Emerytury: rząd zdecyduje co dalej z OFE
Dziś rząd przyjrzy się Otwartym Funduszom Emerytalnym, które nadal zarządzają miliardami złotych milionów Polaków. Te środki mają trafić albo na indywidualne konta albo do ZUS.
2019-05-07, 10:41
Według przygotowanej ustawy, Polacy będą mieli wolny wybór, gdzie ulokować pieniądze z OFE - czy przenieść je na Indywidualne Konta Emerytalne, czy do ZUS.
A jest nad czym się zastanawiać - bo niemal 16 milionów osób zgromadziło w OFE ponad 162 miliardy złotych.
Środki z OFE mają trafić na prywatne konta Polaków
− Rząd chce, by te środki trafiły do Polaków, co będzie oznaczać koniec stworzonego w pod koniec lat 90 - tych systemu emerytalnego opartego na dwóch obowiązkowych filarach - publicznym i kapitałowym - przypomina radca prawny dr Marcin Wojewódka.
20 lat OFE
I wyjaśnia, że ponad 20 lat temu utworzono obligatoryjny, kapitałowy II filar systemu emerytalnego, w którym część obowiązkowych składek na ubezpieczenie emerytalne było kierowane do zewnętrznych podmiotów – Powszechnych Towarzystw Emerytalnych, które zarządzały i nadal zarządzają Otwartymi Funduszami Emerytalnymi.
REKLAMA
− Z tych składek, ich pomnożenia, mieliśmy i mamy w dalszym ciągu otrzymywać część naszej emerytury wypłacanej z powszechnego systemu – mówi gość radiowej Jedynki.
Jak emerytura „pod palmami” zamieniła się w koło ratunkowe dla finansów państwa
Otwarte Fundusze Emerytalne miały zapewnić Polakom przyszłe "emerytury pod palmami". Stało się jednak inaczej.
Pierwsza modyfikacja OFE i prawdziwa rewolucja nastąpiła w 2013 roku.
OFE bez obligacji, inwestujące tylko w akcje
Jak tłumaczy gość radiowej jedynki, rządzący ówcześnie doszli do wniosku, że należy umorzyć obligacje, w które inwestowały OFE, zostawiając je jako tylko fundusze akcyjne.
REKLAMA
I w takiej formie te pomioty funkcjonują, zarządzające aktywami ponad 100 mld zł kilkunastu milionów członków OFE.
Rządowa ustawa o skierowaniu środków z OFE na indywidualne konta lub do ZUS
Teraz OFE czekają kolejne zmiany. Rząd zapowiedział reformę funduszy. Plan zakłada, że środki ulokowane w OFE trafią na prywatne indywidualne konta emerytalne lub do ZUS. Projekt ustawy ma być gotowy jeszcze w maju i następnie trafi do konsultacji.
Gdzie trafia środki z OFE – na IKE czy do ZUS zdecydujemy sami
− O dalszym losie pieniędzy zgromadzonych na naszych kontach OFE zdecydujemy sami, wyjaśnia Aleksander Dyl z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.
Przeniesienie środków na IKE będzie kosztować 15 procent
Jak wyjaśnia – środki albo trafią na IKE i wówczas będą podlegały opłacie przekształceniowej wynoszącej 15 procent, chyba, że przeniesiemy je do ZUS, wtedy opłaty nie ma.
REKLAMA
Środki w IKE będą w całości prywatne
Decyzja należy do nas. Zdaniem Jarosława Sadowskiego z Expandera, wybór Indywidualnego Konta Emerytalnego, czyli IKE, jest warty rozważenia Bo wówczas nasze pieniądze zgromadzone w OFE będą w całości prywatne.
− Będziemy mogli z nich od razu korzystać, ale jeśli nic się nie zdarzy i nie będziemy ich musieli wypłacić przed uzyskaniem wieku emerytalnego i wtedy zostaną wypłacone w całości albo w ratach, ale bez pomniejszenia o opłatę – wyjaśnia – ekspert.
Po zmianach w OFE, na każde Indywidualne Konto trafi średnio po 10 tysięcy złotych. Formalne przekształcenie OFE w IKE nastąpiłoby w styczniu 2020 roku.
Tomasz Matusiak, jk
REKLAMA
REKLAMA