X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wkrótce ruszają PPK. Sondaż: prawie połowa pracowników nie wie o programie

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 08:03
Prawie połowa pracowników, do których jest skierowany progarm PPK, nie słyszała o jego wprowadzeniu - wynika z sondażu CBOS. Pracownicze Plany Kapitałowe od 1 lipca ruszają w dużych firmach zatrudniających więcej niż 250 osób
Audio
  • PPK za pasem, a wielu pracowników o nich nie słyszało (Karolina Mózgowiec/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Już od lipca pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób będą musieli stworzyć Pracownicze Plany Kapitałowe.
Już od lipca pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób będą musieli stworzyć Pracownicze Plany Kapitałowe. Foto: Pixabay

W praktyce pierwsze składki na dodatkowe emerytury będą pobierane dopiero w listopadzie lub grudniu - w zależności od tego, kiedy w danej firmie wypłacane są wynagrodzenia.

Teoretycznie więc duże firmy ciągle mają czas na wdrożenie PPK i wybór instytucji finansowej, która będzie zarządzać środkami gromadzonymi w ramach PPK. Lepiej się jednak pośpieszyć - radzi Damian Olko, ekspert ds. analiz ekonomicznych Deloitte. Jak dodaje, większość instytucji opublikowało oferty na portalu PPK dopiero w czerwcu, więc i pracodawcy nie mieli zbyt dużo czasu, by się z nimi zapoznać. Ekspert podkreśla, że samo przygotowanie do wdrożenia programu zajmuje dość dużo czasu, bo trzeba m.in. zebrać deklaracje od pracowników. Dlatego, jego zdaniem, firmy muszą się spieszyć z formalnościami.

PPK czy PPE?

Wiele firm zdecydowało się - zamiast na PPK - na Pracownicze Programy Emerytalne. Obecnie mamy już ponad 1500 aktywnych PPE w rejestrze KNF, ponad 50 proc. więcej niż było rok temu.

- To ogromny przyrost, co oznacza, że automatycznie maleje nam grupa firm, które przystąpią do PPK. Dlaczego firmy decydowały się na PPE? Bo to produkt, który istnieje długo na rynku, jest dobrze znany, więc wszelkie ryzyko jest postrzegane jako mniejsze - komentuje Damian Olko.

Duży wpływ na wprowadzenie w firmach PPE mogły mieć związki zawodowe. To dlatego, że PPE w podstawowym wymiarze finansują pracodawcy, pracownik może, ale nie musi płacić dodatkowej składki.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, Karolina Mózgowiec, md

Zobacz więcej na temat: Pracownicze Plany Kapitałowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przełamać bessę na GPW. Nadzieja w Pracowniczych Planach Kapitałowych

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 14:50
Jak zachęcić polskich i zagranicznych uczestników rynku kapitałowego do inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych? Na ten temat dyskutowali w Sopocie uczestnicy Europejskiego Kongresu Finansowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartosz Marczuk: Pracownicze Plany Kapitałowe to bardzo atrakcyjne oszczędzanie dodatkowe

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 13:01
- Od 1 lipca ci pracownicy, którzy są zatrudnieni w największych firmach, tych zatrudniających 250 bądź więcej osób, a jest ich sporo, bo to 3,5 mln ludzi, będą przystępować do Pracowniczych Planów Kapitałowych - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawie połowa zatrudnionych, do których adresowane są PPK nie słyszała o tym programie

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 12:02
Prawie połowa zatrudnionych, do których adresowane są Pracownicze Plany Kapitałowe, nie słyszała o tym programie. Stosunek do PPK można uznać za "raczej pozytywny", a zainteresowanie udziałem w nich jest umiarkowane - wynika z opublikowanego we środę badania CBOS.
rozwiń zwiń