X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Upały: rynek urządzeń chłodzących wart w Polsce miliard złotych

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 14:51
Wystarczyło kilkanaście upalnych dni by ze sklepowych półek „wyparowały” klimatyzatory, wiatraki czy nawilżacze powietrza. Hurtownie nie nadążają z dostawami.
Audio
  • O rynku urządzeń chłodzących mówi w radiowej Jedynce Bartłomiej Derski z portalu Wysokie Napięcie./Marcin Jagiełowicz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Rynek urządzeń chłodzących wart w Polsce miliard złotych.
Rynek urządzeń chłodzących wart w Polsce miliard złotych.Foto: shutterstock, sutipong

Klimatyzatory coraz częściej pojawiają się już nie tylko w biurach, ale też w domach. A to oznacza, że każdego lata Polacy zużywają więcej prądu.

Rynek urządzeń chłodzących wart w Polsce miliard złotych

Według wyliczeń Międzynarodowej Agencji Energetycznej, na świecie każdego roku sprzedaje się około 135-ciu milionów klimatyzatorów.

W Polsce ten „zimny rynek” może generować ponad miliard złotych rocznie.

Klimatyzatory „przegrzewają” rynek energetyczny

Ale chłodne powietrze to też koszty i to w skali całego kraju. Zapotrzebowanie na chłód zwiększa obciążenie systemu energetycznego w Polsce o około 10 procent.

Powierzchnia biurowa tylko w Warszawie powiększyła się w ciągu dekady dwa razy, a do schłodzenia metra kwadratowego potrzeba 100 watów.

− Każdego roku wraca temat blackoutu, czyli awarii zasilania na dużych obszarach - mówi Bartłomiej Derski z portalu Wysokie Napięcie.

Upały „przegrzewają” krajowy rynek energetyczny

− Już cztery lata temu wyliczaliśmy, jak wzrost temperatury o każdy stopień zwiększa zapotrzebowanie na moc w krajowym systemie energetycznym. I okazało się, że od temperatury 10 stopni do ponad 30 stopni to zapotrzebowanie rośnie aż o 1500 Megawatów. A tyle wytwarza średniej wielkości elektrownia węglowa w Polsce – mówi gość radiowej Jedynki.

Energochłonne klimatyzatory można już zastąpić innymi urządzeniami

Według wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki, latem lub na jesieni tego roku w krajowym systemie może zabraknąć energii. Nie oznacza to od razu blackoutu - bo energię można też importować. Coraz popularniejsze stają się też ekologiczne sposoby na chłód.

Jak wyjaśnia Bartłomiej Derski, na zachodzie Europy coraz częściej zastępuje się energochłonne klimatyzatory pompami ciepła albo produkcją chłodu sieciowego, wytwarzanego np. ze spalania biopaliw.

W Polsce są już firmy, które rozwijają technologię paneli fotowoltaicznych umieszczonych w szybie. Oddają one energię potrzebną do produkcji chłodu. Coraz popularniejsze w Polsce są też przenośne klimatyzatory. Ich ceny zaczynają się od tysiąca złotych.

Marcin Jagiełowicz, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak