X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pracując w kraju unijnym masz prawo do świadczeń

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 18:59
Europejski system koordynacji zabezpieczenia społecznego obejmuje wszystkie kraje unijnej 28ósemki, a poza tym Islandię, Lichtenstein, Norwegię i Szwecję.
Audio
  • O świadczeniach osób pracujących w krajach Unii Europejskiej, mówią goście radiowej Jedynki./Marcin Jagiełowicz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Dla Polaka oznacza, że praca we wszystkich tych krajach uprawnia go do takich samych świadczeń jak obywateli danego państwa
Dla Polaka oznacza, że praca we wszystkich tych krajach uprawnia go do takich samych świadczeń jak obywateli danego państwa Foto: shutterstock

− Dla Polaka oznacza, że praca we wszystkich tych krajach uprawnia go do takich samych świadczeń jak obywateli danego państwa - mówi Kazimierz Kuberski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak wyjaśnia, nie trzeba się martwić gdy zmieniamy kraj zamieszkania.

Katalog świadczeń coraz większy 

− Do świadczeń, które wchodzą w skład unijnej koordynacji wlicza się m.in. emeryturę, rentę rodzinną czy dodatek pielęgnacyjny. System działa już ponad 60 lat - przez ten czas katalog świadczeń cały czas się rozwija - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

− Katalog świadczeń przez dziesięciolecia się rozszerzał – podkreśla prezes ZUS.

 Emerytury a brexit

Wśród nowych wyzwań jest brexit. Ministerstwo deklaruje, że ma przygotowane rozwiązania na każdy scenariusz. Wspólne prace toczą się też na szczeblu unijnym.

Problem z zasiłkami rodzinnymi dla Polaków

Innym problem jest coraz częstszy protekcjonizm i próba zatrzymania Polaków pracujących za granicą.

Jak wyjaśnia minister, niektóre kraje chciałyby skracać albo nie płacić zasiłków rodzinnych Polakowi, który wróci do Polski.

O jakie państwa chodzi - tego ministerstwo ujawniać nie chce. Gertruda Uścińska przypomina, że ci, którzy pracowali w różnych państwach o świadczenie mogą zwrócić się do dowolnej, jednej instytucji - ZUSu lub jego odpowiednika.

Obecnie w ZUSie ubezpieczonych jest 16 mln osób.

Marcin Jagiełowicz, jk

Zobacz więcej na temat: Unia Europejska praca
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak