X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nowe 500+ dla każdego dziecka, bez względu na dochód. To nie jedyne zmiany

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 14:24
PiS modyfikuje program 500+. Według ustawy, rozszerzającej program, znajdującej się obecnie w konsultacjach społecznych, świadczenie będzie przysługiwać na każde, w tym pierwsze dziecko, bez wymogów kryterium dochodowego. To nie jedyna zmiana w programie.
Audio
  • O modyfikacji programu 500 plus, rozszerzającej świadczenia na każde dziecko bez kryterium dochodowego, mówią goście radiowej Jedynki./Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Świadczenie 400+ będzie przysługiwać na każde, w tym pierwsze dziecko, bez wymogów kryterium dochodowego.
Świadczenie 400+ będzie przysługiwać na każde, w tym pierwsze dziecko, bez wymogów kryterium dochodowego.Foto: pixabay

 Oto lista najważniejszych modyfikacji, zapowiadana w projekcie ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw.

. .

- świadczenie dostaną również dzieci z placówek wychowawczo-opiekuńczych.

- Ustawa wprowadza szczególny, 3-miesieczny termin, liczony od dnia urodzenia dziecka, na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało przyznaniem świadczenia wychowawczego z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.

- Wprowadzono rozwiązanie pozwalającego na przyznanie, z zachowaniem ciągłości, świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku.

- uproszczeniu ulegną jwnioski o świadczenie (m.in. dzięki likwidacji kryterium dochodowego), znacznie uproszczone, na wzór działania programu „Dobry start”, zostaną też procedury związane ze składaniem wniosków i wydawaniem decyzji.

- Zmienia się okres świadczeniowy na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego i w konsekwencji także terminów składania wniosków na kolejny okres.

- Uwzględniając postulaty samorządów gminnych realizujących świadczenia, w celu uniknięcia przyjmowania i rozpatrywania przez gminy wniosków na nowy okres z różnych systemów wsparcia rodzin z dziećmi na utrzymaniu w tym samym czasie (dotyczy to przede wszystkim wniosków o świadczenie wychowawcze na nowy okres oraz wniosków o świadczenie dobry start, w obecnym stanie prawnym przyjmowanych i rozpatrywanych w tych samych miesiącach co wnioski o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego, tj. od lipca do października-listopada), projekt zakłada, że począwszy od 2021 r., okres świadczeniowy na który przyznawane będzie corocznie świadczenie wychowawcze, będzie rozpoczynał się 1 czerwca i potrwa do 31 maja następnego roku (obecnie okres ten trwa od 1 października do 30 września następnego roku).

Konsekwencją tej zmiany jest odpowiednia zmiana terminów przyjmowania wniosków o świadczenie wychowawcze na okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2021 r. i potrwa do 31 maja 2022 r. oraz kolejne okresy (analogiczną zmianę proponuje się także w odrębnej ale także obecnie procedowanej nowelizacji przepisów regulujących świadczenie dobry start). Projekt zawiera także, analogiczne do aktualnych, regulacje dotyczące terminów rozpatrywania wniosków na nowy okres i kolejne okresy, począwszy od okresu, który rozpocznie się 1 czerwca 2021 r.

- W 2019 r. wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, w tym o ustalenie prawa do świadczenia na nowych zasadach, tj. w szczególności bez kryterium dochodowego na okres od 1 lipca 2019 r., oraz wnioski osób które mają przyznane świadczenie na aktualny okres trwający do 30 września 2019 r., będzie można składać od 1 sierpnia, zaś drogą elektroniczną już od 1 lipca.

Konsultacje potrwają 21 dni

− Pełen okres konsultacji to 30 dni, ale w tym wypadku będzie to czas skrócony do dwudziestu jeden dni -  mówi w radiowej Jedynce minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Jak wyjaśnia, w tym czasie są wysyłane do wszystkich ministerstw, związkowców, partnerów społecznych, organizacji, propozycje i zapytania z prośbą o uwagi.

− Założenia programu mają być szeroko konsultowane w całym kraju. Rozmowy będą prowadzone z przedstawicielami wielu instytucji - podkreśla minister Rafalska.

− Będziemy spotykać się z burmistrzami, prezydentami miast, na pewno z pracownikami wydziałów świadczeń rodzinnych, ośrodków pomocy społecznej, czyli z realizującymi na roboczo ten program – dodaje minister.

Konsultacje ws. nowego programu 500+ to dobry pomysł

Jak mówi Jarema Piekutowski z Nowej Konfederacji, warto nowym rozwiązaniom dokładnie się przyjrzeć, i dlatego, jak mówi, konsultacje programu 500 plus to dobry pomysł.

− Ważne jednak, aby głosy z konsultacji zostały wzięte pod uwagę – mówi gość radiowej Jedynki.

Rozmowy są potrzebne - bo nowa formuła programu Rodzina 500+ może budzić wątpliwości - dodaje Piekutowski. 

−Szczególnie, jak podkreśla, przyszłych pokoleń, które zostaną obarczone jego kosztami.

Ponadto dodaje, o ile w przypadku 500 plus na drugie i kolejne dzieci przynosi rezultaty w postaci zwiększenia dzietności, to tak nie musi się stać w przypadku pierwszego dziecka, gdzie większa rolę, od pieniędzy oddziałowują czynniki kulturowe i wola rodziców

NRG, Tomasz Matusiak, projekt ustawy, jk

Zobacz więcej na temat: program 500+ dzieci GOSPODARKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Program Rodzina 500 Plus zmniejsza sferę ubóstwa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 15:56
̶ Program rodzina 500 plus wyraźnie zmniejsza sferę ubóstwa w rodzinach wielodzietnych - mówił na antenie Polskiego Radia 24 profesor Ryszard Szarfenberg z Instytutu Polityki Społecznej na Uniwersytecie Warszawskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program 500+ zachęcił Polaków do oszczędzania

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 07:26
Ponad dwie trzecie Polaków deklaruje, że ma oszczędności - wynika z międzynarodowego badania "Finansowy Barometr ING". To wzrost wobec lat poprzednich, jeszcze rok temu oszczędzała mniej niż połowa mieszkańców Polski. Wśród przyczyn wzrostu wymieniono program 500 plus.
rozwiń zwiń