X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jadwiga Emilewicz: polski mix energetyczny potrzebuje zmian

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 19:57
Zdaniem minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz, polski mix energetyczny, w który w 80 proc. opiera się na węglu, potrzebuje zmian. Dodała, że kierunki tych zmian powinny koncentrować się z jednej strony na lepszym wykorzystaniu węgla, ale także na szukaniu alternatywnych źródeł energii.
Emilewicz przypomniała, że 80 proc. krajowego miks-u energetycznego opiera się na węglu i w tym obszarze polski sektor potrzebuje zmian.
Emilewicz przypomniała, że 80 proc. krajowego miks-u energetycznego opiera się na węglu i w tym obszarze polski sektor potrzebuje zmian.Foto: pixabay

Emilewicz wystąpiła na konferencji „Polska energetyka w obliczu innowacji” zorganizowanej w Krynicy Zdroju przez PGE. W czasie dwudniowej imprezy poruszane będą takie tematy jak innowacje w energetyce, magazyny energii oraz elektromobilność.

Minister połączyła się z uczestnikami konferencji poprzez internet.

W swoim wystąpieniu zaznaczyła, że energetyka, sektor obronny i medycyna to są trzy dziedziny, w których wydatki na badania i rozwój są największe w skali globalnej.

W dalszym ciągu polski mix energetyczny w 80 proc. opiera się na węglu

Emilewicz przypomniała, że 80 proc. krajowego miks-u energetycznego opiera się na węglu i w tym obszarze polski sektor potrzebuje zmian.

− Kierunki tych zmian powinny koncentrować się z jednej strony na lepszym wykorzystaniu węgla, ale także na szukaniu alternatywnych źródeł energii” – dodała.

Cztery priorytety w energetyce: polityka prosumencka, technologia odnawialna

Minister wymieniła cztery obszary innowacyjne, które - jej zdaniem - są najważniejsze w sektorze energetycznym.

Pierwszy obszar to rozwój energetyki prosumenckiej. „Jeśli mamy spełnić cel miksu energetycznego na poziomie 12-16 proc. ze źródeł odnawialnych, to energetyka prosumencka, wydaje się, że w najkrótszym czasie pozwoli nam ten cel uzyskać” – argumentowała.

Rozwój instalacji prosumenckich

Emilewicz podała dane, z których wynika, że w 2017 r. powstały instalacje prosumenckie OZE o mocy ok. 80 MW, a tylko w trzech pierwszych kwartałach 2018 r. było to już ponad 100 MW.

Minister zapowiedziała, że trwają pracę, aby status prosumenta mogli również uzyskać przedsiębiorcy oraz samorządy.

Czas na rozwój technologii energii odnawialnej

Drugim obszarem wymienionym przez Emilewicz jest rozwój technologii zielonej/odnawialnej.

Ważne magazyny energii

Natomiast trzeci obszar który musi być rozwijany to - zdaniem minister - magazyny energii.

− Wiemy, że rozwijając OZE problemem pozostaje stabilizacja sieci. To ważny obszar i wiele sobie obiecujemy w tym sektorze. Szczególnie jeśli chodzi o magazynowanie energii opartej na wodorze. Cieszymy się, że w tym obszarze są już konsorcja, które podejmują badania” – mówiła Emilewicz.

Elektromobilność

Czwarty obszar wymieniony przez minister to elektromobilność, który - jak zauważyła - jest powiązany z trzema poprzednimi sektorami.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak