X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Emerytury: rząd zdecyduje co dalej z OFE

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 10:41
Dziś rząd przyjrzy się Otwartym Funduszom Emerytalnym, które nadal zarządzają miliardami złotych milionów Polaków. Te środki mają trafić albo na indywidualne konta albo do ZUS.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Według przygotowanej ustawy, Polacy będą mieli wolny wybór, gdzie ulokować pieniądze z OFE - czy przenieść je na Indywidualne Konta Emerytalne, czy do ZUS.

A jest nad czym się zastanawiać - bo niemal 16 milionów osób zgromadziło w OFE ponad 162 miliardy złotych.

Środki z OFE mają trafić na prywatne konta Polaków

− Rząd chce, by te środki trafiły do Polaków, co będzie oznaczać koniec stworzonego w pod koniec lat 90 - tych systemu emerytalnego opartego na dwóch obowiązkowych filarach - publicznym i kapitałowym - przypomina radca prawny dr Marcin Wojewódka.

20 lat OFE

I wyjaśnia, że ponad 20 lat temu utworzono obligatoryjny, kapitałowy II filar systemu emerytalnego, w którym część obowiązkowych składek na ubezpieczenie emerytalne było kierowane do zewnętrznych podmiotów – Powszechnych Towarzystw Emerytalnych, które zarządzały i nadal zarządzają Otwartymi Funduszami Emerytalnymi.

− Z tych składek, ich pomnożenia, mieliśmy i mamy w dalszym ciągu otrzymywać część naszej emerytury wypłacanej z powszechnego systemu – mówi gość radiowej Jedynki.  

Jak emerytura „pod palmami” zamieniła się w koło ratunkowe dla finansów państwa

Otwarte Fundusze Emerytalne miały zapewnić Polakom przyszłe "emerytury pod palmami". Stało się jednak inaczej.

Pierwsza modyfikacja OFE i prawdziwa rewolucja nastąpiła w 2013 roku.

OFE bez obligacji, inwestujące tylko w akcje

Jak tłumaczy gość radiowej jedynki, rządzący ówcześnie doszli do wniosku, że należy umorzyć obligacje, w które inwestowały OFE, zostawiając je jako tylko fundusze akcyjne.

I w takiej formie te pomioty funkcjonują, zarządzające aktywami ponad 100 mld zł kilkunastu milionów członków OFE.

Rządowa ustawa o skierowaniu środków z OFE na indywidualne konta lub do ZUS

Teraz OFE czekają kolejne zmiany. Rząd zapowiedział reformę funduszy. Plan zakłada, że środki ulokowane w OFE trafią na prywatne indywidualne konta emerytalne lub do ZUS. Projekt ustawy ma być gotowy jeszcze w maju i następnie trafi do konsultacji.

Gdzie trafia środki z OFE – na IKE czy do ZUS zdecydujemy sami

− O dalszym losie pieniędzy zgromadzonych na naszych kontach OFE zdecydujemy sami, wyjaśnia Aleksander Dyl z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Przeniesienie środków na IKE będzie kosztować 15 procent

Jak wyjaśnia – środki albo trafią na IKE i wówczas będą podlegały opłacie przekształceniowej wynoszącej 15 procent, chyba, że przeniesiemy je do ZUS, wtedy opłaty nie ma.

Środki w IKE będą w całości prywatne

Decyzja należy do nas. Zdaniem Jarosława Sadowskiego z Expandera, wybór Indywidualnego Konta Emerytalnego, czyli IKE, jest warty rozważenia Bo wówczas nasze pieniądze zgromadzone w OFE będą w całości prywatne.

− Będziemy mogli z nich od razu korzystać, ale jeśli nic się nie zdarzy i nie będziemy ich musieli wypłacić przed uzyskaniem wieku emerytalnego i wtedy zostaną wypłacone w całości albo w ratach, ale bez pomniejszenia o opłatę – wyjaśnia – ekspert.

Po zmianach w OFE, na każde Indywidualne Konto trafi średnio po 10 tysięcy złotych. Formalne przekształcenie OFE w IKE nastąpiłoby w styczniu 2020 roku.

Tomasz Matusiak, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od marca nowe emerytury. Co się zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 07:57
Od dziś emerytury i renty rosną o 2,86 procent, przy czym gwarantowana kwota waloryzacji wyniesie 70 złotych brutto. Minimalna emerytura wzrasta do 1100 złotych brutto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w OFE. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju: premier dał Polakom wybór

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 09:30
- Minęło 20 lat i trzeba to podsumować tak, że system OFE nie zdał jednak egzaminu - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Paweł Borys. 
rozwiń zwiń