X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Niskie ceny skupu owoców: minister proponuje ceny rekomendowane, UOKiK skontroluje przetwórców

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 08:44
Sadownicy mają problemy z niskimi, poniżej kosztów, cenami skupu ich owoców. Minister proponuje kontrakty z cenami rekomendowanymi, regulator ma skontrolować przetwórców.
Pod koniec kwietnia resort opublikował projekt umowy kontraktacyjnej wraz z przedziałami cenowymi na sezon 2019 dla owoców miękkich. Zaproponowano następujące przedziały cenowe: jabłka - 0,30 do 0,60 zł za kg
Pod koniec kwietnia resort opublikował projekt umowy kontraktacyjnej wraz z przedziałami cenowymi na sezon 2019 dla owoców miękkich. Zaproponowano następujące przedziały cenowe: jabłka - 0,30 do 0,60 zł za kgFoto: pixabay

Według proponowanych przez resort rolnictwa przepisów, UOKiK będzie mógł kontrolować firmy skupujące np. owoce po cenach niższych od sugerowanych. Jeżeli okaże się, że przetwórca wykorzystuje swoją pozycję rynkową zostanie na niego nałożona kara finansowa.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Rozmowy między sadownikami a przetwórcami bez rezultatów

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przypomniał, że przez wiele miesięcy sadownicy i przetwórcy rozmawiali w sprawie ustalania cen na owoce do przetwórstwa. Podkreślił, że liczył, iż obie strony dojdą do jakiegoś kompromisu i porozumienia, i ustalą, w jaki sposób kształtować umowy kontraktacyjne, które będą obowiązywały obie strony. "Strony się jednak nie dogadały" - zaznaczył.

Minister rolnictwa proponuje umowy kontraktacyjne z cenami rekomendowanymi

− W porozumieniu z sadownikami przygotowaliśmy wzór umowy kontraktacyjnej, która reguluje relacje handlowe między przetwórcami a sadownikami, a jej nieodłącznym elementem są tzw. ceny rekomendowane w widełkach od - do, które będą musiały być przestrzegane – powiedział PAP minister Jan Krzysztof Ardanowski.

− Proponuję ponadto rozszerzenie zakresu nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej o nabywanie produktu rolnego poniżej jego ceny referencyjnej, podanej w obwieszczeniu - dodał minister.

Jego zdaniem, da to Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) "uprawnienie do podejmowania działań kontrolnych w przypadku, gdyby przetwórcy nie chcieli kupować produktów w tym przedziale cenowym". Jak mówił, gdyby wykazano nieuczciwą konkurencję lub wykorzystywanie przewagi kontraktowej na przetwórców będą mogły być nakładane duże kary finansowe.

Cena rekomendowana daje szanse na zysk sadownikowi i powinna zostać zaakceptowana przez rynek

Jak argumentował minister, cena rekomendowana została wyznaczona w oparciu "o zweryfikowany poziom cen", który powinien pokrywać koszty sadownika dając mu jakiś minimalny zysk, a jednocześnie taki poziom cen jest przyjęty na rynku i nie może go kwestionować przetwórca, że jest zbyt wysoki. Widełki są dlatego, że każdego roku są różne zbiory i nie jest możliwe zaproponowanie sztywnej ceny.

Resort rolnictwa proponuje przedziały cenowe skupu na ten sezon

Pod koniec kwietnia resort opublikował projekt umowy kontraktacyjnej wraz z przedziałami cenowymi na sezon 2019 dla owoców miękkich. Zaproponowano następujące przedziały cenowe: jabłka - 0,30 do 0,60 zł za kg; porzeczka do mrożenia - 1,50 do 3,00 zł za kg; porzeczka na koncentrat - 1,25 do 2,50 zł za kg; aronia na koncentrat - 1,00 do 2,00 zł za kg; wiśnia do mrożenia - 1,50 do 3,00 zł za kg; wiśnia na koncentrat - 1,00 do 2,00 zł za kg; truskawka do mrożenia - 3,00 do 6,00 zł za kg; truskawka na koncentrat - 2,00 do 4,00 zł za kg; malina do mrożenia - 4,00 do 8,00 zł za kg; malina na koncentrat - 3,50 do 7,00 zł za kg.

Kończy się czas „dzikiego rynku”

"Chciałbym, żeby sadownicy chcieli z tych cen korzystać, ale żeby przetwórcy zrozumieli, że czas „dzikiego rynku”, gdzie mocniejszy chciał dobić słabszego, jak to było w przypadku skupu jabłek dla przemysłu w ubiegłym roku minął" - tłumaczył Ardanowski.

Projekt ustawy przekazany do dalszych prac w rządzie

Projekt ustawy został przekazany do dalszych prac w rządzie - poinformował szef resortu rolnictwa.

Jak poinformował resort rolnictwa, w projekcie ustawy zaproponowano rozwiązania polegające m.in. na objęciu ogniw pośredniczących w dystrybucji surowców rolnych (np. punktów skupu) wymogiem zawierania umów na wybranych rynkach.

Ponadto przewiduje on nałożenie kar pieniężnych na obie strony umowy za niedotrzymanie minimalnego okresu obowiązywania umowy oraz minimalnego okresu od zawarcia umowy do realizacji dostawy, w wysokości 10 proc. zapłaty za niedotrzymanie każdego z tych okresów.

Za niedotrzymanie terminu zawarcia umowy zaproponowano karę w wysokości 0,5 proc. zapłaty za produkty nabyte, za każdy dzień przekroczenia terminu, ale nie więcej niż 15 proc.

Według ministra Ardanowskiego rozwiązania w nim zaproponowane stanowią odpowiedź na oczekiwania środowisk rolniczych w zakresie wzmocnienia ich pozycji w łańcuchu żywnościowym.

PAP, jk

 

Zobacz więcej na temat: rolnictwo ceny owoce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UOKiK: znaczna część ceny końcowej warzyw i owoców trafia do pośredników

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 12:30
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, ile na warzywach i owocach zarabiają producenci, pośrednicy i sieci handlowe. W skrajnych przypadkach rolnik za swój produkt dostawał tylko ok. 14 proc. końcowej ceny produktu - wskazał UOKiK.
rozwiń zwiń