X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

GUS o wzroście inflacji: w marcu wyniosła 1,7 proc., to o 0,3 proc. więcej niż w lutym

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 13:08
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2019 roku wzrosły rok do roku o 1,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem - o 0,3 proc.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że w marcu ceny w ujęciu rocznym wzrosły o 1,7 proc., a miesięcznym - o 0,3 proc.

W kwietniu czeka nas wzrost cen o 2 proc.

"To oznacza, że nawet pomimo obniżenia taryf dystrybucyjnych energii, inflacja może kontynuować wzrosty w kwietniu - ocenili analitycy PKO BP.

Ich zdaniem może to podbić inflację CPI powyżej 2 proc. w najbliższych miesiącach. Większym od oczekiwań wzrostem inflacji były komponenty bazowe - wskazali w poniedziałkowym komentarzu analitycy PKO BP.

Według ich obliczeń inflacja bazowa wzrosła do 1,3 proc. rok do roku z 1 proc. rok do roku w lutym, ale była bliska osiągnięcia 1,4 proc. rok do roku.

Rosną ceny paliw i transportu, opłat domowych, odzieży i obuwia

"Za nieoczekiwanie wysokim odczytem stało połączenie niskiej bazy statystycznej ze wzrostami cen odzieży i obuwia, cen administrowanych (wywóz śmieci, opłat radiowo-telewizyjnych), wyposażenia gospodarstwa domowego (w tym mebli i urządzeń gosp. domowego), a także usług (m.in. transportowych)" - czytamy.

Dodano, że charakter wzrostu cen w kategoriach bazowych jest zatem mieszany - obejmuje zarówno efekty zmian administracyjnych, metodycznych, jak i naturalnych procesów inflacyjnych. Analitycy banku oczekują, że te ostatnie będą kontynuowane w kolejnych miesiącach, prowadząc do umiarkowanego wzrostu inflacji bazowej.

Rosną też ceny żywności

Kolejnym czynnikiem, który zdaniem PKO BP "pociągnął w górę inflację", były ceny żywności (2,7 proc. rdr w marcu vs 2,2 proc. rdr w lutym), na co złożyły się głównie ceny: mięsa drobiowego (i wołowego), warzyw oraz cukru. "Kolejne miesiące mogą przynieść dalszy wzrost cen żywności z uwagi na problemy podażowe w Chinach (związane z ASF)" - ocenili analitycy banku.

Wzrost cen paliw o 0,6 proc. miesiąc do miesiąca i 7,3 proc. rok do roku był spójny z oczekiwaniami PKO BP - wskazano. "Rosnące ceny ropy na globalnych rynkach sugerują kontynuację wzrostów cen" - podkreślono.

Dodano, że ceny usług wzrosły o 2,7 proc. rdr vs 2,3 proc. rdr w lutym, a ceny towarów o 1,3 proc. rdr vs 0,9 proc. rdr w lutym.

"Wzrost cen ropy i wieprzowiny oznacza, że nawet pomimo obniżenia taryf dystrybucyjnych energii, inflacja może kontynuować wzrosty w kwietniu. Wraz z rosnącą inflacją bazową może to podbić inflację CPI powyżej 2,0 proc. w najbliższych miesiącach, co na nowo ożywi oczekiwania na podwyżki stóp procentowych" - ocenili analitycy banku.

MPiT: w kwietniu tempo wzrostu cen żywności powinno być nieznacznie niższe niż w marcu

W kwietniu oczekujemy sezonowego wzrostu cen odzieży i obuwia; tempo wzrostu cen żywności powinno być nieznacznie niższe niż w marcu - ocenili poniedziałkowe dane GUS o inflacji analitycy resortu przedsiębiorczości i technologii.

"Wzrost cen w marcu był wynikiem przyspieszenia wzrostu cen w transporcie, sezonowego wzrostu cen odzieży i obuwia, rosnących - chociaż wolniej niż w lutym - cen żywności, a także cen dóbr i usług związanych z mieszkaniem" - wskazali analitycy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Jak podkreślili, stabilizacja cen jest też widoczna w światowych cenach żywności.

MPiT oczekuje w kwietniu 2019 roku sezonowego wzrostu cen odzieży i obuwia, a także wolniejszego wzrostu cen w transporcie. "Tempo wzrostu cen żywności powinno być nieznacznie niższe niż w marcu" - zaznaczono.

W ocenie resortu w kwietniu 2019 roku miesięczny wskaźnik cen powinien wynieść 0,4 proc., natomiast roczny 1,7 proc.

NRG, IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak