X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W Polsce rośnie liczba patentów i wzorów użytkowych

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 20:48
Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej ma już 100 lat, powołał go dekretem ówczesny Naczelnik Państwa, Józef Piłsudski. Przez ten czas  jego misja i cel się nie zmieniły - urząd przyjmuje zgłoszenia, rozpatruje je i udziela praw wyłącznych na przedmioty własności przemysłowej.  Ochrania w ten sposób dorobek intelektualny polskich wynalazców, naukowców i twórców.
Audio
  • Ile w Polsce zgłasza się patentów i znaków towarowych i jak wyglądamy z tym z innymi krajami - o tym w radiowej Jedynce.Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
W 2018 r. zgłoszono w Polsce 5344 wynalazków i wzorów użytkowych, o 5 procent więcej niż rok wcześniej.
W 2018 r. zgłoszono w Polsce 5344 wynalazków i wzorów użytkowych, o 5 procent więcej niż rok wcześniej. Foto: Glow Images/East News

 − W ciągu 100 lat pracy, Urząd Patentowy udzielił ponad 800 tysięcy najrozmaitszych patentów. Liczba zgłoszeń co roku jest większa - mówi Alicja Adamczyk, prezes Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej.

5344 patenty i wzory użytkowe w 2018 r.

Jak wylicza, w 2018 r. zgłoszono 5344 wynalazków i wzorów użytkowych, o 5 procent więcej niż rok wcześniej.

− To owszem zadawala, ale potrzebujemy więcej innowacyjnych rozwiązań aby wspinać się na mapie rozwijających się gospodarek- mówi gość radiowej Jedynki.

Ważnym zadaniem Urzędu Patentowego jest zastrzeganie znaku towarowego.

Warto mieć zastrzeżony znak towarowy

− Zwiększa się poprzez to wartość swojego przedsiębiorstwa - podkreśla Edyta Demby-Siwek, dyrektor Departamentu Znaków Towarowych.

Jak jednak dodaje, na 2 mln firm działających w Polsce, wciąż tych zgłoszeń jest za mało.

A warto to robić, bo mając zastrzeżony znak towarowy łatwiej jest dochodzić swoich praw w razie oszustwa jakim jest podrabianie towarów.

Zastrzeżony znak towarowy ułatwia dochodzenie swoich praw

− Umożliwia to wystąpienie z roszczeniem cywilno-prawnym, umożliwia zgłoszenie zawiadomienie do organów celnych o zatrzymanie towarów na granicy, można tez ubiegać się o ochronę karną – wylicza Edyta Demby-Siwek.

− Na tle 192 krajów, które należą do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, Polska sytuuje się między 18. a 19. pozycją - mówi Alicja Adamczyk.

− Mimo, że pozycja jest wysoka, to nie powinna ona nas zadawalać, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców w Polsce – mówi gość radiowej Jedynki.

Dlatego wraz z innymi krajami powołano w 2015 r. Wyszehradzki Instytut Patentowy.

W wysoko rozwiniętych krajach dominują zgłoszenia w dziedzinie telekomunikacji. W Polsce najwięcej zgłoszeń patentowych obejmuje mechanikę, chemię i biotechnologię.

W Polsce przeważają zgłoszenia od firm i uczelni, czyli gospodarcze, co cieszy - zauważa Prezes Urzędu Patentowego -  bo jeśli ma się własne rozwiązania, nie trzeba kupować drogich licencji.

Jeśli idzie o świat - zaskoczenia nie ma. Najwięcej wynalazków powstaje w Azji i Stanach Zjednoczonych.

Aleksandra Michałek – Tycner, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak