X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jak obniżyć składkę ZUS? Są trzy możliwości

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 12:53
Od tego roku przedsiębiorcy mają kilka możliwości obniżenia składek ZUS przy prowadzeniu działalności gospodarczej.
Audio
  • Od tego roku przedsiębiorcy mają kilka możliwości obniżenia składek ZUS przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Jakie? O tym w radiowej Jedynce./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
ZUS rozpoczął największą w roku zbiorczą wysyłkę korespondencji tj. Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego.
ZUS rozpoczął największą w roku zbiorczą wysyłkę korespondencji tj. Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego.Foto: Whitelook/ Shutterstock

Jesli wykorzystaja wszystkie możliwości, to w sumie niższe składki mogą płacić prawie przez pięć i pół roku.

Ulga na start przez 6 miesięcy

W 2018 roku wprowadzono tak zwaną ulgę na start, która umożliwia im nieopłacanie składek na ubezpieczenia społeczne przez 6 miesięcy.

− I to jest bardzo duża oszczędność dla tych, którzy dopiero rozpoczynają własną działalność gospodarczą - mówi Magdalena Flis, doradca podatkowy.

ZUS preferencyjny przez 24 miesiące

I dodaje, że utrzymana jest ulga, zwana ZUSem preferencyjnym, polegająca na tym, że przez 24 miesiące przedsiębiorca może opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w obniżonej wysokości.

 − Z ulg można korzystać jedna po drugiej, choć oczywiście przedsiębiorca nie musi tego robić, ma wybór - zaznacza Magdalena Flis.

Jak jednak dodaje, jeśli przedsiębiorca spełnia wszystkie warunki, to warto z tego skorzystać.

Jest też mały ZUS

I jest jeszcze, od 2019 r. tzw. mały ZUS, który polega na tym, że składki na ubezpieczenia społeczne są płacone od przychodu, który został osiągnięty w poprzednim roku.

−I jest to taki pomost między ZUS-em preferencyjnym, a ZUS-em normalnym – mówi ekspertka.

− Przy założeniu przychodów w wysokości 4000 zł miesięcznie i małym ZUS-ie, wszystkie trzy ulgi dałyby przez pięć i pół roku  oszczędność 36 tysięcy zł - mówi Magdalena Flis.

Ale uwaga – niższe składki to niższe emerytury

Ale jak ostrzega Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan, przecież to składki, które wpływają na wysokość naszych świadczeń w przyszłości - emerytur, rent czy zasiłków chorobowych.

Jak jednocześnie dodaje, każdy Polak potrzebuje wsparcia na starcie swojej działalności biznesowej.

− Nie ma przecież jeszcze zysków, kontaktów, a musi płacić składki ubezpieczeniowe. A to oznacza, że powinien mieć możliwość przez rok, dwa płacić składki bardzo niskie, ale taka możliwość powinna być raz w życiu.

A dzisiejsze przepisy zezwalają na wielokrotne korzystanie z tych ulg.

Preferencje powinny być jednorazowe, nie wielokrotne

Ekspert tłumaczy, że dobra relacja okresu pracy do pobierania emerytury wynosi trzy do jednego – czyli 45 lat pracy i 15 lat emerytury.

− Jeśli więc ktoś, kto korzystałby z okresów ulgowych wielokrotnie, to wielkość zgromadzonych składek oczywiście się skurczy, a ponieważ od nich zależy wysokość emerytury, to emerytury byłyby albo głodowe albo musiałyby być dofinansowane przez podatników – wyjaśnia Jeremi Mordasewicz.

Właśnie dlatego - według eksperta Konfederacji Lewiatan -  korzystanie z ulgi na starcie powinno być możliwe tylko raz w życiu.

Aleksandra Michałek – Tycner, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Apel do premiera w sprawie małego ZUS. "Będzie więcej beneficjentów"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 14:00
Prośbę o wydłużenie do końca stycznia 2019 r. terminu rejestracji tzw. małego ZUS do premiera Mateusza Morawieckiego przesłał Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mała zmiana w Małym ZUS? "Jest to możliwe"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 14:10
Sejm może na jednym z najbliższych posiedzeń zmienić ustawę, by wydłużyć termin rejestracji Małego ZUS - powiedział rzecznik MŚP Adam Abramowicz. Zaznaczył, że nie będzie konieczności zmiany ustawy, jeśli dużo osób się zarejestruje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarcze podsumowanie tygodnia: wejście w życie pakietu dla MŚP, mały ZUS, wyższa płaca minimalna

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 13:35
Wejście w życie pakietu dla małych i średnich przedsiębiorstw, mały ZUS dla małych firm oraz wzrost płacy minimalnej do 2 tys. 250 złotych - to najważniejsze wydarzenia gospodarcze minionego tygodnia.
rozwiń zwiń