X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Warszawskie ciepło bez węgla: budowa nowego bloku ciepłowniczego na gaz na Żeraniu na półmetku

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 18:48
Budowa bloku parowo-gazowego w warszawskiej elektrociepłowni na Żeraniu osiągnęła półmetek. Zgodnie z planem jednostka, należąca do spółki PGNiG Termika, ma ruszyć pod koniec 2020 r. Tym samym coraz mniej ciepła będzie pochodziło w stolicy z węgla, dzięki inwestycji wartej 1,6 mld zł, powinna się poprawić jakość powietrza. Żerań jest drugim co do wielkości źródłem ciepła dla warszawy.
Audio
  • Polska staje się bardzo dużym placem budowy nowoczesnych inwestycji energetycznych - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas wizyty na placu budowy nowego bloku w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie./IAR/.
  • Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak dodał, że to jedna z najważniejszych, prowadzonych obecnie inwestycji w Grupie PGNiG./IAR/.
Budowa bloku parowo-gazowego w warszawskiej elektrociepłowni na Żeraniu osiągnęła półmetek.
Budowa bloku parowo-gazowego w warszawskiej elektrociepłowni na Żeraniu osiągnęła półmetek. Foto: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl, Adrian Grzcuk

Na Żeraniu powstaje kogeneracyjny blok parowo-gazowy o mocy niemal 500 MWe i 300 MWt oraz trzy gazowe kotły szczytowe po 130 MWt, służące do produkcji wyłącznie ciepła w okresach najwyższego zapotrzebowania.

Nowy blok będzie zużywał 0,5 mld m sześc. gazu, będzie kosztował 1,6 mld zł

Dzięki nowemu blokowi EC Żerań będzie mogła produkować rocznie 4 TWh energii elektrycznej i 1,9 TWh energii cieplnej.

Blok ma zużywać ponad 500 mln m sześc. gazu rocznie, czyli ok. 4 proc. krajowego zużycia.

Koszt całej inwestycji to ok. 1,6 mld zł brutto.

Nowy blok poprawi jakość powietrza w Warszawie

Jak mówił w środę w EC Żerań minister energii Krzysztof Tchórzewski, uruchomienie nowej jednostki przede wszystkim da znaczący spadek emisji zanieczyszczeń przy spełnieniu wszystkich wymogów emisyjnych UE, które będą obowiązywać od 2021 r.

− Wyłączamy bloki węglowe, których nie da się już dostosować do wymagań UE - podkreślił minister.

Ustawa o wsparciu kogeneracji umożliwia użytkowanie również mniejszych elektrociepłowni węglowych

− Realizowany w Polsce szereg inwestycji energetyczno-ciepłowniczych oraz ustawa o wsparciu dla kogeneracji, notyfikowana już w KE, spowodują przełom. Ustawa o wsparciu kogeneracji daje możliwość budowy szeregu mniejszych obiektów w małych miejscowościach, które w innych warunkach byłyby nierentowne. W niektórych przypadkach będą to mogły być nawet elektrociepłownie węglowe - dodał Tchórzewski.

Polskie bloki węglowe podnoszą wskaźniki efektywności w polskiej energetyce

Zwrócił też uwagę, że nowe polskie bloki węglowe, "które często są poddawane krytyce", mocno podnoszą krajowe wskaźniki efektywności wykorzystania paliwa.

Tchórzewski stwierdził też, że dzięki zgodzie KE na to, by polskie bloki węglowe będą mogły pracować dłużej, nie trzeba będzie części inwestycji, a oszczędności z tego tytułu można przeznaczyć na morską energetykę wiatrową na morzu lub atom.

Żerań zainwestował w jedną z najnowszych i najbardziej wydajnych technologii

Prezes PGNiG Piotr Woźniak zaznaczył, że na Żeraniu zastosowano "jedno z najlepszych rozwiązań, które za te pieniądze mogliśmy dostać".

Przypomniał, że przy wymianie starych urządzeń węglowych na gazowe bardzo poważnie wzrasta moc, a jednocześnie o ok. 40 proc. spada emisja CO2.

Jak dodał, cieszy systematyczne zwiększanie zapotrzebowania na gaz.

− Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podejmuje liczne inwestycje po to, by polskie społeczeństwo miało możliwość korzystania z błękitnego paliwa, które jest skutecznym narzędziem ograniczania smogu - stwierdził.

Licząca 10 lat inwestycja na Żeraniu,  przyspieszyła 2 lata temu

Historia budowy na Żeraniu od pomysłu do stanu dzisiejszego ma już 10 lat, przyspieszenie nastąpiło w czasie ostatnich dwóch lat - zauważył prezes PGNiG Termika Jarosław Głowacki. Dla Warszawy oznacza to czystsze powietrze - dodał.

Kamień węgielny pod inwestycję wmurowano półtora roku temu, wykonawcy - japońskie konsorcjum Mitsubishi Hitachi i polski Polimex-Mostostal - weszli na budowę 16 miesięcy temu.

Blok wyposażony w bardzo nowoczesną japońską turbinę gazową

W bloku będzie pracowała japońska turbina gazowa klasy F. Dyrektor Mitsubishi-Hitachi na Polskę Wiesław Różacki podkreślił, że to najnowocześniejsze turbiny w tej klasie na świecie, a japońska firma w zeszłym roku uzyskała prawie 50 proc. udział w globalnym rynku dużych turbin gazowych.

−Japonia musi importować praktycznie 100 proc. paliw, więc ogromne pieniądze są wykładane na rozwój technologii. Tam 1 proc. sprawności więcej znaczy o wiele więcej niż w Europie czy w USA, gdzie paliwa są relatywnie tańsze - tłumaczył Różacki.

Blok będzie produkował ciepło albo prąd elektryczny

Jak dodał, warunki klienta były trudne do spełnienia, bo blok jednocześnie miał być duży i elastyczny oraz maksymalnie dyspozycyjny. Blok może produkować 320 MW ciepła, ale może też pracować w tzw. pełnej kondensacji, wytwarzając wyłącznie energię elektryczną - tłumaczył Różacki. Sprawność w układzie kogeneracyjnym przekracza 90 proc., a przy produkcji tylko energii elektrycznej - sięga 60 proc.

Prezes Polimeksu-Mostostalu Krzysztof Figat przypomniał, że budowa wymagała ponad 4 tys. ton konstrukcji stalowych i kilkuset tys. ton betonu. Gratulował też inwestorom, mówiąc, że "decyzja inwestycyjne została podjęta w dobrym momencie, ponieważ za takie małe pieniądze nikt takiego bloku już nie wybuduje". Zapewnił, że zostanie oddany do użytku zgodnie z oczekiwaniem klienta.

Inwestycja spełnia najostrzejsze europejskie kryteria ochrony środowiska tj. wymagania Dyrektywy ws. Emisji Przemysłowych (IED) oraz wymogi BAT. Ponadto, nowy blok gazowo-parowy będzie emitował o ok. 40 proc. mniej CO₂ w porównaniu do wyłączanych kotłów.

IAR, PAP, PGNiG, jk

Zobacz więcej na temat: energetyka Warszawa PGNiG
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak