X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rządy Pieniądza o OFE, IKE i emeryturach

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 12:12
O nowym systemie emerytalnym jego zaletach i wątpliwościach, przedstawionym przez premiera Mateusza Morawieckiego, mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
Audio
  • O nowym systemie emerytalnym jego zaletach i wątpliwościach, przedstawionym przez premiera Mateusza Morawieckiego, mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.(Cz.1)/Anna Grabowska, Polskie Radio 24/.
  • O nowym systemie emerytalnym jego zaletach i wątpliwościach, przedstawionym przez premiera Mateusza Morawieckiego, mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.(Cz.2)/Anna Grabowska, Polskie Radio 24/.
Nie znamy całościowego rachunku efektywności inwestowania w OFE.
Nie znamy całościowego rachunku efektywności inwestowania w OFE.Foto: pixabay

Gośćmi Anny Grabowskiej byli: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Szkoła Główna Handlowa, dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego i Towarzystwo Ekonomistów Polskich oraz Bartosz Sawicki z TMS Brokers.

Anna Grabowska przypomniała, że historia OFE, które obecnie proponowana reforma właściwie zamyka, miała swoją dramaturgię – tak gospodarczą, jak i polityczną.

−Szybko zorientowaliśmy się, że na OFE, poza może towarzystwami zarządzającymi naszymi środkami, raczej nie zarobimy, potem dowiedzieliśmy się, że zgromadzone tam środki nie są naszymi prywatnymi pieniędzmi publicznymi a co za tym idzie, co wielu zaskoczyło, ich wykorzystanie nie zależy od nas ale od polityków – przypomina Anna Grabowska.

I dodaje, że dzisiaj dowiadujemy się, że środki z OFE mają nam być przywrócone – średnio ponad 10 tys. zł będzie przekazane albo na indywidualne konta emerytalne, albo do ZUS, w zależności od naszego wyboru.

Które rozwiązanie do IKE czy do ZUS, będzie korzystniejsze dla przyszłych emerytów?

Jak zauważa prof. Mączyńska, to zależy w jakiej sytuacji znajduje się emeryt.

Dr. Starczewska zauważa, że jak na razie nie mamy projektu ustawy, która określa zasady proponowanej reformy i właściwie likwidacji OFE.

Jednoczenia, jak wynika z komunikatu, proponuje się oszczędzającym, że środki z OFE zostaną przekazane automatycznioe do IKE a w przypadku chęci skierowania ich do ZUS, wymagać to będzie odrębnego oświadczenia.

Prof. Mączyńska podkreśla, że od samego początku funkcjonowanie OFE było obarczone błędami i wieloma niewiadomymi.

Nie znamy całościowego rachunku efektywności inwestowania w OFE

−Do dzisiaj nie przedstawiono nam całościowego rachunku efektywności inwestowania w OFE mówi prof. Mączyńska.

I dodaje, że chciałaby wiedzieć, ile po tych latach wynosi procentowy przyrost pieniędzy w stosunku do złożonych środków.

Anna Grabowska, zauważa, że nadal wiele osób należących do OFE nie wie, ile ma tam zgromadzonych środków, a jak dodaje prof. Mączyńska, nie wiadomo ile im tych środków przybyło albo ubyło z tytułu np. błędów w inwestowaniu.

Powszechne towarzystwa Emerytalne mają obowiązek informowania o zgromadzonych w OFE środkach

Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek przypomina, że każde Powszechne Towarzystwo Emerytalne, które zarządza OFE, przesyła co roku informacje o stanie konta w OFE.

I dodaje, że jeśli takiej informacji się nie otrzymuje, to oznacza, że PTE nie spełnia swoich obowiązków i można to zgłosić o UOKiK.

Ponadto taka instytucja jak KNF powinna reagować na takie sygnały i sprawdzić, dlaczego ten obowiązek nie jest spełniany.

Bartosz Sawicki zauważa, że nadal nie wiemy wiele o przedstawionej reformie. I zastanawia się, czy obecna propozycja nie będzie służyć wykorzystaniu, kolejny już raz, środków OFE na cele budżetowe.

Anna Grabowska, jk

Zobacz więcej na temat: OFE emerytura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Król: utworzenie IKE to uczciwe posunięcie rządu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 16:13
- To jest uczciwe rozwiązanie, bo te pieniądze nie są zabrane do budżetu, żeby łatać dziurę budżetową, ale zostają w rękach tych składkowiczów, którzy wcześniej płacili na OFE, a teraz będą mieli Indywidualne Konta Emerytalne - ocenił na antenie PR24 publicysta Marek Król ("Sieci").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: 100 proc. środków z OFE przekazujemy na indywidualne konta emerytalne

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 21:15
O przebudowie systemu emerytalnego, która ma być ewolucyjna i opierać się na trzech filarach - ZUS, PPK i IKE - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Wyjaśnił, że 162 mld zł zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych będą przypisane do emerytalnych kont blisko 16 mln Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w OFE: co ze składką emerytalną i oszczędzaniem na starość?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 12:28
Rząd przedstawił założenia nowej reformy emerytalnej zakładającej rzeczywistą prywatyzację środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych. Według wstępnych założeń, które przedstawił premier Mateusz Morawiecki, od momentu wejścia w życie reformy emerytalnej system emerytalny po przebudowie będzie oparty o trzy filary: ZUS, PPK i IKE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w OFE: wpływy ze składki przekształceniowej wyniosą 19,3 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 14:26
19,3 mld zł łącznie mają wynieść jednorazowe dochody z opłaty przekształceniowej za transfer środków z OFE na indywidualne konta emerytalne (IKE) - szacuje Ministerstwo Finansów w opublikowanej we wtorek Aktualizacji Programu Konwergencji (APK).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier ogłosił zmiany w OFE. Komentarze ekspertów w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 18:55
Premier Mateusz Morawiecki uważa, że propozycja zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych eliminuje czynnik niepewności dla inwestorów. Przedstawiony przez rząd plan zakłada przeniesienie ponad 160 miliardów złotych z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) lub do ZUS. O sprawie mówili goście "Pulsu Trójki".
rozwiń zwiń