Christine Lagarde nową szefową Europejskiego Banku Centralnego. Kim jest?

Kobieta, polityk, prawnik, ale też pionierka - tak w skrócie można scharakteryzować Christine Lagarde, która ma zostać następcą Mario Draghiego na stanowisku Europejskiego Banku Centralnego. W swojej karierze pełniła wiele ważnych stanowisk, w ostatnich latach kierowała Międzynarodowym Funduszem Walutowym. W wielu miejscach przecierała szlaki dla kobiet.

2019-07-03, 09:09

Christine Lagarde nową szefową Europejskiego Banku Centralnego. Kim jest?
Christine Lagarde. Foto: shutterstock

Christine Lagarde urodziła się 1 stycznia 1956 roku. Ukończyła studia prawnicze i fakultet z języka angielskiego. Związała się z centroprawicową Unią na rzecz Ruchu Ludowego. W rządach Francois Fillona pełniła funkcję ministra rolnictwa, a póżniej także ministra gospodarki i finansów. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku w krajach G8.

Lagarde przeprowadziła kraj przez trudny czas kryzysu finansowego, za co była wielokrotnie doceniana przez ekspertów i branżowe czasopisma, m.in. "Financial Timesa". Cięcia w zamian za pożyczki - tak definiowała swoją strategię walki z kryzysem.

Z ministerstwa do MFW

Szlaki dla kobiet Christine Lagarde przecierała także w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. W 2011 roku została powołana na stanowisku dyrektora zarządzającego Funduszu, jako pierwsza kobieta w historii. W 2016 roku uzyskała reelekcję. 

W ostatnich latach Lagarde dała się poznać jako krytyk wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz protekcjonalistycznej polityki w ogóle. Jej zdaniem w tym konflikcie nie będzie zwycięzców, a największym przegranym będzie światowa gospodarka, która już teraz odczuwa skutki starcia mocarstw.

REKLAMA

Teraz Lagarde będzie pierwszą kobietą na stanowisku szefa EBC.

Blaski i cienie

W 2016 roku magazyn "Forbes" uznał Christine Lagarde za trzecią najbardziej wpływową kobietę świata. Lagarde została też odznaczona m.in. Legią Honorową.

Z drugiej strony w ostatnich latach głośnym echem odbiła się jej sprawa sądowa, związana z kontrowersyjną ugodą z biznesmenem Bernardem Tapie w czasach, gdy była francuskim ministrem finansów. Lagarde została uznana za winną zaniedbań, ale sąd odstąpił od wymierzenia kary.

Christine Lagarde poinformowała, że na czas zatwierdzania jej nominacji na szefa EBC tymczasowo zawiesiła swoją działalność w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

REKLAMA

PolskieRadio.pl, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej