more_horiz
Gospodarka

Szef NBP zapowiada, że stopy procentowe nie wzrosną do 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 15:20
To dobra wiadomość dla kredytobiorców, ale gorsza dla właścicieli lokat – stopy procentowe nie powinny wzrosnąć jeszcze przez 3 lata. Zapowiedział to prezes NBP Adam Glapiński podczas czwartkowego Forum Bankowego, że do końca jego kadencji.
Szef NBP zapowiada, że stopy procentowe nie powinny wzrosnąć do 2022 r.
Szef NBP zapowiada, że stopy procentowe nie powinny wzrosnąć do 2022 r.Foto: pixabay

− Według aktualnych prognoz nie widać, aby do końca mojej kadencji stopy procentowe miały być zmienione - powiedział prof. Glapiński w wystąpieniu, podczas którego charakteryzował sytuację w polskiej gospodarce.

Mówił, że "mamy w gospodarce złote czasy", coś, "co kiedyś będzie nazywane polskim cudem gospodarczym".

− Ten rok będzie kontynuacją tego cudu i następny rok także - zaznaczył.

Przed nami spowolnienie niemieckiej gospodarki

Przyznał, że pewien wpływ na tempo wzrostu polskiej gospodarki może mieć spowolnienie w gospodarce niemieckiej, a z którą jesteśmy związani "na dobre i złe". "Jak oni mają grypę, to my mamy katar" - powiedział.

Mimo to nadal, jego zdaniem, należy oczekiwać zrównoważonego i stabilnego wzrostu. Nawet bowiem jeśli wzrost spadnie do 4 procent, to "nadal jest wspaniałe tempo wzrostu".

Przed nami 3 lata stabilnych stóp procentowych?

Dodatnie i stabilne są też stopy procentowe.

− Nie zanosi się na to, żeby te stopy procentowe się zmieniały. Ryzykownie mogę powiedzieć, że według aktualnych prognoz nie widać, żeby do końca mojej kadencji i Rady Polityki Pieniężnej miały być zmienione - powiedział prezes NBP.

Stabilność stóp „budzi frustrację” w Radzie Polityki Pieniężnej

Glapiński przyznał zarazem, że stabilność stóp "powoduje pewne zniecierpliwienie u członków Rady Polityki Pieniężnej". Przyznał, że członkowie RPP bywają "sfrustrowani" tym, że ze stopami się nic nie dzieje i "szukają innych form aktywności, w tym polemizują z przewodniczącym i prezesem banku na temat wszystkich możliwych tematów, które dotyczą banku centralnego".

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: stopy procentowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak