X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pogoda sprzyja budownictwu – w lutym produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 15,1 proc. r/r

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 12:25
Produkcja budowlano-montażowa w lutym, w porównaniu z tym samym okresem 2018 roku, wzrosła o 15,1 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Równiż dobrze radzi sobie budowlanka - w okresie styczeń-luty 2019 r. oddano do użytkowania 32,3 tys. mieszkań, tj. o 7,8 proc. więcej niż przed rokiem.
W sektorze budowniczym brakuje nawet 100 tys. pracowników
W sektorze budowniczym brakuje nawet 100 tys. pracownikówFoto: pixabay

Dane te są lepsze niż oczekiwał rynek.

Od stycznia do lutego wskaźnik ten wzrósł o 8,4% w odniesieniu do tego samego okresu ubiegłego roku, kiedy notowano wzrost o 32,3%.

Jak wynika z komunikatu GUS, najbardziej w tym czasie wzrosła budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 20 procent), 0 13,3 budowa budynków a robót specjalistycznych o 12,7 proc.

GUS: w okresie styczeń-luty 2019 oddano o 7,8 proc. więcej mieszkań niż przed rokiem

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-luty 2019 r. oddano do użytkowania 32,3 tys. mieszkań, tj. o 7,8 proc. więcej niż przed rokiem - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS).


W tym samym czasie wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 37,5 tys. mieszkań, tj. o 8,9 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub. roku.

Jak poinformował GUS, w okresie dwóch miesięcy 2019 r. rozpoczęto budowę 30,1 tys. mieszkań, tj. o 8,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku.

Według GUS, deweloperzy przekazali do eksploatacji w styczniu i lutym 19,9 tys. mieszkań (16,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku), natomiast inwestorzy indywidualni - 11,6 tys. mieszkań, tj. o 4,4 proc. mniej niż w 2018 r. W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 97,6 proc. ogółu mieszkań oddanych do użytkowania.

Mniej mieszkań niż przed rokiem oddano do użytku w budownictwie spółdzielczym (223 wobec 351 mieszkań). W pozostałych formach budownictwa (komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) łącznie oddano do użytkowania 547 mieszkań, tj. o 32,8 proc. więcej niż przed rokiem.

Ekonomiści – imponujący wzrost budowlanki, ale w tym roku straci rozpęd

Jak ocenia główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek, po serii opublikowanych w ostatnich dniach lepszych od prognoz danych z rynku pracy, a także przekraczającej oczekiwania dynamiki produkcji przemysłowej, imponująco wygląda także lutowy odczyt produkcji budowlano-montażowej.

Wynikowi "ciąży" natomiast wysoka baza odniesienia z poprzedniego roku (wzrost produkcji wyniósł wówczas 31,3 proc.) i podobna sytuacja będzie mieć miejsce w kolejnych kilku miesiącach, niemniej jednak lutowe dane wskazują, że sektor budowlany po słabym styczniu nabrał większego rozpędu.

"Wydaje się jednak, że mimo wszystko po zeszłym bardzo dobrym roku branża budowlana będzie w tym roku rozwijać się wolniej. Na mniejszą skalę będą realizowane i projekty infrastrukturalne, i te związane z budownictwem mieszkaniowym" - uważa Kurtek.

IAR, PAP, jk

Zobacz więcej na temat: budownictwo gus produkcja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS podał dane o produkcji i budownictwie w lutym

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 10:42
Kolejne pozytywne dane z gospodarki. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 7,4 procent w porównaniu z lutym ubiegłego roku, a produkcja budowlano-montażowa - o 31,4 procent. W minionym miesiącu wzrosła też liczba oddawanych do użytku mieszkań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosnące koszty i brak ludzi hamuje budowlankę, ale oczekiwania "mniej pesymistyczne"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 14:50
Firmy budowlane narzekają przede wszystkim na wysokie koszty zatrudnienia i brak wykwalifikowanych kadr - wynika z badania koniunktury przeprowadzonego przez GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badanie: firmy budowlane skarżą się na brak pracowników

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 15:33
Firmy budowlane narzekają na wysokie koszty zatrudnienia i brak wykwalifikowanych kadr - wynika z badania koniunktury, przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń