Prezes NBP Adam Glapiński o wzroście gospodarczym: tegoroczna dynamika PKB może przekroczyć 4,5 proc.

2019-06-05, 17:30

Prezes NBP Adam Glapiński o wzroście gospodarczym: tegoroczna dynamika PKB może przekroczyć 4,5 proc.
Członek RPP Eugeniusz Gatnar, przewodniczący RPP, prezes NBP Adam Glapiński, członek RPP Rafał Sura podczas konferencji prasowej w siedzibie NBP, 5 bm. Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.Foto: PAP/Leszek Szymański

Rada Polityki Pieniężnej ocenia, że perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, a dynamika PKB w bieżącym roku może być nieco wyższa niż oczekiwano w marcowej projekcji - podano w środowym komunikacie Rady.

- Dynamika wzrostu PKB w tym roku może przekroczyć 4,5 proc. - poinformował po środowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.



− Dynamika wzrostu PKB w tym roku może wynieść 4,5 proc. a może więcej. Osobiście spodziewam się, że będzie więcej, nadal tak mi się wydaje. A inne ośrodki analityczne tak jak zwykle to bywa, w miarę upływu czasu przychylają się do ocen Narodowego Banku Polskiego - powiedział szef NBP.

Dobra koniunktura dzięki rosnącej konsumpcji i płacom

Jak napisano w komunikacie po posiedzeniu RPP, w Polsce utrzymuje się dobra koniunktura, a w I kw. br. roczne tempo wzrostu PKB wyniosło 4,7 proc.

− Wzrostowi aktywności gospodarczej sprzyja rosnąca – choć nieco wolniej niż w poprzednich kwartałach – konsumpcja wspierana przez zwiększające się zatrudnienie i płace oraz bardzo dobre nastroje konsumentów - czytamy.

Wzrastają inwestycje

Zaznaczono, że towarzyszy temu wyraźny wzrost inwestycji, w tym istotne ożywienie nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw.

Duży udział w przyroście PKB – wzrost eksportu

W I kw. br. dodatni wkład do wzrostu PKB – mimo osłabienia koniunktury w otoczeniu gospodarczym Polski – miał także eksport netto.

Inflacja na umiarkowanym poziomie

− W ostatnich miesiącach wzrosła dynamika cen konsumpcyjnych, do czego przyczynił się wzrost cen paliw i żywności, a także wyższa inflacja bazowa. Mimo to inflacja utrzymuje się na umiarkowanym poziomie.

W ocenie Rady perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, a dynamika PKB w bieżącym roku może być nieco wyższa niż oczekiwano w marcowej projekcji" - napisano.

PAP, jk

 

Polecane

Wróć do strony głównej