X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PGNiG dywersyfikuje dostawy gazu do Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 19:00
O postępującej dyweryfikacji dostaw gazu do Polski, mówił Prezes PGNiG Piotr Woźniak, który był gościem audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki.
Audio
  • O postępującej dyweryfikacji dostaw gazu do Polski, mówił Prezes PGNiG Piotr Woźniak, który był gościem audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki.
Polskie wydobycie na akwenach duńskich ma wynosić nawet 2,5 mld m sześc. gazu. PGNiG posiada na Morzu Północnym 24 koncesje.
Polskie wydobycie na akwenach duńskich ma wynosić nawet 2,5 mld m sześc. gazu. PGNiG posiada na Morzu Północnym 24 koncesje.Foto: shutterstock

W środę wpłynęła do gazoportu w Świnoujściu kolejna już, 55., dostawa gazu skroplonego. Tym razem gaz przypłynął z USA.

Już 55. dostawa gazu skroplonego do gazoportu

− Przypływający do nas gaz nie trafia tylko na zaopatrzenie rynku polskiego, ale jest kupowany również, i to w formie skroplonej, do innych krajów np. do Estonii czy Bułgarii, wyjaśnia gość Trójki.

− Jak widać, nie tylko my chcemy się uniezależnić od rosyjskich dostaw – dodaje.

Kolejny element polskiej układanki gazowej – Morze Północne i Baltic Pipe

Mówiąc o dywersyfikacji gazu do Polski, prezes PGNiG wymienia również kierunek norweski, skąd z Morza Północnego, gdzie obecny jest polski koncern, gaz przesyłany jest na razie za pośrednictwem sieci niemieckiej, a docelowo od 2022 r. gazociągiem Baltic Pipe do Polski.

I dodaje, że polskie wydobycie na akwenach duńskich ma wynosić nawet 2,5 mld m sześc. gazu. PGNiG posiada na Morzu Północnym 24 koncesje.

− Bardzo chwalimy sobie te okolice – jest to bardzo stabilny rynek dla takich, jak nasza, firm poszukiwawczych i wydobywczych – mówi Woźniak.

Następny element polskich puzli gazowych – wydobycie metanu

Kolejnym elementem, pozwalającym na uwolnienie się Polski od dostaw od rosyjskiego Gazpromu jest metan wydobywany z warstw węglonośnych.

Jak podkreśla szef PGNiG, według szacunków, pod Śląskiem znajduje się ok. 170 mld m sześć metanu do wydobycia.

− Obecnie prowadzimy już wydobycie w okolicach w Gilowicach niedaleko Pszczyny, gdzie z postawionego agregatu prądotwórczy uzyskujemy z gazu prąd elektryczny, rozprowadzany w lokalnej sieci – mówi Woźniak.

Arkadiusz Ekiert, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Teresa Wójcik: dzięki zakupowi gazu z USA wchodzimy do światowego obrotu tym surowcem

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 09:43
- Ceny gazu będą takie jak na amerykańskim rynku pierwotnym. Na pewno nie będą się wiązać z niestabilnymi cenami ropy na rynkach światowych - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z portalu Biznesalert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W 2023 r. rosyjski gaz nie będzie już Polsce potrzebny?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 20:11
Czy już za cztery lata Polska pożegna się z Gazpromem? Zdaniem pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimskiego, jeżeli do 2023 roku zostanie ukończony gazociąg Baltic Pipe, który da nam rocznie 10 mld m sześc. gazu, gazoport w Świnoujściu da 7,5 mld m sześc., a produkcja krajowa gazu wyniesie 4,5 mld m sześc., "to razem będzie się bilansowało z zapotrzebowaniem Polski".
rozwiń zwiń