more_horiz
Gospodarka

GUS poda dane o inflacji w lutym. Ekspert: tempo wzrostu cen nieznacznie przyspieszy

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 07:22
Główny Urząd Statystyczny poinformuje dziś o tym jak kształtował się poziom cen w ubieglym miesiącu. Jak mówi w komentarzu dla Polskiego Radia 24,  Ekonomista PKO Banku Polskiego Marcin Czaplicki, dzisiejsze dane pokażą nieznaczy wzrost tempa inflacji w stosunku do stycznia.
Audio
  • GUS poda dane o inflacji w styczniu (Błażej Prośniewski/Polskie Radio 24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock, Tero Vesalainen

- Oczekujemy, że inflacja z lutym przyspieszyła z 0,9 do 1,1 procent. Tak naprawdę z modeli wychodzi nam 1,2 procent, ale z dzisiejszą publikacją wiąże się też rewizja danych GUS-u. W ciągu ostatnich 14 lat te dane były aż 11 razy rewidowane w dół, co prowadzi nas do odczytu niższego, niż konsensus rynkowy - tłumaczy Marcin Czaplicki.

Inflacja będzie rosnąć

W całym zaś roku - jak prognozuje ekspert - inflacja pozostanie na umiarkowanych poziomach, zwłaszcza jeżeli chodzi o tzw. inflację bazową. Ogólna inflacja (CPI), jego zdaniem, może zbliżyć się w ciągu kilku miesięcy do 2 procent, co wynika z rosnących cen paliw i żywności.

Dane GUS-u o inflacji w lutym poznamy o 10:00.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Błażej Prośniewski, Polskie Radio 24, md

Zobacz więcej na temat: gus inflacja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec roku nie przyniósł wzrostu cen. Inflacja w grudniu bardzo niska

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 10:15
Koniec roku, który zazwyczaj przynosił podwyżki, tym razem nie stał pod znakiem szybko rosnących cen. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że inflacja w grudniu wyniosła 1,1 procent, licząc rok do roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dane z GUS o inflacji w styczniu mogą być zaskoczeniem

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 07:50
O godz. 10.00 Główny Urząd Statystyczny poinformuje o cenach towarów i usług w styczniu. Analitycy spodziewają się, że inflacja w ubiegłym miesiącu w porównaniu z tym samym okresem 2018 roku mogła wynieść mniej więcej 1 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: inflacja w styczniu br. wzrosła o 0,9 proc.

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 10:15
W styczniu 2019 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych, według wstępnych danych GUS, były wyższe o 0,1 proc. niż w grudniu ub. roku. W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,9 proc.
rozwiń zwiń