - powiedział Barszcz. Jak dodał, na te mieszkania są już pieczątki i podpisy, te lokale na pewno powstaną.

Kolejne 55,7 tys. mieszkań w trakcie przygotowań i opracowań inwestycyjnych

Wskazał, że kolejnych 55 tys. 745 mieszkań jest w trakcie wniosków inwestycyjnych. Wskazał, że zgody inwestycyjne dotyczące tych nieruchomości powinny zapaść do końca III kwartału br.

W kolejnych latach kolejne 110 tys. lokali na gruntach przekazanych do KZN

Jak dodał, w kolejnych latach w ramach Mieszkania plus w budowie będzie ponad 110 tys. lokali.

Wiceprezes PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński podkreślił, że w ramach KZN-przeanalizowano do 500 tys. działek.

− Z tego do zabudowania nadaje się 500 działek - podał Muszyński.

− Daje to jednak potencjał na 60 tys. mieszkań. Jak podał, W następnych latach będziemy zatem łącznie realizować ponad 110 tys. mieszkań - powiedział Barszcz.

100 tys. mieszkań w 10 lat

Grzegorz Muszyński szacuje, że budowa ponad 100 tysięcy mieszkań to perspektywa około 10 lat. "Będziemy uzupełniali rynek i oddziaływali tak, żeby nie dłużej, ale też i nie szybciej niż 10 lat trwał proces inwestycyjny" - powiedział.

Jedną z inwestycji w ramach programu jest budowa ponad 500 mieszkań na katowickim Nikiszowcu. Pierwsi mieszkańcy powinni wprowadzić się do lokali w przyszłym roku - zapowiedział prezes katowickiego TBS Janusz Olesiński. Towarzystwo Budownictwa Społecznego jest współudziałowcem spółki realizującej inwestycję. Janusz Olesiński powiedział, że do końca czerwca powinna być uchwała Rady Miasta Katowice o systemie pierwszeństwa wyboru mieszkania.

- Będzie to system punktowany, nie chciał bym przesądzać, ale takie elementy jak preferencje dla dzieci, osób starszych, osób niepełnosprawnych, płacenia podatków w Katowicach i inne rzeczy będą brane pod uwagę - wyjaśnił.

Janusz Olesiński podkreślił, że jest inwestycja cieszy się dużym zainteresowaniem potencjalnych mieszkańców. Czynsz za wynajem mieszkania ma się kształtować na poziomie 27 złotych brutto za metr kwadratowy, a przy opcji dojścia do własności w okresie 30 lat - 35 złotych brutto za metr kwadratowy. Olesiński dodał, że na katowickim rynku miesięczna opłata za wynajem mieszkania w podobnej lokalizacji i zbliżonym standardzie kosztuje 30-40 złotych za metr kwadratowy.

Podczas konferencji podkreślono, że Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości działa na zasadach rynkowych, co oznacza, że musi zarabiać na inwestowaniu w mieszkania na wynajem. Z drugiej zaś strony - jak zaznaczono - spółka realizuje ważny cel społeczny, jakim jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych Polaków, których nie stać na zakup własnego lokum.

480 mieszkań już oddanych w Jarocinie, Kępnie, Białej Podlaskiej

Do tej pory w ramach programu Mieszkanie plus do użytku oddano 480 lokali - w Jarocinie, Kępnie i Białej Podlaskiej.

W tym roku, jak zapowiada PFR Nieruchomości, najemcy wprowadzą się do 364 mieszkań w Gdyni i Wałbrzychu; zakończył się tam już nabór i trwa weryfikacja wniosków.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak