Forum w Pekinie: Chiny walczą o nowy Jedwabny Szlak

Chiny walczą o przywrócenie Jedwabnego Szlaku na mapę handlową świata. Dzisiaj  rozmawiają w o tym Pekinie na zamkniętym dla mediów spotkaniu przywódcy części państw, które przystąpiły do inicjatywy.

2019-04-27, 12:08

Forum w Pekinie: Chiny walczą o nowy Jedwabny Szlak
Do Pekinu na zaproszenie Xi Jinpinga przyjechali m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, premier Pakistanu Imran Khan czy szef włoskiego rządu Giuseppe Conte.Foto: EPA/VALERIY SHARIFULIN / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT Dostawca: PAP/EPA.

Posłuchaj

O przyszłości chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku rozmawiają dziś w Pekinie na zamkniętym dla mediów spotkaniu przywódcy części państw, które przystąpiły do inicjatywy. /Tomasz Sajewicz, Pekin/IAR/.
+
Dodaj do playlisty

A rozmowy nie sa łatwe - chińskie władze przekonują, że rewitalizacja Jedwabnego Szlaku stanowi szansę na rozwój i współpracę gospodarczą państw. Jednak Pas i Szlak budzi też obawy dotyczące rosnących wpływów Chin na świecie.

Wśród gości Putin, Giuseppe Conte, Orban, Zeman

Do Pekinu na zaproszenie Xi Jinpinga przyjechali m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, premier Pakistanu Imran Khan czy szef włoskiego rządu Giuseppe Conte.

 Podczas niedawnej wizyty prezydenta Chin w Rzymie Włochy jako pierwsze państwo grupy G7 przystąpiło do inicjatywy Pasa i Szlaku.

Spośród państw naszego regionu do Chin przyjechali premier Węgier Wiktor Orban i prezydent Czech Milosz Zeman.

REKLAMA

Nowe połączenie handlowe między Azją i Europą budzi wiele pytań

Pas i Szlak, czyli rewitalizacja Jedwabnego Szlaku, to sztandarowy projekt prezydenta Xi Jinpinga. Choć przystąpiło do niego wiele państw europejskich, to wciąż podnoszone są obawy dotyczące praktycznego wymiaru współpracy.


W koncepcji Pasa i Szlaku nie chodzi o jeden konkretny szlak komunikacyjny. W koncepcji Pasa i Szlaku nie chodzi o jeden konkretny szlak komunikacyjny.

W ramach Pasa i Szlaku uruchomiono nowe połączenia kolejowe i morskie między Azją i Europą.

 Chiny oferują też innym krajom linie kredytowe na rozwój projektów infrastrukturalnych.

Krytycy projektu zwracają uwagę, że Chiny nie oferują europejskim firmom na swoim rynku takich warunków, jakie chińskie mają w Europie.

REKLAMA

IAR, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej