X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Pieniądz nie śpi" Czym jest urlop na żądanie?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 09:33
Przed nami kolejny długi weekend w tym roku. Dla wielu pracowników może to być pokusa, by wziąć w piątek w pracy wolne. Bardziej przezorni zaplanowali to już wcześniej, inni będą chcieli skorzystać z urlopu na żądanie. To jednak może mieć przykre konsekwencje.
Audio
  • Długi weekend za pasem. Urlop na żądanie to dobry pomysł? (Błażej Prośniewski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: seeze/Pixabay/Creative Commons

Mecenas Karolina Stawicka z kancelarii Bird&Bird mówi, że urlop na żądanie jest właściwie normalnym urlopem. Szczególny jest tylko tryb jego przyznawania - pracownik nie musi aplikować o niego wcześniej, z wyprzedzniem, ale może to zrobić najpóźniej w dniu tego urlopu, ze względu na jakieś wyjątkowe okoliczności.

- W niektórych firmach obowiązują tzw. plany urlopowe, dotyczące takich dłuższych urlopów, np. dwutygodniowych. Te cztery dni pracownik ma do dyspozycji przez cały rok, właśnie na takie szczególne sytuacje - mówi ekspertka.

Możemy się rozczarować

Karolina Stawicka odradza jednak, by korzystać z urlopu na żądanie jako "ostatniej szansy na wolne". To dlatego, że pracodawca może nam po prostu odmówić udzielenia urlopu.

- Zaskakując pracodawcę w ostatniej chwili, np. w piątek po Bożym Ciele, wysyłając rano e-maila lub dzwonić ws. urlopu na żadanie, możemy się rozczarować. Pracodawca ma prawo powiedzieć 'nie' i odmówić nam prawa urlopu, na przykład ze względu na konieczność utrzymania poziomu produkcji - tłumaczy Karolina Stawicka. To tak zwany "ważny interes" pracodawcy, potwierdzony w orzecznictwie sądowym.

Dlatego urlop zawsze warto planować wcześniej.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Błażej Prośniewski, md

Zobacz więcej na temat: urlop praca
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak