X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rządy Pieniądza: dlaczego przywódcy powinni brać na pokład samolotu przedstawicieli biznesu?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 15:34
Trwa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA - dziaisj p spotkał się w Houston z przedstawicielami 11 amerykańskich firm energetycznych. Jak takie spotkania przekładają się do intensyfikacji kontaktów handlowych, nowych umów, zastawiali się goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
Audio
  • Jak rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem przyczynią się do intensyfikacji naszych kontaktów handlowych, zastawiali się goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24. Gośćmi Anny Grabowskiej byli: Daniel Rząsa z portalu 300polityka oraz ekonomista Marek Zuber./Anna Grabowska, Polskie Radio 24/.
Prezydent RP Andrzej Duda (3L) podczas spotkania z przedstawicielami amerykańskich firm energetycznych, 14 bm. w Houston. W spotkaniu z prezydentem udział wzięli przedstawiciele: Westinghouse, Bechtel Oil, World Fuel Services, Excelerate Energy. Byli też reprezentanci firm: Tellurian, Sempra LNG, Cheniere, GE, Venture Global, Quantum Energy oraz GH
Prezydent RP Andrzej Duda (3L) podczas spotkania z przedstawicielami amerykańskich firm energetycznych, 14 bm. w Houston. W spotkaniu z prezydentem udział wzięli przedstawiciele: Westinghouse, Bechtel Oil, World Fuel Services, Excelerate Energy. Byli też reprezentanci firm: Tellurian, Sempra LNG, Cheniere, GE, Venture Global, Quantum Energy oraz GHFoto: PAP/Leszek Szymański

Gośćmi Anny Grabowskiej byli: Daniel Rząsa z portalu 300polityka oraz ekonomista Marek Zuber

Według Amerykańskiej Izby Handlowej, wartość zaangażowania inwestycyjnego Stanów Zjednoczonych w Polsce wynosi ponad 40 mld dolarów, co daje zatrudnienie dla 200 tys. osób.

Wizyty przywódców są bacznie obserwowane przez przedsiębiorców

Marek Zuber podkreśla, że oczywiście takie spotkania przekładają się na relacje gospodarcze.

Jak tłumaczy ekonomista, każdy inwestor angażujący swoje środki w jakimś kraju, ma w głowie nie tylko wyliczenia finansów - dotyczące rynku, zysków czy nakładów, ale również zadaje sobie pytanie – czy jego inwestycja jest bezpieczna.

− Ten element ryzyka  jest oczywiście bardzo ważny – mówi Zuber.

Amerykanie sa największym inwestorem w Polsce

I dodaje, że w przypadku wizyt przywódców państwa krajów rozwiniętych, to towarzyszą im zawsze przedstawiciele biznesu.

Zwraca też uwagę na wielkość inwestycji amerykańskich w Polsce.

− Na pewno jest to ok. 16 proc. zainwestowanych w Polsce środków przez cały zagraniczny kapitał, ale ta wielkość jest znacznie większe, gdyż wiele amerykańskich firm ma w innych krajach spółki córki zarejestrowane w Irlandii, Wielkiej Brytanii i te u nas inwestują. Stąd można przyjąć, że Amerykanie są największym zagranicznym inwestorem w Polsce- mówi Zuber.

Jak podkreśla, nie Niemcy są największym inwestorem, w Polsce. W tej czwórce mieszczą się ponadto Francuzi i Brytyjczycy.

Daniel Rząsa podkreślając znaczenie wyników gospodarczych danego kraju, twardych danych ekonomicznych – takich jak wzrost PKB czy dochodów ludności, które oczywiście brane są pod uwagę przez inwestorów zagranicznych, mówi o znaczeniu spotkań bezpośrednich przywódców państwa.

Na pewno takie spotkania, jak wizyta prezydenta Dudy w USA i rozmowy z prezydenta Trumpem pomagają kontaktom gospodarczym– mówi gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreśla Anna Grabowska, na pewno swoje znaczenie ma też druga część wizyty polskiego prezydenta w USA – przewidująca spotkania w Teksasie, w koncernach gazowych oraz z największymi firmami technologicznymi czy start-upami w Dolinie Krzemowej.

Polska nie kojarzy się w wświecie z najnowszymi techologiami

Jak podkreśla Marek Zuber, szczególnie wizyty polskiego prezydenta w firmach technologicznych mają znaczenie dla polskiego rynku najnowszych technologii.

− A to dlatego, że Polska, jak na razie nie kojarzy się wciąż w świecie z najnowszymi technologiami czy innowacyjnymi rozwiązaniami. Amerykańskie firmy szukając partnerów w najnowocześniejszych branżach kierują wzrok w kierunku Korei Południowej a w Europie – ku Szwecji – mówi Marek Zuber.

− I dlatego, jeśli podczas takiej wizyty przedstawimy nasz kraj który zmierza w kierunku nowoczesnej, otwartej gospodarki, to jest szansa, że ktoś się nami zainteresuje, mówi Zuber.

Ale dodaje, nie oczekujmy, że prezydent przywiezie konkretne umowy, ale mówienie o naszych możliwościach ma na pewno sens.

Dlatego warto oprócz wizyt prezydentów, czy przywódców organizować spotkania gospodarcze firm a ponadto nie liczyć tylko na innowacyjne rozwiązania z zagranicy, ale samemu je tworzyć, czego najlepszym przykładem jest Izrael – podkreśla Daniel Rząsa.

Anna Grabowska, jk  

Zobacz więcej na temat: USA Andrzej Duda Donald Trump
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Donald Trump ws. gazu i NS2: Niemcy stają się zakładnikiem Rosji

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 19:30
- Niemcy stawiają się same w niezwykle niekorzystnej sytuacji, w której nawet 70 proc. ich dostaw energii pochodzi z Rosji; to czyni Niemcy zakładnikiem Rosji – powiedział w Waszyngtonie prezydent Donald Trump. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: obecność wojsk USA w Polsce będzie mieć charakter trwały

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 13:00
- Obecność żołnierzy ma być rotacyjna i ciągła, natomiast obecność baz ma być stała i trwała - mówi w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia prezydent Andrzej Duda. W środę podpisano porozumienie, na mocy którego do Polski ma trafić tysiąc dodatkowych żołnierzy USA. W Polsce mają też powstać centra szkoleniowe, logistyczne, dowództwo USA na poziomie dywizji.
rozwiń zwiń