X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pracownicze Plany Kapitałowe sporym wyzwaniem dla pracodawców

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 21:22
O obowiązkach pracodawców, wynikających z wchodzących w życie od 1 lipca Pracowniczych Planów Kapitałowych, mówił gość audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki, Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.
Audio
  • O obowiązkach pracodawców, wynikających z wchodzących w życie od 1 lipca Pracowniczych Planów Kapitałowych, mówił gość audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki, Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan./Arkadiusz Ekiert/.
1 lipca PPK weszły w życie w zakładach, które w grudniu 2018 r. zatrudniały co najmniej 250 osób, następnie co pół roku będą one wchodzić w zakładach zatrudniających coraz mniej pracowników.
1 lipca PPK weszły w życie w zakładach, które w grudniu 2018 r. zatrudniały co najmniej 250 osób, następnie co pół roku będą one wchodzić w zakładach zatrudniających coraz mniej pracowników.Foto: Glow Images/East News

Przypomniał on, że 1 lipca PPK weszły w życie w zakładach, które w grudniu 2018 r. zatrudniały co najmniej 250 osób, następnie co pół roku będą one wchodzić w zakładach zatrudniających coraz mniej pracowników.

Trzeba też zaznaczyć, że o ile system PPK jest dobrowolny dla pracowników, o tyle jest obowiązkowy dla pracodawców. Jest to system, który uzupełnia system emerytalny, który przewiduje również możliwość wypłaty środków.

Jak zaznacza gość Trójki, najbardziej opłacalne z punktu widzenia podatkowego jest wypłacenie 25 proc. środków od razu, a pozostałe 75 proc. będzie wypłacane przez kolejne 10 lat.

Trzeba wiedzieć, że środki z PPK nie będą wypłacane przez całe nasze życie, ale przez 10 lat.

Poza docelową wypłatą – są też inne opcje wypłaty, związane np. z chorobą czy zakupem mieszkania.

Dla pracodawców jest to system obowiązkowy

− Z punktu widzenia pracodawców najważniejsze jest to, że jest to system obowiązkowy, dotyczy osób mających umowę o prace jak i zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych – zlecenia, umowy o świadczeniu usługi, od których podmiot zatrudniający odprowadza obowiązkowe składki emerytalno-rentowe – wyjaśnia gość Trójki.

− Na dodatkową składkę złożą się środki pracownika, pracodawcy i środki, które pochodzą z Funduszu Pracy, na który również składają się pracodawcy – wyjaśnia  Robert Lisicki.

Gość zauważa, że dopłata pracodawcy może też mieć wpływ na planowane podwyżki płac.

− Być może niektórzy z pracodawców zrekompensują sobie dopłatę do PPK, oferując mniejsze podwyżki płac – mówi.

− Ponadto, dodaje, wyzwaniem dla pracodawców jest to, że nie wiadomo do końca – ile osób skorzysta z PPK.

Arkadiusz Ekiert, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czym różnią się Pracownicze Plany Kapitałowe od OFE?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 21:40
O Pracowniczych Planach Kapitałowych, w tym o lękach Polaków, zrażonych losem oszczędzania na emeryturę w OFE,  mówił w audycji Bardzo Ważny projekt radiowej Trójki Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 1 lipca ruszają PPK: zobacz, co się zmieni w oszczędzaniu na emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 09:59
Przed nami ważna zmiana systemu emerytalnego - za tydzień wejdą w życie Pracownicze Plany Kapitałowe, pozwalające na dodatkowe oszczędzanie na emeryturę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 1 lipca ruszają PPK, dodatkowy system oszczędzania na emeryturę. Zobacz, jak będzie działać

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 11:26
Od 1 lipca rusza nowy system oszczędzania na emeryturę – na początek największe firmy zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzisiaj w największych firmach ruszają PPK - dodatkowy system oszczędzania na emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 07:25
Od dziś firmy, które zatrudniają ponad 250 osób, zaczynają stosować przepisy ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Wiceprezes PFR Bartosz Marczuk przypomina, że na uruchomienie PPK w swoich przedsiębiorstwach pracodawcy mają czas do listopada. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

PPK to jedyna okazja, gdy państwo i firma dokładają do emerytury

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 21:25
Od 1 lipca 2019 roku w największych firmach, zatrudniających ponad 250 osób zaczynają działać Pracownicze Plany Kapitałowe. Najwięksi pracodawcy mogą już formalnie podpisywać umowy z wybraną instytucją finansową i zgłaszać swoich pracowników. Do wyboru jest kilkanaście instytucji.
rozwiń zwiń