X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

USA nałożą dodatkowe cła na towary z UE warte 11 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 17:03
USA nałożą cła na warte 11 mld dolarów towary importowane z UE - poinformował we wtorek prezydent USA Donald Trump na Twitterze. Dzień wcześniej przedstawiciel USA ds. handlu zaproponował listę takich towarów w reakcji na unijne dotacje dla Airbusa.
USA nałożą cła na warte 11 mld dolarów towary importowane z UE - poinformował we wtorek prezydent USA Donald Trump na Twitterze.
USA nałożą cła na warte 11 mld dolarów towary importowane z UE - poinformował we wtorek prezydent USA Donald Trump na Twitterze. Foto: shutterstock

"Światowa Organizacja Handlu uznaje, że dotacje Unii Europejskiej dla Airbusa niekorzystnie wpłynęły na Stany Zjednoczone, które w związku z tym nałożą cła na produkty UE o wartości 11 miliardów dolarów!" - napisał Trump.


Na taką sumę USA szacują roczne szkody ponoszone przez siebie w związku z unijnymi dotacjami dla Airbusa.

Jak dodał, "UE przez wiele lat wykorzystywała USA w handlu". "Wkrótce to się skończy!" - zapowiedział.

Dodatkowe cła na produkty lotnicze, sery, oliwę, wino, owoce morza

W poniedziałek wieczorem biuro przedstawiciela USA ds. handlu Roberta Lighthizera opublikowało wstępną listę sprowadzanych z UE produktów, które zamierza obłożyć dodatkowymi cłami w odwecie za unijne subwencje dla Airbusa. Na liście tej obok produktów związanych z branżą lotniczą znajdują się także inne towary, w tym wybrane rodzaje sera, olej z oliwek, pomarańcze, wino, owoce morza i odzież.

Spór o cła na części lotnicze zaczął się od kłótni o subwencje dla Boeinga i Airbusa

Spór amerykańsko-unijny o subwencje dla przemysłu lotniczego trwa od ponad dekady. Zarówno USA, jak i Unia Europejska twierdzą, że druga strona udziela niedozwolonego wsparcia finansowego gigantom lotniczym: Bruksela - Airbusowi, a USA - Boeingowi.

Waszyngton i Bruksela złożyły na siebie nawzajem skargi w Światowej Organizacji Handlu (WTO). Ta wykryła nieprawidłowości po obu stronach i w zeszłym roku uznała, że dotacje dla Airbusa mają niekorzystne skutki dla USA. WTO nie orzekła jednak konkretnej wysokości powodowanych nimi strat, co - jak się oczekuje - ma uczynić latem.

Sprawa ta i wtorkowa zapowiedź Trumpa najprawdopodobniej zaostrzy napięcia w relacjach handlowych USA i UE.

Trump grozi też cłami na samochody europejskie

Trump od dłuższego czasu grozi nałożeniem dodatkowych ceł na europejskie samochody importowane do USA, aby w ten sposób wyrównać deficyt w handlu z UE. Komisja Europejska zapowiedziała, że jakiekolwiek kroki zmierzające do wprowadzenia dodatkowych ceł na te towary spotkają się z unijną reakcją.

Trump i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker uzgodnili w 2018 roku, że Waszyngton nie będzie na razie wprowadzał nowych taryf, a UE zobowiązała się do pewnych ustępstw na rzecz administracji Trumpa, w tym zwiększenia importu do Europy amerykańskiej soi.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojna celna między UE a USA: Polska dostanie rykoszetem?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 18:12
Od dziś obowiązują unijne cła na amerykańskie towary w odwecie za cła na stal i aluminium, które wprowadziły Stany Zjednoczone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cła na samochody z UE przedmiotem analiz w USA

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 20:15
Donald Trump, mimo zapowiedzi negocjacji z UE, chce, by resort handlu kontynuował badanie, czy konieczne są cła na samochody importowane - poinformował w czwartek minister handlu USA Wilbur Ross. Prezydent polecił nie wdrażać ceł do zakończenia rozmów - dodał. 
rozwiń zwiń