X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

ARiMR: pomoc dla dotkniętych klęską rolników

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 13:33
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje do 28 czerwca wnioski na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej po klęskach.
Audio
  • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje do 28 czerwca wnioski na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej po klęskach. N jakich zasadach o tym w radiowej Jedynce./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock, Africa Studio

Nabór odbywa się w tym roku na zmienionych zasadach, w związku z wejściem w życie przepisów rozporządzenia ministra rolnictwa z 1 marca tego roku.

 Zmiany  umożliwiają udzielenie pomocy także producentom trzody chlewnej, których gospodarstwa zostały dotknięte afrykańskim pomorem świń.

− Rolnicy nazywają to  działaniem klęskowym - mówi Jolanta Duchnik z Departamentu Działań Inwestycyjnych Agencji.

Jak wyjaśnia, poszkodowany rolnik powinien mieć gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 hektara, uprawiać w nim rośliny lub hodować zwierzęta, ale poza rybami. 

Maksymalny poziom wsparcia to 300 tysięcy zł. Szkody zaś muszą stanowić co najmniej 30 procent średniej produkcji rolnej.

Refundacji podlegają koszty do 80 procent tych, które można zakwalifikować.

Pomoc dla rolników, którzy wybili stado w wyniku ASF

− W wypadku wystąpienia ASF, warunkiem przyznania pomocy jest to, aby w roku, w którym składany jest wniosek albo co najmniej w jednym z dwóch lat poprzedzających  rok złożenia wniosku, powiatowy lekarz weterynarii nakazał rolnikowi zabicie świń lub usunięcie ich zwłok w celu zwalczania afrykańskiego pomoru świń - mówi Jolanta Duchnik.

Pomoc dla gospodarstw objętych suszą, ulewami

− Na   Opolszczyźnie ASF nie występuje, ale susza owszem - mówi Zygmunt Gacek, prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Rudziczce w woj. opolskim, członek samorządu rolniczego.

 I to bardzo nierówno, w północnej części województwa jest, w południowej - nie. Rolnikom trudno ubezpieczyć się od suszy, bo albo takich ubezpieczeń nie ma, albo są bardzo drogie.

Zdaniem Zygmunta Gacka, susza ma większy zasięg niż podaje to Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Bo ma on za mało urządzeń pomiarowych. Lepiej - według rolnika byłoby, gdyby suszę stwierdzały komisje je szacujące, powoływane przez wojewodę.

W wypadku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych rolnik może przeznaczyć te pieniądze na odbudowę zniszczonych budynków.  Można także kupić nowe maszyny i urządzenia lub stada zwierząt gospodarskich, jeśli zostały utracone. Można również odtwarzać plantacje chmielu, sadów, krzewów gatunków owocujących dłużej niż 5 lat, jeśli zostały zniszczone.

Natomiast jeśli w gospodarstwie wystąpił ASF, wsparcie można przeznaczyć na produkcję inwestycje, które nie są związane z hodowlą trzody chlewnej.

Wnioski należy składać do 28 czerwca w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można to zrobić osobiście lub przez osobę upoważnioną

Aleksandra Tycner, jk

Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie, materiał opracowany przez  Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytucja zarządzająca PROW 2014 – 2020 minister rolnictwa i rozwoju wsi, materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na czym polega dofinansowanie działalności rolniczej?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 10:34
Na wsi brakuje miejsc pracy poza rolnictwem. Szansą na poprawę sytuacji jest wsparcie jakie oferuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dotyczące rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej. Pomoc taka ma sprzyjać rozwijaniu przedsiębiorczości na wsi. Zainteresowani jej otrzymaniem mogą składać wnioski do 13 listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program "Restrukturyzacja małych gospodarstw: wnioski od 31 maja

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 11:00
Od końca maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski od rolników, którzy chcą skorzystać z pomocy finansowej w ramach programu "Restrukturyzacji małych gospodarstw".
rozwiń zwiń

Czytaj także

ARiMR: 150 tys. zł premii dla młodych rolników

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 14:36
W tym roku premia dla młodych rolników, czyli tych, którzy rozpoczynają działalność rolniczą, wynosi 150 tysięcy zł. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski do 29 czerwca.
rozwiń zwiń