X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rząd przyjął ustawę antylichwiarską. Będą limity dla "chwilówek" i rat, wprowadza zakaz zastawu mieszkania pod pożyczkę

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 19:53
Rząd przyjął projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej, zakładający karę więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat za żądanie dodatkowo dwukrotnie wyższych niż maksymalne kosztów wynikających z umowy pożyczki. Ustawa określa też maksymalne odsetki i koszty tzw. chwilówek oraz rat, zakazuje stosowania zastawu na mieszkaniach za pożyczkę.
Audio
  • Rząd przyjął dziś projekt ustawy zwanej antylichwiarską. Ustawa ma uregulować rynek kredytowy, zwłaszcza przepisy dotyczące kredytów krótkoterminowych, tak zwanych chwilówek./IAR/.
  • Premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że przygotowana przez resort sprawiedliwości ustawa antylichwiarska to usuwanie pułapek zakładanych na obywateli. Rząd zajmował się projektem tej ustawy podczas posiedzenia./IAR/.
Premier Mateusz Morawiecki oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas briefingu prasowego nt. projektu ustawy antylichwiarskiej
Premier Mateusz Morawiecki oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas briefingu prasowego nt. projektu ustawy antylichwiarskiejFoto: PAP/Paweł Supernak

- To usuwanie pułapek zastawianych na nieświadomych obywateli - mówił we wtorek o projekcie ustawy antylichwiarskiej premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, projekt ma zapobiegać nadużywaniu silnej pozycji przez firmy pożyczkowe wobec "słabszych obywateli".

Ustawa ma zapobiegać nadużywaniu pozycji przez firmy pożyczkowe

Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier przekonywał, że projekt ten ma zapobiegać "nadużywaniu silnej pozycji firm pożyczkowych, kredytowych wobec słabszych konsumentów, słabszych obywateli po prostu". Jak dodał, bardzo często są to seniorzy i emeryci.

- Ale nie tylko, to są ludzie, których bieżące potrzeby są wykorzystywane do tego, żeby narzucać różnego rodzaju opłaty i odsetki, których inaczej nie da się określić niż drakońskie - mówił Mateusz Morawiecki. Wskazywał też na przypadki, w których ofiarą nieuczciwych pożyczkodawców padają "ludzie niepoinformowani, niedoinformowani". - Chcemy narzucić pewne rygory, które mają zapobiegać tego typu sytuacjom - mówił.

Ustawa ma określić maksymalne stawki odsetek i kosztów

- Ta ustawa to jest usuwanie pułapek zastawianych bardzo często na obywateli, nieświadomych tego, w jakiego typu relację kredytobiorca-kredytodawca wchodzą, i dlatego ten łączny pułap odsetek na poziomie obowiązującym ustawowo, ale także kosztów pozaodsetkowych - wskazywał premier. Dodał, że teraz pożyczki są wyliczane na podstawie najrozmaitszych zasad.

- To wszystko, zgodnie z propozycją ministra Zbigniewa Ziobro, zostanie zmniejszone, ograniczone do pewnego rocznego pułapu oscylującego wokół 50-60 proc. - dodał szef rządu.

Ustawa ogranicza możliwość egzekwowania wyższych kosztów pożyczek

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaznaczył, że projekt ustawy antylichwiarskiej zakłada bardzo daleko idącą zmianę, jako że "w sposób konsekwentny ogranicza możliwość egzekwowania wyższych kosztów pożyczek niż te, które zostały bardzo precyzyjnie zapisane w tekście tejże ustawy".

Kara więzienia za żądanie podwyższonych opłat za pożyczkę

Projekt przewiduje karę więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat dla każdego, kto "w zamian za udzielone osobie fizycznej świadczenie pieniężne wynikające m.in. z umowy pożyczki, żąda od niej zapłaty kosztów dodatkowych dwukrotnie wyższych niż maksymalne lub żąda od niej zapłaty odsetek w stopie dwukrotnie wyższej niż maksymalna".

Dla rat i "chwilówek" limit opłat wynosi 45 proc. rocznie

Limitem 45 proc. w skali roku mają być objęte umowy zakupów ratalnych, a także tzw. chwilówek.

Limity jeszcze niższe przy krótszych terminach pożyczek

Limity będą jeszcze niższe w razie krótszych terminów - dla półrocznych rat dodatkowe koszty nie będą mogły przekroczyć 32,5 proc., a przy chwilówce na miesiąc limit ma wynieść 22 proc.

Limity dla dodatkowych opłat przy umowach cywilnoprawnych

Limit dodatkowych opłat ma zostać wprowadzony także dla pożyczek udzielanych na podstawie umowy cywilnoprawnej. Ma wtedy wynosić 25 proc. Maksymalny limit dodatkowych opłat w przypadku zakupów ratalnych zostanie ustalony na 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku. Przy rozłożeniu rat na 6 miesięcy dodatkowe koszty nie będą mogły przekroczyć 32,5 proc.

Resort sprawiedliwości poinformował też, że zgodnie z proponowanymi przepisami zabezpieczenie pożyczek nie będzie mogło przekraczać wysokości pożyczonej kwoty powiększonej maksymalnie o 45 proc.

Ustawa zabrania przepisywania mieszkania jako zabezpieczenia pożyczki

Oprócz tego niedopuszczalne będzie żądanie przenoszenia własności nieruchomości na zabezpieczenie zaciągniętych zobowiązań. Wyeliminowana też zostanie możliwość prowadzenia egzekucji komorniczej z mieszkania, jeżeli wysokość zadłużenia nie przekracza 5 proc. wartości domu lub lokalu.

Ustawa "nie do obejścia"

- Tak ustawa jest skonstruowana, by nie można jej było w żaden sposób obejść. To, co dziś obowiązuje, tak naprawdę nadaje się do takiej metafory durszlaka, przez który przecieka pieniądz, wyciągany w sposób zręczny przez lichwiarzy i firmy pożyczkowe od polskich obywateli - ocenił na konferencji minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Umowy pożyczkowe przewidujące wyższe zobowiązania - z mocy prawa nieważne

Podkreślił, że umowy pożyczkowe, które będą związane z wyższymi obciążeniami niż te, na które pozwala ustawa, będą z mocy prawa nieważne.

Dla zobrazowania procederu lichwy minister Zbigniew Ziobro podał przykład niedawnej skargi, którą skierował do Sądu Najwyższego. Sprawa dotyczyła osoby, która zaciągnęła 15 tys. zł pożyczki i musiała rocznie płacić 730 proc. kosztów, a pożyczka przerodziła się w należność wynoszącą ponad milion złotych.

Wicepremier Jacek Sasin poinformował we wtorek na antenie radiowej Jedynki, że projekt ustawy zostanie niezwłocznie skierowany do Sejmu, żeby jeszcze w lipcu parlament mógł ją przyjąć.

IAR, PAP, jk

Zobacz więcej na temat: pożyczka finanse GOSPODARKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Polacy umieją odpowiedzialnie pożyczać pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 19:19
O odpowiedzialnym pożyczaniu pieniędzy mówił w audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki, Prezes Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, Jarosław Ryba.
rozwiń zwiń