X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

UOKiK na tropie kartelu samochodowego, który podzielił się rynkiem ciężarówek

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 20:09
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że dilerzy ciężarówek mogli stworzyć kartel, który od 2011 roku dzielił polski rynek.
Audio
  • O postępowaniu UOKiK w sprawie podejrzenia podziału rynku przez sprzedawców samochodów jednej z firm, mówił w radiowej Jedynce ciężarówek prezes UOKiK, Marek Niechciał./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Z ustaleń UOKiK wynika, że pięciu dilerów ciężarówek DAF, w tym jeden z Holandii, umówiło się, że każdy z nich będzie sprzedawał samochody na określonym terenie.
Z ustaleń UOKiK wynika, że pięciu dilerów ciężarówek DAF, w tym jeden z Holandii, umówiło się, że każdy z nich będzie sprzedawał samochody na określonym terenie.Foto: pixabay

Urząd wszczął postępowanie antymonopolowe w tej sprawie przeciwko 5 firmom i 9 ich menadżerom. 

Postępowanie dotyczy dilerów ciężarówek DAF

Z ustaleń UOKiK wynika, że pięciu dilerów ciężarówek DAF, w tym jeden z Holandii, umówiło się, że każdy z nich będzie sprzedawał samochody na określonym terenie - wyjaśnia prezes UOKiK, Marek Niechciał.

To oznaczało, wyjaśnia szef Urzędu, że diler z jednego miasta nie konkurował z dilerem z innego, co sprawiało, że kontrahenci nie mogli kupić taniej ciężarówki, gdyż byli przypisani do konkretnego dilera.

Podział rynku pozwalał na zawyżanie cen

− Właśnie podział terytorialny umożliwiał zawyżanie cen - mówi Anna Sekinda-Malicka z Departamentu Ochrony Konkurencji.

Jak wyjaśnia, dilerzy ustalali między sobą, po jakich cenach będą sprzedawać pojazdy, tym samym ograniczali konkurencję, co mogło prowadzić do zawyżania cen.

Zmowa obejmowała też przetargi

UOKIK ustalił, że zmowa dotyczyła także przetargów samochodów.

− Za takie działania firmom i menadżerom grożą wysokie kary finansowe - mówi Marek Niechciał.

I wyjaśnia, że firmy mogą zostać ukarane kwotą do wysokości 10 procent ich obrotu z poprzedniego roku, a osoby fizyczne uczestniczące w zmowie, mogą zostać ukarane karą 2 mln zł.

− W ciągu roku UOKiK prowadzi kilkadziesiąt dużych spraw antymonopolowych - dodaje prezes Urzędu.

Prezes podkreślą, że takie sprawy nie trwają krótko. UOKiK  ocenia, że postępowanie w sprawie kartelu ciężarówek, potrwa jeszcze co najmniej rok.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów znajduje sprawy sam, ale także prowadzi program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów. Numer telefonu i adres internetowy znajdują się na stronie Urzędu.

Aleksandra Tycner, jk

Zobacz więcej na temat: Aleksandra Tycner
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak