X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rynek pracy coraz bardziej sprzyja pracownikom – bezrobocie rekordowo niskie

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 11:11
To kolejna dobra wiadomość dla pracowników - stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu 5,6 proc. - to najniższy wskaźnik bezrobocia w tym miesiącu od 1991 r. Zmniejszyła się też o kolejne kilkadziesiąt tysięcy liczba osób bez pracy - wynika z szacunku MRPiS.
To kolejna dobra wiadomość dla pracowników - stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu 5,6 proc. - to najniższy wskaźnik bezrobocia w tym miesiącu od 1991 r.
To kolejna dobra wiadomość dla pracowników - stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu 5,6 proc. - to najniższy wskaźnik bezrobocia w tym miesiącu od 1991 r. Foto: Shutterstock/kurhan

– Stopa bezrobocia w kwietniu br. była o 0,7 pkt proc. niższa niż rok temu. Pragnę tu zaznaczyć, że począwszy od 1991 r., nigdy wskaźnik bezrobocia w kwietniu nie był niższy niż w kwietniu br. Po raz ostatni niższą stopę bezrobocia odnotowano w październiku 1990 r. i wyniosła ona wówczas 5,5 proc. – mówi minister Elżbieta Rafalska.

Kwietniowy wskaźnik bezrobocia najlepszy od kwietnia 1991 r.

– Począwszy od 1991 r., nigdy wskaźnik bezrobocia w kwietniu nie był niższy niż w kwietniu br. – podkreśla minister Elżbieta Rafalska.

 − Pod koniec kwietnia liczba bezrobotnych wyniosła 939,7 tys. osób to o 45 tysięcy mniej niż przed miesiącem i o ponad 102 tysiące mniej niż pod koniec kwietnia ubiegłego roku - podkreśliła minister Elżbieta Rafalska.

Spada liczba osób bez pracy

Procentowy spadek liczby bezrobotnych w bieżącym roku był zatem nieco silniejszy – komentuje minister.

– Dla porównania w analogicznym okresie roku (kwiecień 2018 – marzec 2018) odnotowano spadek liczby bezrobotnych o 49,6 tys. (o 4,5 proc.).

Bezrobocie mniejsze w każdym województwie

Spadek liczby bezrobotnych w kwietniu 2019 r. miał miejsce we wszystkich województwach, jednak najsilniejszy (procentowy) odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim (spadek o 7,1 proc. i 3,8 tys. osób), lubuskim (6,2 proc. i 1,4 tys. osób), zachodniopomorskim (5,6 proc. i 2,7 tys. osób) oraz opolskim (5,4 proc. i 1,2 tys. osób).

Bezrobocie mniejsze – mniej nowych rejestracji osób bez pracy, ruszyły prace sezonowe w rolnictwie, budownictwie

Jak wyjaśnia szefowa MRPiPS, o spadku bezrobocia w kwietniu zdecydował najprawdopodobniej spadek nowych rejestracji bezrobotnych oraz wzrost odpływu bezrobocia związany z przyspieszeniem prac sezonowych w takich branżach jak budownictwo, rolnictwo, ogrodnictwo czy rolnictwo.

Szacowana przez MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca marca br.) wyniosła w kwietniu br. 5,6 proc. i w porównaniu do marca br. spadła o 0,3 pkt proc.

Jednocześnie spadła liczba wolnych miejsc pracy

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w kwietniu 2019 r. wyniosła wg wstępnych danych 117,3 tys. i w porównaniu do marca br. spadła o 11,6 tys., czyli o 9 proc.

– Nie jest to sytuacja wyjątkowa, spadek liczby ofert pracy w kwietniu notowano rokrocznie w latach 2009-2015 oraz 2017-2018. Wyjątkiem był tu kwiecień 2016 r., kiedy wystąpił wzrost liczby ofert w porównaniu do marca 2016 r., ale był on minimalny (wzrost o 326 ofert) – wyjaśnia szefowa MRPiPS.

IAR, PAP, Komunikat, jk

Zobacz więcej na temat: rynek pracy bezrobocie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak