X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Na wakacje z ubezpieczeniem: jakie polisy wykupić, co nam zagwarantują

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 11:47
Wakacje to czas wyjazdów oraz podróży – indywidualnych, z rodziną, dzieci. Życzymy wszystkim dobrego pobytu oraz szczęśliwych powrotów, przypominamy jednocześnie, że warto jednak pamiętać o ubezpieczeniu, które zapewni nam i naszym bliskim ochronę w przypadku kłopotów ze zdrowiem czy nagłymi zdarzeniami – np. wypadkiem komunikacyjnym czy utratą bagażu.
Warto pamiętać o ubezpieczeniu, które zapewni nam i naszym bliskim podczas wakacji ochronę w przypadku kłopotów ze zdrowiem czy nagłymi zdarzeniami  np. wypadkiem komunikacyjnym czy utratą bagażu.
Warto pamiętać o ubezpieczeniu, które zapewni nam i naszym bliskim podczas wakacji ochronę w przypadku kłopotów ze zdrowiem czy nagłymi zdarzeniami – np. wypadkiem komunikacyjnym czy utratą bagażu. Foto: shutterstock, Elizaveta Galitckaia

Trzeba pamiętać, że w domu, w pracy oraz w szkole, właściwie wszyscy jesteśmy ubezpieczeni, sytuacja może się skomplikować, gdy wyjeżdżamy turystycznie – czy to w kraju czy za granicę.

Przy wyjazdach zagranicznych warto więc pamiętać, aby polisa ubezpieczenia turystycznego zapewniła nam pomoc medyczną i pokrycie kosztów leczenia czy pobytu w szpitalu, a także transportu powrotnego do kraju, czy transportu medycznego, warto też sprawdzić, jakie limity i wyłączenia zawiera wykupiona przez nas polisa.

Zobacz, z jakiego rodzaju ubezpieczeń możemy korzystać. Oto ich lista:

Ubezpieczenie assistance (pomoc w podróży)

Zapewnia pomoc i wsparcie podczas pobytu za granicą.

Może to być: pomoc telefoniczna ubezpieczonemu związana z jego podróżą za granicę (np. wyszukanie właściwej placówki medycznej, pomoc w tłumaczeniu itp.); ochrona prawna, która służy znalezieniu rozwiązania przy zdarzeniu ubezpieczeniowym związanym z postępowaniem sądowym lub egzekucyjnym; wsparcie w codziennych czynnościach, które pomaga ubezpieczonemu w organizacji jego pobytu za granicą (np. rezerwacja biletów wstępu, pośrednictwo w usługach zewnętrznych, takich jak tłumacz czy przewodnik, a także wynajem powierzchni handlowych, rezerwacja stolika w restauracji itp.).

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Zapewnia pokrycie kosztów opieki zdrowotnej w przypadku nagłej choroby lub urazu ubezpieczonego podczas pobytu za granicą.

Podstawowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi za granicą są te od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz kosztów leczenia za granicą (KLZ).

NNW gwarantuje wypłatę odszkodowania, jeśli w wyniku następstw nieszczęśliwego wypadku zostanie utracone zdrowie lub życie. Nie obejmuje jednak ono sytuacji wynikających z chorób przewlekłych (np. cukrzycy, astmy).

KLZ pozwala nie martwić się kosztami leczenia za granicą – ubezpieczyciel zwraca nam koszty wszelkich konsultacji medycznych i hospitalizacji w ustalonej wcześniej kwocie.

Karta EKUZ – obowiązuje tylko w krajach członkowskich UE

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE.

EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom, które mają ubezpieczenie zdrowotne. Trzeba też pamiętać, że korzystając z EKUZ za granicą leczenie odbywa się zgodnie z zasadami systemu danego kraju.

Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia, odpowiedzialny za wydawanie i obsługę kart EKUZ, sam zaleca dokupowanie ubezpieczenia turystycznego przed zagranicznym wyjazdem.

W wielu kurortach turystycznych lekarze przyjmują tylko prywatnie. W związku z tym nie honorują EKUZ. Ponadto rzeczowe świadczenia zdrowotne związane z leczeniem skutków wypadków podczas uprawiania sportów, mogą być obciążone wyższymi opłatami, niż rzeczowe świadczenia zdrowotne z tym niezwiązane.

Dlatego zaleca się wykupienie dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia obejmującego koszty opieki zdrowotnej, do której finansowania NFZ nie jest uprawniony, w tym przede wszystkim, tzw. koszty współpłacenia pacjenta.”

Ubezpieczenie zdrowotne poza UE

Podróżując samodzielnie poza Unię Europejską dobrze jest wykupić choćby podstawowy pakiet ubezpieczeń turystycznych, dzięki któremu niezależnie od kraju i okoliczności, uzyskamy zwrot kosztów leczenia. Długość trwania ochrony ubezpieczeniowej zależy od zawartej przez nas umowy.

Wyjazdy z biurem podróży - ubezpieczone

Wykupienie świadczeń na własną rękę nie jest wymagane, gdy podróżujemy wraz z biurem podróży. Wówczas, w momencie podpisania umowy o udziale w imprezie turystycznej, automatycznie zawieramy umowę ubezpieczenia turystycznego, które obowiązuje w terminie i miejscu organizacji imprezy.

Warto jednak zapoznać się ze szczegółowymi warunkami ubezpieczenia i, w razie potrzeby, wykupić pakiety dodatkowe.

Ubezpieczenie powypadkowe

Zapewnia odszkodowanie w przypadku trwałych następstw urazu lub śmierci ubezpieczonego na skutek wypadku podczas pobytu za granicą.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

− Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej: zapewniające ochronę na wypadek szkód, które ubezpieczony wyrządził osobie trzeciej i ma obowiązek je pokryć. Prawo do świadczenia ubezpieczeniowego powstaje w przypadku szkód na zdrowiu, życiu lub majątku (uszkodzenie, utrata, zniszczenie).

Ubezpieczenie bagażu

Zapewnia odszkodowanie za szkodę, która została wyrządzona ubezpieczonemu na bagażu na skutek kradzieży lub włamania. Obejmuje bagaż, który jest własnością ubezpieczonego i który zabrał on w podróż lub nabył w czasie podróży.

Ubezpieczenie podróży lotniczej

Zapewnia zwrot kosztów, które ubezpieczony poniósł na skutek opóźnienia w dostarczeniu bagażu przez przewoźnika lotniczego o określoną liczbę godzin, lub które powstaną na skutek opóźnienia wylotu o określoną liczbę godzin. Obejmuje jednocześnie zwrot kosztów na skutek anulowania lotu, gdy zapewnienie transportu zastępczego trwało dłużej niż określoną liczbę godzin.

Ubezpieczenie dodatkowe na wypadek rezygnacji z podróży

Zapewnia zwrot kosztów, które ubezpieczony poniósł w przypadku, gdy z istotnych przyczyn nie mógł odbyć podróży (np. z powodu ostrego ataku choroby, wypadku ubezpieczonego lub krewnego, śmierci ubezpieczonego lub krewnego, szkody na majątku ubezpieczonego itd.). Może obejmować również sytuację, gdy ubezpieczony z istotnych przyczyn musiał wrócić z podróży (np. śmierć krewnego, nieoczekiwana hospitalizacja krewnego lub szkoda na majątku).

Pamiętajmy o limitach kosztów leczenia

Jednym z elementów ubezpieczenia turystycznego jest ubezpieczenie kosztów leczenia, zapewniające pokrycie kosztów opieki zdrowotnej w przypadku nagłej choroby lub urazu ubezpieczonego podczas pobytu za granicą.

W większości przypadków (również w zależności od wariantu ubezpieczenia) koszty leczenia zostaną pokryte przez firmę ubezpieczeniową do pewnego limitu. Oznacza to, że jeśli ubezpieczający się zawarł umowę ubezpieczenia na koszty leczenia do 600 000 zł, po przekroczeniu tej kwoty, ubezpieczyciel nie ma obowiązku świadczyć dalej usług.

Dlatego tak ważne jest, aby przed wyborem ubezpieczenia, sprawdzić wszelkie limity oraz wyłączenia odpowiedzialności.

PZU oferuje bezpłatnie ubezpieczenie NNW dla dzieci na czas wakacji

PZU Pomoc z Grupy PZU rusza z ogólnopolską akcją "Wakacje z PZU. Bezpieczne Dziecko", która ma na celu bezpłatne objęcie dzieci polisą od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) do końca wakacji szkolnych, czyli do 1 września, podało PZU.

Polisa działa na całym świecie w trybie 24/7, czyli 24 godziny na dobę, przez wszystkie dni tygodnia.

PZU Pomoc od dzisiaj zapewnia rodzicom i opiekunom dzieci do 18. roku życia możliwość bezpłatnego przystąpienia na czas wakacji, od 20 czerwca do 1 września, do ubezpieczenia NNW PZU Edukacja.

Akcja "Wakacje z PZU. Bezpieczne Dziecko" obejmuje także pełnoletnich uczniów i studentów do 25. roku życia, którzy mogą samodzielnie przystąpić do ubezpieczenia. Aby z niego skorzystać, należy wypełnić formularz deklaracji przystąpienia do ubezpieczenia na stronie internetowej wakacjezpzu.pl i wyrazić zgody na przetwarzanie swoich danych we wskazanych celach, podano także.

Polisa gwarantuje pomoc medyczną, transport, rehabilitację

"Polisa w PZU dla dziecka na całe wakacje działa 24 godziny na dobę na całym świecie. Ubezpieczenie obejmuje szereg nieszczęśliwych wypadków oraz zdarzeń, jakie mogą przytrafić się dzieciom. Osobom objętym ubezpieczeniem gwarantujemy usługi powypadkowe w Polsce, a w szczególności pomoc medyczną, transport medyczny czy pomoc rehabilitacyjną" - wyjaśnia prezes PZU Pomoc, Grzegorz Goluch.

NRG, NFZ, PZU, Jarosław Krawędkowski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ubezpieczenie turystyczne. Konieczność czy zbędny wydatek?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 13:49
Coraz więcej Polaków wyjeżdża na zagraniczne wakacje, ale nadal wielu z nich - nie biorąc pod uwagę czarnego scenariusza - dodatkową polisę na czas wyjazdu traktuje jako zbędny wydatek. Czy rzeczywiście tak jest? Dlaczego warto kupić ubezpieczenie turystyczne?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjazd na wakacje tylko z kartą EKUZ i polisą w kieszeni

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 21:31
Narodowy Fundusz Zdrowia wydłużył okres ważności Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wyjeżdżający na wakacje powinni jednak pamiętać, że EKUZ nie zawsze i nie wszędzie będzie obowiązywać. Dlatego warto uzupełnić ją o ubezpieczenie turystyczne.
rozwiń zwiń