X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Strach przed brexitem już kosztował polskie firmy 3 mld euro. Czy to dopiero początek?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 17:58
Już ponad 3 miliardy euro stracili polscy eksporterzy na brexicie. A mówiąc ściśle, na strachu przed nim. Straty liczą polscy transportowcy, rolnicy, branża meblarska, czy motoryzacyjna.
Już ponad 3 miliardy euro stracili polscy eksporterzy na brexicie.
Już ponad 3 miliardy euro stracili polscy eksporterzy na brexicie. Foto: pixabay

Polski eksport do Zjednoczonego Królestwa wzrósł w zeszłym roku o 900 milionów euro, a mógłby, według analityków Euler Hermes, o dodatkowe 3,2 mld euro gdyby nie decyzja o rozwodzie z Unią Europejską.

Wielka Brytania to drugi największy rynek dla polskich eksporterów. ucierpią więc wszystkie branże na czele z maszynowym, AGT, meblarskim, spożywczym czy chemicznym.

Brexit uderza też rykoszetem w polskich producentów wysyłających swoje produkty do Niemiec

− W niektóre z nich brexit uderza rykoszetem - mówi Grzegorz Błachnio z Euler Hermes.

I daje przykład polskiej branży motoryzacyjnej, która wykonuje bardzo dużo podzespołów dla fabryk w Niemczech, które już sygnalizują, że spada ich eksport na Wyspy.

Szacunki są oparte między innymi o dane Eurostatu i dotyczą okresu od referendum Brexitowego w 2016 roku. Od tego czasu z brytyjskiego rynku zniknęło 20 tysięcy firm.

Na rozwodzie Wielkiej Brytanii z Unią tracą nie tylko polskie firmy

Dane dotyczące utraconych korzyści były po referendum Brexitowym dużo bardziej optymistyczne dla naszego kraju. Ale to nie Polacy tracą najwięcej.

Z wyliczeń Euler Hermes wynika, że naprawdę stratni są Holendrzy, Irlandczycy czy Belgowie.

−W tych krajach straty są wielokrotnie wyższe od polskich – mówi gość radiowej Jedynki.

Piotr Wołejko z Pracodawców RP mówi, że nieoficjalnie już wcześniej mówiło się wśród przedsiębiorców o takiej skali problemu.

Tymczasem na rozwiązanie czekają wciąż najważniejsze dla biznesu kwestie.

Jak wyjaśnia, przedsiębiorcy nie są w stanie skalkulować ryzyka biznesowego, gdyż nie wiedzą, jaki będzie system kontroli na granicach.

Największym ryzykiem jest wciąż twardy brexit.

Zdaniem Piotra Wołejki, brexit poza bezpośrednimi kosztami dla biznesu, będzie też jednym z czynników, który wyhamuje unijną gospodarkę.

Marcin Jagiełowicz, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Małe i średnie firmy boją się Brexitu

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 21:00
Prawie co czwarty przedsiębiorca z sektora MŚP obawia się następstw wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i ich wpływu na prowadzoną działalność, a 26% respondentów jeszcze nie jest w stanie określić, czy brexit będzie miał wpływ na prowadzone przez nich przedsiębiorstwo – pokazuje 13. fala badania Bibby MSP Index.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twardy Brexit, duża niepewność

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 09:01
Twardy Brexit oznacza opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej bez żadnych umów. Wydaje się, że nie dojdzie w tej sprawie do kompromisu, a czas goni, bowiem 31 marca upływa termin opuszczenia UE przez Wielką Brytanię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zabezpieczyć się przed skutkami Brexitu i wojny handlowej?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 19:11
Nadchodzący brexit może zachwiać naszą wymianą handlową i stanowić realne zagrożenie dla polskich przedsiębiorców, ostrzega część ekspertów. Brexit to szansa dla polskiego biznesu, twierdzą inni, choć są raczej w mniejszości. O opinię na ten temat dziennikarze Naczelnej Redakcji Gospodarczej poprosili osoby zajmujące się tym zagadnieniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Branża motoryzacyjna obawia się brexitu

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 09:04
Kolejne koncerny samochodowe zapowiadają przenoszenie swoich brytyjskich fabryk do innych krajów. Wszystko ma związek z brexitem, którego obawiają się również polscy producenci podzespołów samochodowych eksportujący swoje produkty do Wielkiej Brytanii. Przewidują nawet wstrzymanie produkcji na kilka dni, a nawet tygodni.
rozwiń zwiń