X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rosyjska ropa już płynie do Polski trzema nitkami „Przyjaźni”. Tyle, że wolniej

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 14:49
Dostawy ropy naftowej do Polski rurociągiem "Przyjaźń" od początku lipca odbywają się trzema nitkami magistrali. Tłoczenie surowca w pierwszej połowie tego miesiąca będzie odbywać się ze zmniejszoną wydajnością, w drugiej połowie można spodziewać się jej zwiększenia - podał we wtorek PERN.
Jak poinformował we wtorek PERN, dostawy ropy naftowej do bazy Adamowo poprzez rurociąg Przyjaźń od początku lipca odbywają się trzema nitkami.
Jak poinformował we wtorek PERN, "dostawy ropy naftowej do bazy Adamowo poprzez rurociąg „Przyjaźń” od początku lipca odbywają się trzema nitkami". Foto: pixabay

Spółka informowała wcześniej, że po wykryciu w kwietniu zanieczyszczonej ropy naftowej w rurociągu "Przyjaźń", zgodnie z deklaracjami strony rosyjskiej, magistrala uzyska pełną przepustowość trzema nitkami od 1 lipca.

Ropa jest tłoczona trzema nitkami, w pierwszej połowie lipca z mniejszą wydajnością

Jak poinformował we wtorek PERN, "dostawy ropy naftowej do bazy Adamowo poprzez rurociąg „Przyjaźń” od początku lipca odbywają się trzema nitkami". "Zgodnie z nominacjami przekazanymi PERN przez firmę Transnieft, tłoczenie surowca w pierwszej połowie lipca będzie odbywać się ze zmniejszona wydajnością. W drugiej połowie lipca możemy spodziewać się zwiększonej wydajności" - wyjaśniła spółka w komunikacie.

Od 24 kwietnia PERN wstrzymał, z powodu zanieczyszczeń, odbiór ropy rosyjskiej

PERN po wykryciu podwyższonego stężenia chlorków w rosyjskiej ropie naftowej transportowanej rurociągiem "Przyjaźń", aby ochronić polski system przesyłowy i instalacje rafineryjne, 24 kwietnia wstrzymał odbiór surowca poprzez bazę w Adamowie przy granicy z Białorusią. PERN informował wtedy, że decyzja została podjęta na podstawie uzgodnień z rafineriami.

Ropa nie docierała do rafinerii W Płocku oraz Gdańsku oraz do dwóch rafinerii niemieckich

Ropa przestała wówczas płynąć Odcinkiem Wschodnim polskiej części rurociągu „Przyjaźń” do rafinerii: w Płocku i Gdańsku oraz dalej, do dwóch rafinerii niemieckich - Leuna i Schwedt. Od tego momentu polskie rafinerie były zaopatrywane z morskich dostaw ropy, zostały też częściowo udostępnione zapasy obowiązkowe.

Dostawy zostały wznowione 9 czerwca

PERN, na wniosek rafinerii odbierających surowiec, wznowił tłoczenie 9 czerwca. Spółka podawała wtedy, że do końca czerwca będzie trwała pierwsza faza pracy systemu - dostawy ropy naftowej będą realizowane w mniejszym wolumenie – akceptowalnym przez klientów PERN.

Czyszczenie systemu przesyłowego przez 5-6 miesięcy

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zapowiedział jeszcze w czerwcu, że oczyszczenie systemu przesyłowego i magazynowego w Polsce z brudnej rosyjskiej ropy zabierze 5-6 miesięcy. Jak przypomniał, pozbywanie się brudnej ropy polega na tym, że rozcieńcza się ją czystym surowcem i doprowadza do takiego poziomu zanieczyszczeń, które są akceptowalne z technologicznego punktu widzenia.

W czasie przerwy ropa do Polski docierała przez Naftoport

"W trakcie kryzysu byliśmy zmuszeni, by w praktyce przetestować funkcjonowanie maksymalnych możliwości przeładunkowych Naftoportu, maksymalne zdolności logistyczne PERN-u. Rafinerie zostały zmobilizowane do technologicznej manipulacji gatunkami ropy, by utrzymać produkcję paliw, która została utrzymana na normalnym poziomie" – tłumaczył wtedy Naimski. "Nie było z tego powodu żadnych perturbacji na rynku paliwowym" – podkreślił jednocześnie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Kryzys został opanowany, toczą się rozmowy dotyczące odszkodowań

Jak ocenił, "ten bardzo poważny kryzys został rozwiązany z sukcesem". "Będą jednak trwały rozmowy - i one się toczą - o odszkodowaniach. Na poziomie technicznym kryzys został rozwiązany, ale na poziomie handlowym i odszkodowań jeszcze rozwiązany nie został" – mówił w czerwcu Naimski.

Polska mówi o 1 mln t brudnej ropy, która przepłynęła przez polskie rurociągi

Według polskich danych, wolumen brudnej ropy naftowej, który znalazł się w naszym kraju, to ok. 1 mln ton; zdaniem Rosjan jest jej mniej, a milion ton to surowiec wymieszany już z czystą ropą

PERN także w ubiegłym miesiącu - dokładnie 19 czerwca - wykrył skażenie ropy naftowej i na kilkanaście godzin wstrzymał tłoczenie surowca rurociągiem "Przyjaźń", po czym wznowił dostawy. PERN zaznaczył wówczas, iż zastosował procedurę reagowania w tego typu sytuacjach i postąpił zgodnie z ustaleniami z rafineriami w tym zakresie. Jak podała wtedy spółka, białoruski operator magistrali - Gomeltransneft podał, że incydent był wynikiem "przełączania kolejnych elementów infrastruktury".

„PERN od momentu przywrócenia dostaw ropy do Polski regularnie, częściej niż wynika to z normy GOST, bada dostarczany surowiec. Chodzi o zabezpieczenie sieci PERN i instalacji klientów przed ryzykiem przerobu skażonego surowca” – podkreśliła spółka, informując 20 czerwca o ponownych, czasowych, problemach z brudna ropą. Przypomniała wówczas, że "zgodnie z deklaracjami strony rosyjskiej, od 1 lipca rurociąg „Przyjaźń” ma być w pełni przepustowy i posiadać możliwość dostarczania czystego surowca poprzez wszystkie trzy nitki".

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ile ropy sprowadza PKN Orlen spoza Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 12:42
Blisko połowa ropy naftowej sprowadzanej do Polski przez PKN Orlen pochodzi już spoza Rosji - poinformowała w piątek spółka na swoich stronach internetowych. To efekt dywersyfikacji dostaw surowca i poszerzania współpracy biznesowej z firmami spoza Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska nie jest zdana tylko na rosyjską ropę

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 12:32
Polska w coraz większym stopniu uniezależnia się od rosyjskiej ropy – coraz wiecej przerabianej w PKN Orlen i Lotosie ropy   pochodzi z innych kierunków niż rosyjski.
rozwiń zwiń