X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Emerytury: rząd zdecyduje co dalej z OFE

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 10:41
Dziś rząd przyjrzy się Otwartym Funduszom Emerytalnym, które nadal zarządzają miliardami złotych milionów Polaków. Te środki mają trafić albo na indywidualne konta albo do ZUS.
Emerytura. Zdjęcie ilustracyjne
Emerytura. Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock, And-One

Według przygotowanej ustawy, Polacy będą mieli wolny wybór, gdzie ulokować pieniądze z OFE - czy przenieść je na Indywidualne Konta Emerytalne, czy do ZUS.

A jest nad czym się zastanawiać - bo niemal 16 milionów osób zgromadziło w OFE ponad 162 miliardy złotych.

Środki z OFE mają trafić na prywatne konta Polaków

− Rząd chce, by te środki trafiły do Polaków, co będzie oznaczać koniec stworzonego w pod koniec lat 90 - tych systemu emerytalnego opartego na dwóch obowiązkowych filarach - publicznym i kapitałowym - przypomina radca prawny dr Marcin Wojewódka.

20 lat OFE

I wyjaśnia, że ponad 20 lat temu utworzono obligatoryjny, kapitałowy II filar systemu emerytalnego, w którym część obowiązkowych składek na ubezpieczenie emerytalne było kierowane do zewnętrznych podmiotów – Powszechnych Towarzystw Emerytalnych, które zarządzały i nadal zarządzają Otwartymi Funduszami Emerytalnymi.

− Z tych składek, ich pomnożenia, mieliśmy i mamy w dalszym ciągu otrzymywać część naszej emerytury wypłacanej z powszechnego systemu – mówi gość radiowej Jedynki.  

Jak emerytura „pod palmami” zamieniła się w koło ratunkowe dla finansów państwa

Otwarte Fundusze Emerytalne miały zapewnić Polakom przyszłe "emerytury pod palmami". Stało się jednak inaczej.

Pierwsza modyfikacja OFE i prawdziwa rewolucja nastąpiła w 2013 roku.

OFE bez obligacji, inwestujące tylko w akcje

Jak tłumaczy gość radiowej jedynki, rządzący ówcześnie doszli do wniosku, że należy umorzyć obligacje, w które inwestowały OFE, zostawiając je jako tylko fundusze akcyjne.

I w takiej formie te pomioty funkcjonują, zarządzające aktywami ponad 100 mld zł kilkunastu milionów członków OFE.

Rządowa ustawa o skierowaniu środków z OFE na indywidualne konta lub do ZUS

Teraz OFE czekają kolejne zmiany. Rząd zapowiedział reformę funduszy. Plan zakłada, że środki ulokowane w OFE trafią na prywatne indywidualne konta emerytalne lub do ZUS. Projekt ustawy ma być gotowy jeszcze w maju i następnie trafi do konsultacji.

Gdzie trafia środki z OFE – na IKE czy do ZUS zdecydujemy sami

− O dalszym losie pieniędzy zgromadzonych na naszych kontach OFE zdecydujemy sami, wyjaśnia Aleksander Dyl z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Przeniesienie środków na IKE będzie kosztować 15 procent

Jak wyjaśnia – środki albo trafią na IKE i wówczas będą podlegały opłacie przekształceniowej wynoszącej 15 procent, chyba, że przeniesiemy je do ZUS, wtedy opłaty nie ma.

Środki w IKE będą w całości prywatne

Decyzja należy do nas. Zdaniem Jarosława Sadowskiego z Expandera, wybór Indywidualnego Konta Emerytalnego, czyli IKE, jest warty rozważenia Bo wówczas nasze pieniądze zgromadzone w OFE będą w całości prywatne.

− Będziemy mogli z nich od razu korzystać, ale jeśli nic się nie zdarzy i nie będziemy ich musieli wypłacić przed uzyskaniem wieku emerytalnego i wtedy zostaną wypłacone w całości albo w ratach, ale bez pomniejszenia o opłatę – wyjaśnia – ekspert.

Po zmianach w OFE, na każde Indywidualne Konto trafi średnio po 10 tysięcy złotych. Formalne przekształcenie OFE w IKE nastąpiłoby w styczniu 2020 roku.

Tomasz Matusiak, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od marca nowe emerytury. Co się zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 07:57
Od dziś emerytury i renty rosną o 2,86 procent, przy czym gwarantowana kwota waloryzacji wyniesie 70 złotych brutto. Minimalna emerytura wzrasta do 1100 złotych brutto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w OFE. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju: premier dał Polakom wybór

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 09:30
- Minęło 20 lat i trzeba to podsumować tak, że system OFE nie zdał jednak egzaminu - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Paweł Borys. 
rozwiń zwiń