X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska modernizuje armię, Polska Grupa Zbrojeniowa na plusie

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 11:10
Zysk netto Polskiej Grupy Zbrojeniowej w 2018 roku wyniósł 37,4 mln zł i jest lepszy o 151 mln zł w porównaniu z 2017 rokiem; przychody PGZ w ubiegłym roku osiągnęły 5,5 mld zł i były wyższe o ok. 550 mln zł niż rok wcześniej - poinformował we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak. Minister mówił też o modernizacji polskiej armi: zakupach systemów Patriot i HIMARS, myśliwców piatej generacji F-35A.
Szef MON Mariusz Błaszczak przekazał podczas konferencji Defence24 Day w Warszawie, że w 2018 roku Polska Grupa Zbrojeniowa uzyskała dodatni wynik finansowy.
Szef MON Mariusz Błaszczak przekazał podczas konferencji Defence24 Day w Warszawie, że w 2018 roku Polska Grupa Zbrojeniowa uzyskała dodatni wynik finansowy.Foto: MON

Błaszczak przekazał podczas konferencji Defence24 Day w Warszawie, że w 2018 roku Polska Grupa Zbrojeniowa uzyskała dodatni wynik finansowy.

Zysk i przychody Grupy w górę

− Zysk netto Grupy PGZ za rok 2018 wyniósł 37,4 mln złotych; wynik ten jest lepszy o 151 mln zł w porównaniu z rokiem 2017 i lepszy o 141 mln zł w porównaniu z rokiem 2016 - podkreślił minister.

− Przychody PGZ w 2018 roku osiągnęły poziom 5,5 mld zł i były wyższe o ponad 550 mln zł w stosunku do roku 2017 i prawie 1 mld 200 mln zł wyższe w relacji do roku 2016" - dodał szef MON. Podkreślił też, że PGZ wciąż jest rozwijana.

Polska Grupa Zbrojeniowa to lider polskiego przemysłu zbrojeniowego. Skupia 63 spółki oraz posiada udziały w 40 innych.

Polska modernizuje armię: kupi system Patriot, HIMARS, śmigłowce bojowe

Szef MON mówił też o działaniach resortu obrony na rzecz modernizacji Sił Zbrojnych oraz zwiększenia bezpieczeństwa Polski. Przypomniał m.in. podpisanie umowy w sprawie zakupu systemy rakietowego Patriot, podpisanie kontraktu za zakup dywizjonu artylerii rakietowej HIMARS, a także umowy na zakup śmigłowców dla wojsk specjalnych oraz marynarki wojennej.

Podkreślił, że śmigłowce te wyprodukują zakłady zbrojeniowe w Mielcu i Świdniku. "Zależy na miejscach pracy, które są w Polsce utrzymywane dzięki tym zamówieniom" - dodał.

Ponadto - jak wskazał Błaszczak - wciąż trwają negocjacje nt. zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce. "Jesteśmy na dobrej drodze, żeby jeszcze w tym roku osiągnąć sukces" - zaznaczył minister.

Polska wydaje na obronność ponad 2 proc. PKB

Jak podkreślił, Polska należy do siedmiu państwa NATO, które wydają na obronność powyżej 2 proc. PKB, spełniając tym samym podjęte w ramach Sojuszu zobowiązanie. Szef MON zwrócił również uwagę na wysiłki zmierzające do zwiększenia liczebności wojska oraz znaczenie Wojsk Obrony Terytorialnej m.in. w zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych.

Polska kupi samoloty piątej generacji?

Błaszczak przypomniał ponadto informację, którą wcześniej przekazał na Twitterze, że resort obrony wysłał we wtorek do Stanów Zjednoczonych zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 samolotów wielozadaniowych F-35A. Podkreślił, że samoloty piątej generacji to skuteczny sposób odstraszania przeciwnika.

Wcześniej Błaszczak napisał na Twitterze: "Myśliwce 5 generacji już na horyzoncie. Dziś wysłaliśmy zapytanie ofertowe (LOR) do naszych amerykańskich partnerów w sprawie zakupu 32 samolotów F35A wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Najwyższy czas zastąpić postsowiecki sprzęt najnowocześniejszymi myśliwcami".

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: jesteśmy jednym z liderów NATO i kształtujemy jego oblicze

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 21:32
W ramach obchodów 20. rocznicy wejścia Polski, Czech i Węgier do NATO oraz 15. rocznicy dołączenia do nich Słowacji odbyły się we wtorek w Pradze konsultacje przedstawicieli resortów obrony i spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykanie sprzedadzą Polsce myśliwce F-35? Jest raport

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 06:35
- Rząd USA rozważa możliwość sprzedaży myśliwców F-35 pięciu krajom sojuszniczym: Polsce, Rumunii, Grecji, Hiszpanii i Singapurowi - poinformował w czwartek Izbę Reprezentantów Kongresu przedstawiciel Departamentu Obrony wiceadmirał Mathias Winter.
rozwiń zwiń